Císt krétský (Cistus creticus) | e15.cz

Císt krétský (Cistus creticus)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Císt se pěstuje zejména pro ozdobné květy, které sice vydrží jen jeden den, ale zato na jaře a v létě rozkvétají ve velkém množství.

Čeleď: Cistaceae - cistovité
Rod: Rod Cistus zahrnuje asi 30 druhů polokeřů a keřů rostoucích ve Středomoří.

Popis
Bohatě větvený keř. Listy šedoplstnaté, eliptické, celokrajné, na okrajích zvlněné, s výraznou žilnatinou, krátce řapíkaté, řapík křídlatý. Květy 5četné, tyčinky žluté, ve velkém množství, korunní lístky růžové, na bázi žluté. Kvete v V až VIII.

0:normal690:true:truePůvod
Středomoří

Léčitelství
Císt vylučuje žláznatými chlupy příjemně vonnou klejopryskyřici zvanou ladanum či labdanum, která se užívá při zácpě, zastavení krvácení a údajně i proti plešatosti. Pryskyřice se získává vařením listů nebo celých větviček.

Další užití
Ladanum (viz. předchozí odstavec) se užívá v parfumerii a také jako aromatická látka při výrobě cukrovinek, pečiva a žvýkaček.

Pěstování
Císt se pěstuje zejména pro ozdobné květy, které sice vydrží jen jeden den (ráno se rozvíjí a k večeru již opadají), ale zato na 0:normal690:true:truejaře a v létě rozkvétají ve velkém množství. Půda by měla být dobře propustná, neboť rostlina nesnáší trvalé zamokření. Zálivka v době vegetace vydatná, avšak před další zálivkou je třeba nechat substrát vyschnout. Na jaře a v létě je vhodné rostlinu umístit ven na teplé a slunné místo. V zimě vyžaduje umístění rovněž světlé, ale poměrně chladné, teploty by v té době měly být jen v rozmezí asi 2 až 12° C. Množí se semeny nebo řízky dlouhými asi 10 cm, které při mírné zálivce zakoření nejlépe ve směsi rašeliny a písku.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video