Blíží se čas na výsev dvouletek | e15.cz

Blíží se čas na výsev dvouletek

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léto klepe na dveře (i když se zdá, že jaro ještě ani nebylo) a pro milovníky venkovní květeny nastává čas rozhodnout se, jaké dvouletky budou příští rok zdobit svými květy zahrádku. Pěstování není nikterak náročné, zvládnete ho hravě.

Dvouletka žije necelý rok

Označení dvouletka je trochu zavádějící: rostliny v jednom roce vyséváme a ve druhém roce kvetou, i když celý životní cyklus dvouletek se odehraje během necelého roku. Je pravdou, že příznivé počasí a stanoviště může udělat malý zázrak, a některé druhy vám pokvetou nejen příští jaro, ale třeba až do podzimu.

Některé dvouletky se používají jako záhonové a truhlíkové – oblíbené jsou velkokvěté, pestrobarevné macešky, které někdy vykvétají už pozdě na podzim v roce výsevu, a kvetou spolehlivě nejméně do května příštího roku.

Oblíbené na záhony (a stejně jako macešky i pro osázení hrobů) jsou velkokvěté sedmikrásky. Mají různé barevné varianty bílé a červené barvy, bývají dvoubarevné i žíhané, a delší stonky umožní použít kvítka i do malých váziček.

Co budete potřebovat k pěstování dvouletek

Pokud se projdete oddělením semen v zahradnickém centru, najdete dvouletek , že nebudete vědět, které vybrat. Ať už zůstane u klasiky, nebo vás zláká některá novinka či zvlášnost, nekupujte mnoho druhů (jedině že máte velikou plochu prázdných záhonů a nevíte, co s ní).

Květinová semena až na výjimky nepodržují dlouho klíčivost, pokud nejsou správně uskladněna. Jakmile jednou sáček se semeny otevřete, bude nejlepší spotřebovat celý obsah a nic nenechávat na příště. Klíčivost klesá tak rapidně, že z půlky sáčku může příští rok vyklíčit jen pár rostlinek.

Co budete k výsevu potřebovat? Máte-li volný záhon nebo pařeniště, pak vysévejte semena do řádků , pokud máte k výsevu truhlík, nebo jinou nádobu, výsev na široko bude to pravé. Ještě budete potřebovat dobrou, lehčí zeminu (vylepšete tu, co máte, zahradnickou rašelinou a pískem) předem řádně zvlhčenou.

Jak vysévat?

Drobná semena nedávejte hluboko, i půl centimetru bývá dost. Jemná semínka je lepší vysévat do truhlíků jen na povrch půdy, jemně zasypat prosátou zeminou a jemně přitlačit. Se záleváním buďte obzvlášť opatrní, abyste výsev nevyplavili.

Na zálivku choulostivého výsevu se hodí malé ruční postřikovače (stačí i pečlivě vymyté lahve třeba od prostředku na mytí oken) s rozprašovací tryskou. Za levný peníz koupíte menší (půllitrové a litrové) rozprašovače, vhodné k postřikům a rosení pokojových rostlin.

Větší semena při výsevu venku můžete dávát hlouběji do země (půl až tři centtimetry), a vysévejte do řádků. Později pak nemusíte rostlinky přepichovat, jen je protrháte, aby měly dostatek prostoru. Pokud je vám líto vyhodit cokoli, vysázejte si semenáčky třeba do záhonu mezi trvalky a letničky, kde zůstanou do jara. Výsev můžete zalít konví s jemným kropítkem (po zahrnutí a přitlačení zeminy), a pak už jen čekáte, co se vyklube ze země.

Práce nebude moc

Dvouletky klíčí poměrně rychle, macešky dokonce za týden, a jakmile mají pravé lístky, ty z truhlíků můžete přepíchat (přesazovat) do malých květináčků. Záhonové výsevy projednoťte, v teplých dnech dopřávejte všem rostlinám dostatek vláhy, jakmile by přeschly, všechny oživovací pokusy jsou marné.

Koncem léta, většinou kolem poloviny září, můžete dvouletky vysazovat na budoucí stanoviště. Sázejte tak hluboko, jak byly na původním místě, před výsadbou je dobře zalijte, a stejně dobře den před výsadbou zalijte místo výsadby. Je potřeba, aby zem nebyla jak bahno a nelepila se vám na ruce.

Mladé rostliny před příchodem mrazů zakryjte chvojím, nebo netkanou textilií. Listí není dobré, příliš se slehne, zahnívá a rostliny nemohou dobře dýchat. Sníh sazenicím nevadí, nebezpečné bývají holomrazy a sucho. Pamatujte proto i na vydatnou zálivku dokud zem přijímá vláhu.

Co si vyberete pro svou zahrádku?

Zmíněné macešky můžete mít na balkoně v truhlíkách celou zimu, a brzy z jara znovu pokvetou (nezapomeňte odstraňovat odkvetlé kvety), a truhlíky tak budete mít pestré do doby, než bude čas na výsadbu balkonových muškátů nebo begonií.

Sedmikrásky přežijí také v truhlíku, napíchat mezi ně můžete i chvojí k vánoční výzdobě. Brzy zjara (březen), už jsou schopné vykvétat. Do záhonů se hodí k jarním cibulovinám či pozdnějším tulipánům.

Z vyšších dvouletek vhodných i k řezu zkuste barevné vonné fialy (někdy pod názvem chejr): dorůstají více jak půlmetrové výšky, ale jsou i nižší odrůdy vhodné jen k výsadbě na záhon. Pokud mají slunné stanoviště, krásně voní. Na zimu potřebují přikrýt chvojím.

Babiččiny karafiáty jistě mnozí znáte – hvozdík vousatý je vděčný a vytrvalý. Vysemeňuje se, a tak ho můžete mít na zahrádce i několik let, třebaže květy dalších generací už jsou maličko menší. Hodí se k řezu, pěkně voní a veselými barvami rozzáří zahradu i sváteční stůl.

Vypěstujete-li si měsíčnici (Lunaria), budete mít pěknou dekoraci do suché vazby. Odkvetlá květenství prosychají do průsvitných „penízků“, a jemná stavba rostliny po usušení o to víc vynikne.

Náprstník (Digitalis) bude pěknou mohutnou soliterou v záhoně, sesazením několika rostlin v odlišných barvách vyplníte prázdné místo tam, kde máte pozdě rašící trvalky. Seříznutím odkvetlých květenství dosáhnete toho, že vám náprstník vydrží a pokvete ještě další rok.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video