Čištění skvrn přírodní cestou

Na čištění skvrn můžete použít:
Sodu na praní, jedlou sodu, ocet, citron, sůl, glycerin, v malém množství čpavek a borax.
Borax je bílý prášek připomínající sůl, získávaný rozdrcením bezbarvého nerostu pocházejícího z usazenin.
Čpavek je běžně užívaný název pro nejjednodušší sloučeninu dusíku s vodíkem amoniak. Je to bezbarvý dusivý plyn, který vzniká rozkladem látek obsahujících dusík. Zředěný roztok amoniaku ve vodě se prodává pod názvem čpavková voda.
Glycerin (glycerol) je bezbarvá hustá tekutina používaná při výrobě kosmetiky, parfémů a léků.
Červené víno na koberci
Na skvrnu co nejrychleji nalijeme víno bílé, pak důkladně vysajeme papírovou utěrkou a poté vyčistíme v teplé vodě s kobercovým šamponem.
Červené víno na textilu
Skvrny posypte solí, aby se natáhla vlhkost a poté vyperte.
Bílé víno
Tekutinu co možná nejvíce odsajeme hadříkem, pak opět vlhkým hadříkem vytřeme. Pokud to nepomůže, přidáme čpavkovou vodu, což je účinné i na starší skvrny.
Žvýkačka
Pokud máme žvýkačku na oblečení, strčíme ho na chvíli do mrazáku, dokud žvýkačka neztvrdne a pak ji odloupneme. Pokud je na koberci, dáme na ní led, nebo pytlík mražené zeleniny.
Tráva
Skvrny od trávy vyčistíme čistým alkoholem a vypereme.
Čaj a káva
Skvrny potřete glycerinem, nechte vsáknout a poté vymáchejte v teplé vodě.
Zmrzlina
Látku, na které jsou zmrzlinové skvrny, ponoříme na půl hodiny do studené vody, pak potřeme tekutým pracím prostředkem a vypereme.
Pot
Skvrny od potu zlikvidujeme tak, že textil namočíme do vody se dvěmi lžícemi octa nebo citronové šťávy nebo hrstí jedlé sody. Poté vypereme. Použít se dá také teplá voda s octem (pozor na klasický obchodní ocet v případě bílého prádla, do octa může být přidáno barvivo, kvůli kterému by mohl textil zažloutnout. Používáme čistě bílý ocet).
Pivo
Pivo vyčistíme směsí lihu a vody v poměru 1 : 1.
Krev
Krev z látky odstraníme studenou vodě.
Vajíčka
Skvrny od vajíček odstraníme roztokem boraxu nebo namočením do slané vody.
Ovoce
Skvrny od ovoce potřete čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, nechte působit a pak vyperte v teplé vodě.
Makeup
Na látku nejprve nejdříve naneste pastu z jedlé sody s vodou a poté v ruce vyperte, nebo přidejte 2 lžíce jedlé sody k prášku do praní a vyperte v pračce.
Vosk
Na skvrny od vosku položte savý papír a přejeďte teplou žehličku, vosk se vsákne do papíru.
Rez
Skvrny od rzi namočte na půl hodiny do šťávy z jednoho citronu smíchané s lžící soli, promněte a vyperte. Opakujte, dokud skvrny nezmizí.
Čokoláda
Látku nejdřív necháme co nejvíce ztvrdnout (například v ledničce) a pak co nejvíce seškrábeme. Zbytek vytřeme vlažnou vodou se solí, případně dočistíme čpavkovou vodou.
Zvratky
Pokud se nám stane tato nehoda, pereme ve vlažné vodě tak dlouho, pokud skvrna nezmizí. Abychom odstranili zápach, namočíme textil na noc do vody s pracím práškem a ráno vypereme.
Skvrny neznámého původu
Pokud nevíme, od čeho skvrny vznikla, tak ji nejprve čistíme vlažnou vodou. Jestliže zpočátku mizí, ale po chvíli už se nemění, tak pokračujeme s teplejší vodou, trocho mýdla nebo pracího prostředku. Zaschlé skvrny nejdřív uvolníme glycerinem a pak postupujeme stejně nebo použijeme čpavkovou vodu se špetkou soli. Vyzkoušet můžeme i líh.
Další tipy:
Zbytky mýdla schovávejte do sklenici, budete je tak mít po ruce, když budete potřebovat vyprat drobné prádlo.
Špinavý košilový límec potřete šamponem na vlasy, rozpustí tuk. Nechte hodinu působit a pak košili normálně vyperte.
Zažloutlé prádlo namočte přes noc do kyselého mléka a následující den vyperte obvyklým způsobem.
Prádlo na vyvářku a zašedlé záclony budou sněhobílé, když do hlavního praní přidáte sáček prášku do pečiva. Záclony zůstanou déle čisté, když do vody na máchání přidáte hrst soli.
Místo škrobu na záclony použijte cukr, který přidejte do posledního máchání.