Boty (ne)vhodné pro každou příležitost: Kdy neuspějete s reklamací | e15.cz

Boty (ne)vhodné pro každou příležitost: Kdy neuspějete s reklamací

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konečně si je nesete domů! Dlouho vyhlédnuté lodičky v úžasné barvě a provedení: už se vidíte, jak se v nich nesete na schůzku nebo na posezení s kamarádkami. V duchu se těšíte, jak budou boty obdivovat a snad i trošku závidět.

Radost jen na krátko

Nadšení z nových bot může trvat pár týdnů, nebo taky jen několik dnů. Objeví se závada a vy jdete rozzlobeně boty reklamovat. V duchu proklínáte výrobce, který neumí udělat nerozpadající se boty, a poškozené střevíčky chcete vyměnit či vrátit.

Ale ouha! Prodavačka vám s úsměvem sdělí, že ano – boty jsou poškozené, zničené a tím pádem nenositelné, ale reklamaci uplatnit nemůžete. Dožadujete se vedoucího, trváte na svém právu plynoucím z dvouleté záruční doby výrobku, ale pak se v jediném okamžiku dozvíte, že odejdete s nepořízenou. A proč?

Protože jste, milé dámy, přehlédly (a možná i přeslechly), že si kupujete obuv módní, možná i vysoce módní. A pokud jste snad takovou poznámku zaregistrovaly, měly jste to za výraz uznání, jak výborný máte vkus a jak dobře jste vybraly.

S reklamací neuspějete

Do krabice s botami jste při koupi patrně dostali záruční list, který stojí za to si přečíst ještě před tím, než nové boty nazujete. V letáku je přesně popsáno, jaká obuv je vhodná pro jakou příležitost, a nejde jen o boty dámské, ale i pánské a dětské.

Pokud tohle poučení vynecháte a obouváte módní obuv na běhání po každodenních nákupech dlážděnými ulicemi, pak se s nimi brzy rozloučíte. Ve vysoce módní obuví se snad ani nehodí chodit, jen ladně posedávat u baru s přehozenou nožkou.

Proto si dávejte pozor, jaký typ obuvi jste si koupili:
• společenská obuv – je vhodná jen pro krátkodobé nošení v interiéru a pro společenské příležitosti (nesnáší vlhko a nerovný terén)
• módní obuv – také jen pro krátkodobé nošení, raději v suchu a na rovném povrchu, nehodí se pro každodenní nošení
• vysoce módní obuv – pouze na občasné krátkodobé nošení (těžko říct, jestli v nich lze dvakrát do roka přejít výstavní síň?), boty mají omezenou životnost, kterou u nich končí záruka. Neušpinit, nenamočit, nepošlapat, nenosit každodenně!

Výrobce se vyzná

Pokud neuspějete s reklamací v prodejně, nezkoušejte takový typ bot reklamovat třeba u výrobce, neposílejte boty na expertízu, nebudete úspěšní, pokud jste kdy v botách chodili. Zbytečně si způsobíte další výdaje.

Je totiž velice těžké doložit, že jste boty nosili opravdu podle předepsaných pravidel uváděných pro jednotlivé kategorie obuvi tak, jak požaduje výrobce. U módních a vysoce módních bot je vždy jejich vzhled nadřazen životnosti, která může být výrazně kratší, než dvouletá záruční lhůta.

Boty pro volný čas

Ani tady není výběr tak jednoduchý, jak by se zdálo. Sem patří boty pánské, dámské i dětské a také obuv domácí. Některé typy bot jsou určeny pro venkovní nošení, některé jen pro interiéry: • sportovní obuv – je určená pro různé rekreační sporty, venkovní obuv na hřiště, sálová je vhodná jen do interiéru (pro každý sport je také určen jiný typ obuvi, liší se konstrukcí a materiálem)
• rekreační obuv – se hodí k vycházkám v nenáročném přírodním terénu, není to obuv na sportovní aktivity
• domácí obuv – není určená pro běžné nošení, obvykle je svršek z textilního materiálu, hodí se jen do interiéru

Aby nebylo všechno tak jednoduché, jsou tu ještě pravidla, jak obuv obouvat, ošetřovat, jak ji sušit, impregnovat a vypínat, jak často ji nosit… Všechny rady a pokyny byste měli dostat společně s obuví, pokud vás informuje prodávající ještě i ústně tím líp. Vždycky si leták k zakoupeným botám vyžádejte.

Je to věda!

Když pročtete celý návod na údržbu a ošetřování obuvi, bude vám jasné, že uspět s reklamací může jen silný asertivní jedinec. Když už se vám povede dodržet téměř všechna předepsaná pravidla, může se stát, že jste někde nevědomky prošli olejovou nebo benzinovou loužičkou. A zrovna máte smůlu, že podešev vašich bot není proti těmto kapalinám odolná, ovšem reklamace bude problémem!

A že boty pouští barvu? Syté a tmavé odstíny broušených usní mohou částečně pouštět barvu, tady moc neuspějete s reklamací strakatých bot. Vnitřní vybavení obuvi (a lemování) může také pouštět barvu, proto vás výrobce upozorní, že si nemáte do vysokých bot zastrkávat kalhoty.

Nedejte se ale ničím odradit, možná budete mít při koupi bot opravdu štěstí a boty vám vydrží po celou záruční dobu.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video