Cestujte za regionálními potravinami! Stojí to za to. | e15.cz

Cestujte za regionálními potravinami! Stojí to za to.

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Chaloupková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud nakupujete u farmářů, dostanete čerstvé potraviny, sklizené ve vašem regionu v nejlepší fázi zralosti. Také tím podporujete místní rodiny, které nemusejí platit za zprostředkování prodeje svých výrobků řetězcům. A pokud můžete za svým farmářem zajet přímo tam, kde pro vás potraviny pěstují, bude to i báječná dovolená. Mnoho farem dnes nabízí ubytování a můžete se zapojit i do práce.

1. Sbírat jablka přímo ze stromů

2. Kde se krávy pasou pod okny

3. Jako u babičky na venkově

4. Když chcete i víno v Biokvalitě

Největším BIO pěstitelem vína u nás je rodinné vinařství Víno Marcinčák. Většina jimi ekologicky pěstovaných vinic leží v obci Novosedly, místo použití pesticidů a herbicidů hledají nové postupy pro ochranu révy, používají výtažky z mořských řas nebo fenyklový olej, které působí proti plísním a nezatěžují přírodu. O kypření se starají žížaly a jejich vinice zůstávají ozeleněné, díky tomu je réva silnější a také tím pomáhají návratu téměř vymizelého a ohroženého druhu motýla pestrokřídlece podražcového.

5. Pro olivový olej do Itálie

Ekologická farma Barbialla Nuova leží v srdci Toskánska a zaměřuje se na produkci olivového oleje, medu, hovězího masa a bílých lanýžů. Chovají zde nejstarší italské plemeno skotu Chianina, maso má více bílkovin, méně tuku a cholesterolu a vynikající chuť.

V okolních lesích se můžete zúčastnit v podzimních měsících vyhledávání lanýžů, kterým se zde daří díky výskytu bílých topolů, o které se farma stará společně s Univerzitou v Sieně. Zdraví lesa je pro vzácné bílé lanýže Tuber Magnatum Pico, které připomínají malé brambory nebo kameny, naprosto zásadní. Na podzim se také sklízejí olivy.

6. Pro slovenskou bryndzu

jezdí lidé zdaleka na salaš Krajinka za Ružomberkem. Původně to byl jen stánek s čerstvými ovčími sýry a dnes je to oblíbené výletní místo, kde můžete nejen nakoupit čerstvou bryndzu, 100% žinčicu, korbáčiky a další výrobky z ovčího mléka bez prodloužené trvanlivosti, chemických konzervantů a pasterizace. Dají se koupit pouze tady na místě, což zaručuje jejich kvalitu, čerstvost a originalitu.

7. Do rodiny hospodáře

Vyhledávanou destinací pro dovolenou na selském statku je Rakousko, kde si můžete vybrat z 2800 možností ubytování! A to podle lokality, ale hlavně podle svého vkusu a zaměření. V nabídce jsou horské salaše, statky vinařské nebo specializované na pěstování a sbírání bylinek, statky s nabídkami pro zdraví zaměřené na relaxaci nebo jízdu na koni. A samozřejmě si můžete vybrat biostatky provozující ekologické zemědělství, jejichž zařízení je vyrobeno z materiálů, jako je dřevo, len nebo bavlna.

Zvláštní důraz se klade na zdravou výživu, složenou z luštěnin, obilovin, zeleniny a ovoce a vše v biokvalitě bez chemických přísad. Biostatky mají osobitou atmosféru, dlouholetou tradici a nabízejí množství různých aktivit. Už po probuzení se můžete zapojit a pomáhat s dojením, úklidem chlévů nebo krmit králíky, ovce, kozy či slepice.

.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Hana Chaloupková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video