Čistota půl zdraví (a špína celé!) | e15.cz

Čistota půl zdraví (a špína celé!)

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud někoho pobouří tvrzení, že i špína je k životu potřebná, měl by se trochu zamyslet nad tím, proč nás v posledních letech tolik trápí všemožné alergie, ekzémy a sezónní rýmy. Nebude něco pravdy na tom, že i moc čistoty škodí?

Bakterie pro život

Lidské tělo se skládá z bilionů buněk, ale jen zhruba deset procent jich je „našich“, ostatní jsou mikroorganismy (převážně bakterie) s kterými žijeme od narození celý život. Jsou pro nás životně důležité, bez nich bychom dlouho nepřežili.

Z mnoha druhů bakterií se neobejdeme například bez těch, které sídlí v našem trávicím traktu a účastní se zpracování potravy. Střevní bakterie zase vytváří vitamín K, nutný ke srážlivosti krve. Prostě bakterie potřebují nás a my potřebujeme je.

Touha po čistotě začíná třeba u mytí nádobí: bez saponátů se snad dnes neobejde žádná domácnost. To, že na rukou máme bakterie chránící pokožku a to, že je saponáty smýváme víc než důkladně, je příčinou častého výskytu vyrážek a ekzémů

Vydesinfikované děti

Malé dítě potřebuje čisté a zdravé prostředí, to nikdo nezpochybňuje. Ale nic se nesmí přehánět – stálé desinfikování a vyváření hraček, umývání podlah desinfekcí, či neustálé otírání rukou antibakteriálními ubrousky, nadělá víc škody jak užitku.

Lidský imunitní systém je nastavený na boj s viry a škodlivými bakteriemi, ovšem musí mít možnost tréninku. Jakmile odstraníte všechno, čím by se mohl zabývat, zleniví a „nudí se“. V ten okamžik je zaděláno na další problémy.

V případě, že přijde infekce, může obranyschopnost reagovat zpomaleně, a banální nákaza se rozvine a přinese další komplikace. Další možností je, že z „dlouhé chvíle“ se imunitní systém vrhne na likvidování neškodných podnětů (zaútočí na běžné pyly i prach). Navíc si bakterie umí vypěstovat odolnost vůči i desinfekčním prostředkům a další dávky chemie nadělají pak víc škody než užitku.

Medvědí služba

Všichni chceme čisté životní prostředí, a všichni ho ničíme chemickými přípravky. Jen se podívejte do své skřínky s úklidovými prostředky, co všechno se v ní najdete. Sterilní prostředí s jejich pomocí stejně nezískáte, i kdybyste nakrásně chtěli.

Z moderních úklidových prostředků se vypařují obsažené chemikálie, a pokud ještě přidáte k pocitu čistoty aerosolové osvěžovače vzduchu, nedivte se pak, že potíže s dýcháním, alergie a vyrážky se nevyhnou ani vaší rodině.

Je jasné, že na čistotu rukou je potřeba dbát: i malé děti musíme učit, že se po příchodu z venku myjí ruce, stejně tak jako znovu před jídlem. Postačí k tomu ale obyčejné mýdlo, a nemusí být hned antibakteriální.

Dobrou službu nedělá ani klimatizace místností s různými filtry a osvěžovači vzduchu.Jistě jste si všimli, že víc nemocní bývají lidé z takto upraveného prostředí, než ti, co žijí třeba na statku a přijdou do styku se zvířaty?

Trochu špíny pro zdraví

A jsme znovu u toho doplněného přísloví o čistotě. Úklid je potřebný, vrstvy prachu, nepořádek a nečistoty za několik týdnů zrovna zdravé nejsou. Ale stane-li se z uklízení posedlost, při které budete desinfikovat Savem i podrážky domácích pantoflí, to už normální není.

Myjte si ruce, myjte ovoce a zeleninu, nenechte děti olizovat peníze a osahávat toulavé kočky a psy. Se vším ostatním si zdravý a vytrénovaný imunitní systém poradí. A pokud ho nějaká infekce přemůže, rozhodně se s ní vyrovná dřív a lépe, než zhýčkaný a ve skleníkovém prostředí chovaný organismus.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video