Bylinky v kuchyni. Všechno, co jste o nich chtěli vědět, ale báli jste se zeptat | e15.cz

Bylinky v kuchyni. Všechno, co jste o nich chtěli vědět, ale báli jste se zeptat

ZDROJ: Ženy - E15

Tomáš Babinec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Říká se, že zelená barva uklidňuje zrak. My víme, že stejně pozitivní účinky mají zelené bylinky i na naše chuťové buňky!

Pažitka pravá

Typická jarní bylinka, bez které si ani neumíme představit vaječné pokrmy, smetanové sýry či brambory. Skvěle také doplní omáčky a dresinky. Pažitka se nehodí pro tepelnou úpravu, takže ji přidávejte, až do uvařeného jídla.

Tymián

Jedna ze základních bylinek tzv. „bouquet garni“ (směs bylinek používaných ve Francii). Provoní jakoukoli masitou i rybí krmi, ladí s mrkví, rajčaty, cibulí, ale také s chilli. Ve směsi bylinek podtrhuje, ale nepotlačuje chuť těch ostatních.

Bazalka

Bazalku si každý spojuje s rajčaty. Určitě k sobě patří, ale tato křehká bylinka dobře ladí také s lilkem, fazolemi, smetanovými sýry, olivami, hráškem či mozzarellou. Je ale choulostivá na tepelné změny a dotyk – velmi rychle zčerná. Proto je dobré ji zalít trochou olivového oleje, čímž se zabrání přístupu vzduchu a následné oxidaci. Stejně jako pažitku také bazalku přidávejte až na konec vaření.

Hladkolistá petrželka

V našich končinách je to snad nejpoužívanější bylina. Je bohatá na železo a vitaminy A a C. Pro zachování její svěží chuti ji přidávejte do jídel až na konci vaření. Výborně se kombinuje s vejci, rybami, rajčaty a kořenovou zeleninou.

Rozmarýn

S touto silně aromatickou bylinkou je třeba zacházet v rukavičkách. Její aroma totiž nezmírní ani dlouhý var. Mladý rozmarýn se používá do olejů a sirupů, starší se hodí do marinád. Pevné stonky lze také použít jako jehlice na špízy. Hodí se k masům, do paštik, k bramborám, kořenové zelenině, rybám, ale také k ovoci, jako jsou meruňky, broskve a fíky. Využít se dá i při pečení cukroví.

Šalvěj lékařská

V lidovém léčitelství velmi oblíbená bylinka. Díky ní se lépe tráví tučná jídla. Její chuť je ale výrazná, a proto ji používejte pouze v malém množství. Zkuste ji do nádivek, omáček, k těstovinám s dýní, masu a rybám.

Koriandr setý

Nať i plody dnes nacházejí největší využití v exotické kuchyni. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Portugalci ho přidávají k bramborám a mořským plodům. Chuťově ladí také s avokádem či okurkou.

Řeřicha

Pro svou výraznou peprnou chuť a vůni se nejvíc hodí do tvarohových a sýrových pomazánek, salátů či polévek. Podporuje trávení a lidové léčitelství ji využíva hlavně při ledvinových potížích.

Autor: Tomáš Babinec

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video