Bio zahrada: také drobné ovoce pěstujeme bez chemie | e15.cz

Bio zahrada: také drobné ovoce pěstujeme bez chemie

Edita Ježková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jahody, maliny, ostružiny, angrešt, rybíz, ale též kanadské a kamčatské borůvky, brusinky, arónie, aktinidie, dřín, rakytník a další, méně známé drobné ovoce, mohou být pěstovány v bio zahradě bez použití chemických prostředků. Jak na to?

Bio zahrada by měla být principiálně druhově pestrá. Proto byste se měli pokusit pěstovat kromě běžných jahod, malin či rybízu i pozapomenuté nebo nově využívané druhy drobného ovoce. Kromě netradičních pochoutek získáte leckdy rostlinu, která potěší i oko.

Pro každou rostlinu vyberte stanoviště dle nároků druhu, jen tak bude dobře prosperovat a dávat očekávanou úrodu. Protože se většinou jedná o keře, které budou na místě více let, při výsadbě je přihnojte kompostem (ovšem až na citlivé druhy, jako je například brusinka).


Klasika do každé zahrady: jahodyJahodník je z drobného ovoce nejnáročnější na péči. Vyžaduje slunné a chráněné stanoviště, humózní, živinami zásobenou půdu a pravidelnou zálivku. Zalévejte ho pouze ráno, večerní zálivka podporuje totiž rozvoj houbových chorob.

Výskyt nepříjemné plísně šedé výrazně omezíte mulčováním záhonu, nebo výsadbou do mulčovací netkané textilie. Tím zároveň potlačíte i růst plevele a výpar vody v horkých dnech. Porost by neměl být hustý, aby proudění vzduchu vysušovalo vlhkost z listů a plodů.


Nenáročné a vděčné: rybíz a angreštRybíz a angrešt snesou téměř jakékoliv podmínky, ale pokud chcete, aby dobře plodily, vyberte slunnou polohu s vlhčí půdou. Rybíz je lepší pěstovat jako keř, protože se tak dobře zmlazuje a stárne pomaleji než ve stromkové variantě. Naopak angrešt vyberte stromkový, lépe se ošetřuje a méně trpí padlím.


Ovoce z lesních mýtin: maliny a ostružinyMaliník a ostružiník jsou původem plodiny lesních mýtin a pasek. Poskytněte jim slunnou, chráněnou polohu, propustnou, vlhkou, slabě kyselou půdu (při výsadbě můžete přidat rašelinu) a pod rostliny mulčujte. Za těchto podmínek obvykle nebudou trpět chorobami.

Autor: Ženy - E15

Borůvky z Kanady a z KamčatkyZahradní borůvky zvané kanadské jsou u nás poměrně rozšířené. Jsou to keře z čeledi vřesovcovitých, proto je nezbytně nutné zajistit jim půdu s kyselou reakcí. Budou dobře prosperovat na slunci i v polostínu. Nesnáší zamokřenou půdu, vyhovuje jim půda vlhká.

Sázejte je do jam alespoň půl metru hlubokých a širokých, do substrátu ze dvou dílů rašeliny, jednoho dílu kompostu a s trochou písku. Půdu mulčujte a na podzim přihnojte kompostem, starší keře prořezávejte.

Autor: Ženy - E15

Dozrávající borůvky často lákají ptactvo. Ochránit je můžete jemnými sítěmi

Pro milovníky brusinek lze doporučit pěstování kulturních odrůd. Mají nároky na prostředí obdobné jako všechny vřesovcovité rostliny. Sází se do stejného substrátu jako kanadské borůvky. Vyberte pro ně vlhké stanoviště, v suchu neprospívají.

Poměrně málo jsou u nás rozšířené kamčatské borůvky (Lonicera kamtschatica). Jsou to nenáročné keře plodící v květnu pikantní, voňavé, podlouhlé plody. Nevyžadují (narozdíl od borůvky kanadské) kyselou půdní reakci a netrpí chorobami ani škůdci.

Autor: Edita Ježková
Aktualizováno 10. června 2010

Tento seriál přpravujeme ve spolupráci s naším partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte jak pěstovat bez chemie arónii, dřín, kiwi nebo rakytník? Pokračování článku si můžete přečíst zde.

Pokud vás zajímá téma bio zahrady, posílejte na adresu redakce@zeny.cz (do předmětu zprávy napište heslo BIO) své dotazy a náměty, o čem byste si na našich stránkách v budoucnu v souvislosti s touto tematikou rádi četli. Napište nám také vaše názory a zkušenosti.

Autor: Edita Ježková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video