Borovice lesní a borovice kleč | e15.cz

Borovice lesní a borovice kleč

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rod Pinus zahrnuje více než 100 druhů, které rostou na severní polokouli.

Pinus sylvestris - borovice lesní (sosna)
Čeleď: Pinaceae - borovicovité

Popis: Vždyzelený, až 40 m vysoký, jehličnatý strom dožívající se věku až 350 let. Borka brázditá, v horní části kmene červenooranžová, v dolní části šedavá. Jehlice po 2, tuhé, špičaté, do 8 cm dlouhé a do 2 mm široké, opadávají po 2 až 3 letech. Samčí šištice nahloučeny na konci mladých letorostů, vejcovité, 4 až 8 mm dlouhé, světle žluté, samičí po 1 až 2, vzpřímené, 5 až 6 mm dlouhé, růžové, tmavě červené nebo fialové. Šišky na krátkých stopkách, na podzim se stáčejí směrem dolů, zprvu zelené, za zralosti dřevnatějící, semena dozrávají na jaře 3. roku, kdy se šiška otvírá a po vysemenění vcelku opadává, kterýžto cyklus se opakuje každých 3 až 5 let. Strom začíná kvést ve stáří 15 až 70 let dle stanoviště (nejdříve kvetou samostatně rostoucí stromy). Kvete v V.

Autor: Ženy - E15
Stanoviště: Světlé lesy, skály, písčiny, okraje rašelinišť, stanoviště světlé nebo jen slabě přistíněné, na půdách písčitých, kamenitých, chudých, vápnitých i rašelinných.

Rozšíření: V ČR po celém území vyjma poloh cca nad 1000 m n.m., velmi často pěstována v kulturních lesích a v parcích. Celkově roste na severní polokouli, na severu až po polární kruh, na jihu asi po 45° severní šířky.

Léčitelství: Sbírají se zejména pupeny (Turio pini) a to v dubnu ještě před rozvinutím.
Droga obsahuje silici (a v ní terpeny pinen, felandren, limonen, camphen, cadinen, myrcen, sylvestren, caren, cymen, bornylacetát aj.) a dále pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.
Působení drogy je protizánětlivé, usnadňuje odkašlávání, při zevním použití zvyšuje prokrvení pokožky. Vnitřně ji lze použít např. při bronchiálním astmatu na podporu odhleňování nebo při nachlazení či jiných chorobách dýchacích cest, zevně aplikovaná se osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách.
Připravuje se nejčastěji ve formě odvaru, který se buď pije (max. 5 až 8 lžic denně) nebo inhaluje (max. 10 minut 1x až 2x denně) nebo přidává do koupele (koupel je dobré nejdříve „otestovat“ ve slabší koncentraci, neboť může působit dráždivě!). Léčivě může působit i prostá procházka borovicovým lesem, v němž se podle některých zdrojů vyskytuje až 100x méně bakterií nežli ve městě (všimněte si ostatně, že mnohé ozdravovny a sanatoria - zejména plicní - jsou obklopeny právě borovicemi).
Borovice by nikdy neměla být užívána dlouhodobě, neboť přítomné terpeny mohou působit poměrně silně dráždivě. Vůbec by ji pak neměli užívat lidé se zánětlivým onemocněním ledvin, jater nebo trávicího ústrojí, kteréžto orgány mohou být působením terpenů nejen podrážděny, ale v některých případech i poškozeny. Procházky borovým lesem se však samozřejmě není třeba obávat.
Informace v tomto odstavci čerpány převážně z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Další užití: Borovicové dřevo se užívá ve stavebnictví nebo jako topivo, méně již v nábytkářství (odpuzuje moly, takže se hodí např. na šatní skříně). Z borovicových pryskyřic se získává terpentýn, jež se užívá při výrobě barev, laků, leštidel apod., a kalafuna. Je to okrasná dřevina často pěstovaná v parcích.


Pinus mugo - borovice kleč (kosodřevina)
Syn.: Pinus montana, Pinus mughus, Pinus pumilio
Čeleď: Pinaceae - borovicovité

Autor: Ženy - E15
Rod Pinus zahrnuje více než 100 druhů, které rostou na severní polokouli.

Popis: Vždyzelený, až 3 m vysoký, jehličnatý keř. Kmeny ve větším množství, zkřivené, poléhavé, vystoupavé, na konci vzpřímené. Borka šedohnědá, odlupuje se v drobných šupinách. Jehlice po 2, do 6 cm dlouhé, tuhé, opadávající po 4 až 10 letech. Květy podobné jako u borovice lesní, ale větší, samčí žluté až oranžové, samičí červené až fialové. Šišky až po 4 v přeslenu, přisedlé nebo jen krátce stopkaté, semena dozrávají opět stejně jako u borovice lesní. Kvete v VI až VII.

Stanoviště: Horská pásma nad hranicí lesa, na půdu nenáročná, snese půdy suché i vlhké, kyselé i zásadité, mělké i hluboké, stanoviště světlé.

Rozšíření: V ČR po ústupu poslední doby ledové roste v původních porostech jen v Krkonoších, Jizerských horách a v nejvyšších polohách Šumavy, všude jinde je pouze vysazena. Celkově roste v evropských horách, např. v Alpách do 2400 m n.m., v Apeninách, v Karpatech, v Tatrách do 2000 m n.m., atd., v českých horách až do nejvyšších poloh.

Léčitelství: Lze použít stejně jako borovici lesní.

Další užití:  V minulosti se užívalo dřeva borovice kleče jako paliva. Podobně jako z borovice lesní i z kleče se vyráběl terpentýn.
Je to okrasná dřevina často pěstovaná v parcích a zahradách.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video