Chryzantémy – zlatavé tóny podzimu | e15.cz

Chryzantémy – zlatavé tóny podzimu

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnes bude řeč o pravých královnách podzimních zahrádek. Teplé barvy květů chryzantém se výborně hodí k podzimní atmosféře.

Jeden velký květ ve váze dokáže prosvětlit i ten nejtmavší kout v bytě a na záhoně je směs různobarevných poloplných, sasankovitých, pomponkovitých či jehlicovitých chryzantém zvlášť působivá.

Podzimní aranžmá


Do váz je možné použít jakýkoliv druh chryzantém – ať už ty s drobnými nebo velkými květy. Velkokvěté chryzantémy vypadají ve váze velmi impozantně, stačí pět barevných květů a nádherná kytice je na světě. Pokud chceme upoutat pozornost a mít něco trochu netradičního proč třeba mezi jednotlivé květy nenaaranžovat různé větvičky. Z velkokvětých chryzantém je možné použít například žlutě kvetoucí odrůdu ’Migoli‘ nebo oranžovou ’Tom Pearce‘. Při dobré péči vydrží květy chryzantém ve váze až tři týdny.

Autor: Ženy - E15


Drobnokvěté odrůdy také velmi dobře vyniknou v keramických nádobách přírodních barev a v rustikálních dřevěných vázách. K nejkrásnějším chryzantémám se řadí odrůdy v růžových, červených, oranžových a bílých barvách. Například malý stolek v obývacím pokoji zkrášlí aranžmá v mělké mističce, ve které je květ chryzantémy doplněn různými barevnými listy.

TIP: Pokud se chceme krásou květů chryzantém těšit co nejdéle, je nutné odstranit ze stonku všechny listy, které by jinak zůstaly ve vodě. Konce stonků  je nutné šikmo seříznout ostrým nožem. Někdy se může stát, že stonky díky vzduchovým bublinkám nemohou přijmout dostatečné množství vody a květy začínají chřadnout. V tomto případě je stačí znovu seříznout a do vázy přidat několik kostek ledu, protože při nižší teplotě mohou stonky vodu lépe přijímat. Vodu je vhodné po týdnu vyměnit, stonky opět seříznout a přidat výživu pro řezané květiny.Chryzantémy v květináčích

Hrnkové chryzantémy je možné zakoupit v několika velikostech a barvách. Pokud jimi chceme vyzdobit interiér, vyžadují světlé a chladnější stanoviště, pravidelnou zálivku, neboť kořenový bal by měl být stále vlhký. A pokud chceme tyto chryzantémy dát na balkon či terasu nic nám nebrání, chryzantémy obvykle snesou i pokles teploty pod 0 oC, i když některým druhům (zejména bíle a žlutě kvetoucím) zhnědnou květy.

Autor: Ženy - E15Velkokvěté chryzantémy vydrží na balkoně či terase chráněné před deštěm a větrem až do ostřejších podzimních mrazíků. Teprve pak je přeneste do světlé studené místnosti, s maximální teplotou okolo deseti stupňů Celsia. Když budete půdu v květináči stále vlhčit chryzantémy vydrží kvést až do adventu.

Po odkvětu rostliny zaštípněte a odstraňte pouze odkvetlé květy. Potom je nechte přezimovat, nejlépe někde v chladné místnosti, kde se netopí a občas je zalijte. Na jaře je pak můžete vysadit zpět do nádob anebo přímo na zahradu.

Chryzantémy na zahradě


Na záhonech se nejčastěji pěstují chryzantémy s drobnými květy, takzvané „multiflory“, které jsou přece jen odolnější než chryzantémy s velkými květy. Na zimu drobnokvěté chryzantémy přihrňte rašelinou a přikryjte chvojím. Nikdy je nezasypávejte shrabaným listím, které naprosto nesnášejí, neboť to způsobuje zahnívání kořenů.

Počítejte, že chryzantémy jsou vzrůstné rostliny - sázejte je od sebe dost daleko, ve sponu nejméně dvacetpět krát dvacetpět centimetrů. Zemina by měla být mírně kyselá, s pH pět a půl až šest a půl. Po výsadbě sazenice zalijte, aby dobře zakořenily. Na rozdíl od velkokvětých chryzantém se u drobnokvětých podle nejnovějších výzkumů po odkvětu nedoporučuje stonky stříhat na podzim, ale až na jaře.

Autor: Ženy - E15


Chryzantéma místo acylpyrinu


Číňané milují chryzantémy a vyšlechtili mnoho druhů - na čaj se však hodi jen jediná z nich, tzv. sladká chryzantéma s bílým květem. Už odpradávna je jí připisována řada léčivých vlastností. Popíjení chryzantémového čaje zlepšuje zrak a posiluje oči, působí detoxikačně na organismus, protože obsahuje éterický olej, mnoho vitamínů a třísloviny, které pomáhají při trávení a zažívání.

Chryzantémový čaj pomáhá při zánětu nosních dutin a zamezuje tvorbě zubního kazu. Ušlechtilé květy se přelévají vařící vodou buď samotné nebo společně s čínským zeleným čajem. Nálev má zářivou žluto-zelenou barvu a jemnou rafinovanou vůni s osvěžujícím aróma.

Autor: Irena Forejtová
13. října 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video