Bio zelenina aneb Pěstování bez chemie | e15.cz

Bio zelenina aneb Pěstování bez chemie

ZDROJ: Ženy - E15

Edita Ježková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uvažujete o pěstování zeleniny bez použití chemie? Shrňme si tedy informace o agrotechnice, hnojení i ochraně bio zeleniny. Vysvětlíme si zásady jejího pěstování a chyby, kterých byste se měli vyvarovat.

Co je to bio zelenina? Stručně řečeno zelenina pěstovaná bez použití chemických prostředků. Četné studie dokazují, že takto vypěstovaná zelenina má vyšší obsah minerálních látek, vlákniny i vitaminů. Je v podstatě více koncentrovaná, naopak není kontaminovaná rezidui chemikálií.

Nezapomeňte, že záhon zeleniny je součástí zahrady, a tak by měla být i ona celá bio. Hnojením nebo postřikem trávníku vedle záhonu ovlivníte samozřejmě i zeleninu, takže označení bio zelenina se už na ni nemůže vztahovat.


Základem úspěchu je prevence


Poskytněte rostlinám podmínky, které jim vyhovují (světlo, zálivka, živiny), podpoříte tak jejich kondici a vitalitu. Ukryté ve stínu nebo živořící v chudé půdě nebudou dobře růst. Stejně tak je oslabíte zálivkou v poledním žáru, dlouhodobým přemokřením či suchem.


Vaše zahrada je ekosystém, který si tím lépe poradí s negativními vlivy, čím více rozmanitější a zároveň vyvážený bude. Takový ekosystém udržuje početné stavy přátelských živočichů, jako jsou žížaly nebo slunéčka sedmitečná, jež se živí mšicemi.


Plán záhonů


Ještě než začnete s prací na zahradě, sedněte si ke stolu s papírem a tužkou a rozmyslete si, jak záhony rozvrhnete. Zvolte vhodné kombinace plodin dle vzájemných vztahů a nároků na živiny. Promyslete časovou posloupnost druhů či odrůd zeleniny podle doby vegetace.


Živiny: kompost a organická hnojiva


Každá zelenina čerpá při růstu z půdy živiny, které spolu s ní sklidíte a sníte. Příroda recykluje živiny přes trávicí trakt živočichů a nám, pokud chceme být v souladu s ní, nezbývá než využít stejného principu. Ať už jde o trávicí trakt domácích zvířat, nebo žížal a půdních mikroorganismů.


Žížaly kypří půdu, recyklují bioodpad, vyrábí kvalitní hnojivo, a to vše zcela bezplatně


Živiny můžete do půdy dodat především kvalitním kompostem. Ten má nejvyváženější bilanci organických látek a živin, navíc ekologicky zpracovává posklizňové zbytky. Ve správné biozahradě nemůže dobře udržovaný kompost chybět.


Další variantou jsou organická hnojiva. Nezapomeňte, že hnůj obsahuje poměrně vysokou koncentraci živin, takže je třeba aplikovat přiměřenou dávku. Například kvašený slepičí trus řeďte s vodou v poměru 1:10. Nic nezkazíte, když ho zpracujete v kompostu.


Opatřete si kompostér, ušetří místo a usnadní péči. Lépe dva, pak můžete nechat kompost dostatečně dozrát


Poměrně málo využívanou, ale užitečnou metodou je zelené hnojení. Hodí se k němu zejména rostliny z čeledi Fabaceae (například hrách, vikev, fazole), protože hlízkové bakterie na jejich kořenech umí fixovat dusík. 

Autor: Edita Ježková
Aktualizováno 18. května 2011
——

Tento seriál  přpravujeme ve spolupráci s naším partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte co s plevelem při bio pěstování? Jak ochránit zelenninu před škůdci? Pokračování článku si můžete přečíst zde.

Pokud vás zajímá téma bio zahrady, posílejte na adresu  redakce@zeny.cz (do předmětu zprávy napište heslo BIO) své dotazy a náměty, o čem byste si na našich stránkách v budoucnu v souvislosti s touto tematikou rádi četli. Napište nám také vaše názory a zkušenosti.

var bbSite='http___www.abecedazahrady.cz';

var bbMainDomain='intext.billboard.cz';Autor: Edita Ježková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video