Bio zelenina: Osevní postupy a setí | e15.cz

Bio zelenina: Osevní postupy a setí

ZDROJ: Ženy - E15

Edita Ježková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dobře sestavit osevní postupy je pro úspěšné pěstování bio zeleniny nezbytné. Shrneme si zásady pro umístění jednotlivých druhů zeleniny v osevním postupu a navrhneme konkrétní osevní postup pro bio zeleninu.

Osevní postupy představují jednoduchou, ale velmi účinnou metodu, která vychází ze znalosti nároků plodin na živiny a vzájemných vztahů mezi rostlinami. Hlavním pravidlem osevních postupů je nepěstovat na témže místě stejnou nebo úzce příbuznou zeleninu alespoň tři roky. Zamezíte tak jednostrannému vyčerpávání půdy, takzvané půdní únavě.

Kromě toho tímto opatřením udržujete půdní úrodnost i strukturu a omezujete výskyt chorob, škůdců i plevelů. Mezi choroby a škůdce, šířené jednostranným zatěžováním stanoviště, patří například nádorovitost košťálovin, padání klíčních rostlin, sklerotiniová hniloba či háďátka.


Princip tříletého cyklu v osevních postupech


Zelenina se podle nároků na živiny (a zařazení v osevním postupu po organickém hnojení) dělí do tří skupin: zelenina I., II. a III. tratě. Potřeba dobré zásoby přijatelných živin v půdě je nejvyšší u první a nejnižší u třetí tratě.


Rozdělte si pěstební plochu na tři části a každý rok hnojte jeden ze tří záhonů. Už na podzim zapracujte organické hnojení (nejlépe kompost). Na tomto záhonu pěstujte zeleninu první tratě, s vysokými nároky na živiny.


Bio zelenina chce sofistikovanější přístup


Výchozím bodem je při sestavování osevního postupu bio zeleniny střídání navzájem se podporujících druhů zeleniny. Orientujte se podle tabulky vhodných a nevhodných kombinací.

Sepište si nejdříve seznam druhů, které chcete pěstovat, a načrtněte tři záhony – označte je jako I, II a III. Začněte se zeleninou první tratě a do záhonu zkombinujte vhodné podporující druhy tak, aby spolu pokud možno nesousedily rostliny z jedné čeledi.


Chcete pěstovat větší sortiment úzce příbuzných druhů? Oddělte je alespoň řádkem nepříbuzné zeleniny

Poté zaplňte záhon druhé a nakonec třetí tratě. Pokud hnojíte kompostem (ne hnojem), nemusíte se důsledně držet řazení podle organického hnojení; důležitější je druhová pestrost s ohledem na vhodné kombinace.

Můžete využít techniku smíšených záhonů, kdy na záhon nahodile vysejete směs semen, avšak budou se vám hůře omezovat plevele a regulovat hustota porostu. Chcete-li druhy co nejvíce prostřídat, je lepší variantou střídání po řádku.


Autor: Edita Ježková
4. června2009

——

Tento seriál přpravujeme ve spolupráci s naším partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte co s plevelem při bio pěstování? Jak ochránit zelenninu před škůdci? Pokračování článku si můžete přečíst zde.

Pokud vás zajímá téma bio zahrady, posílejte na adresu redakce@zeny.cz (do předmětu zprávy napište heslo BIO) své dotazy a náměty, o čem byste si na našich stránkách v budoucnu v souvislosti s touto tematikou rádi četli. Napište nám také vaše názory a zkušenosti.

Autor: Edita Ježková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery