Co dělat pro zdravý spánek a sladké sny | e15.cz

Co dělat pro zdravý spánek a sladké sny

Terezie Benoni

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aniž to možná tušíte, ke zdravému a kvalitnímu spánku nestačí jen jakákoli postel, polštář a deka. Abyste se skutečně probudili do nového dne s úsměvem, držte se našich osvědčených rad a probdělé noci budou navždy minulostí. Co zaručeně funguje?

NA JIH, NEBO NA SEVER?

Ložnice by měla být umístěna v tom nejklidnějším místě, daleko od všech rušivých podnětů. Základním pravidlem je nikdy neumisťovat ložnici naproti vchodovým dveřím. Ani umístění naproti schodišti není vhodné. Neméně důležitou věcí je orientace ložnice na vhodnou světovou stranu. Pokud si můžete ráno přispat, orientujte ložnici vždy na západní stranu, která člověku dodá více spánku. Jestliže naopak musíte vstávat brzy ráno, je pro vás vhodná východní strana, podobně jako jižní orientace.

Za úplně nejklidnější je považována severní strana, která bývá nejchladnější. V patrovém domě je ideální situovat ložnice do patra. Důležité je, aby bylo v ložnici okno, které umožní proudění čerstvého vzduchu. Ideální je, když bude ložnice sousedit s koupelnou či toaletou. V blízkém okolí by se měla nacházet také šatna nebo vestavěné skříně s oblečením. Velké úložné prostory není vhodné umisťovat přímo do ložnice, když to ale jinak nejde, je dobré nechat si vyrobit vestavěný nábytek na míru ve zcela nenápadném vzhledu.

JAK UDĚLAT POHODU

Ačkoli v jiných místnostech nemusíte nad jednotlivými detaily tak přemýšlet, dekoraci v ložnici vybírejte pečlivě. Na podvědomí působí řada věcí, aniž byste si to uvědomovali. Představte si, které předměty byste rádi viděli těsně před usnutím, a naopak které vám přivodí dobrou náladu hned od brzkého rána. Na zdi proto nevěšte žádné depresivní a temné obrazy. Do ložnice nepatří ani zrcadla. Nad samotnou postelí by pak nemělo být umístěno nic. Pro ranní vstávání je sice budík nezbytností, zkuste ho ale otočit tak, abyste na něj neviděli a nenutilo vás to v noci kontrolovat čas. Může vás totiž rozrušit myšlenka, že jste spali krátce, anebo naopak už za hodinu vstáváte a už neusnete.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

PRINCEZNA NA HRÁŠKU

Nejdůležitějším prvkem každé ložnice je samozřejmě postel. Vybírejte ji podle několika kritérií, která mají všechna stejnou váhu. Je to pohodlnost, vzhled a praktičnost. Pohodlná by měla být pro vás i vašeho partnera, a tak musíte zvolit správnou velikost rámu. Důležitou věcí je vhodný rošt, na kterém byste rozhodně neměli šetřit. Kvalitní rošt totiž zaručí skutečně zdravý odpočinek. Bez něj nebudou funkční ani ty nejlepší zdravotní matrace.

Volit můžete buď pevný rošt, nebo rošt polohovatelný, rošt laťkový nebo lamelový. O tom, který je pro vás a vaše záda ten nejvhodnější, je dobré promluvit si s odborníkem na zdravý spánek. Při pořizování matrace sledujte nejen její velikost, ale i její tvrdost, materiál, ze kterého je vyrobena, či potahový materiál. Matrace by se měly tak po deseti letech obměňovat a je dobré tuto časovou lhůtu dodržet. Kvůli špatné a proleželé matraci totiž trpí celá pohybová soustava a hlavně klouby.

JAK SI KDO USTELE…

Základem zdravého spánku je kromě matrace také kvalitní polštář, peřina a příjemné povlečení. Mnohdy jsou právě lůžkoviny podceňovány a nekvalitní výrobky nám mohou přivodit nejednu bezesnou noc a pokažené následující dny. Hlavním znakem toho, že jste vybrali správný polštář, je, že se necítíte rozlámaní, ale odpočatí. Při výběru je důležité uvědomit si, v jaké poloze nejčastěji spíte a jaké zdravotní problémy vás trápí, a podle toho vybrat ten správný tvar, výplň, výšku i pevnost.

Jestliže spíte na boku, potřebujete vyšší pevný anatomický polštář, pokud raději spáváte na břiše, potřebujete měkký a nízký. Polštář by se měl přizpůsobit vaší hmotnosti. Pokud trpíte na bolesti krční páteře, pořiďte si anatomicky tvarovaný polštář. Při jeho výběru je ale lepší poradit se s odborníkem, abyste si ne uškodili. Co se týká materiálů, pak vzhledem k častým alergiím a náročné údržbě už péřovým polštářům odzvonilo. Nejoblíbenější jsou polštáře z polyesterového mikrovlákna, paměťové pěny nebo z různých pěn tvořených z přírodních či syntetických materiálů.

TEPLOTA A ČERSTVÝ VZDUCH

Aby byl spánek kvalitní, je potřeba vytvořit mu vhodné prostředí. Základní pravidlo zní, že uléhat do postele byste měli v tiché, temné a dobře vyvětrané místnosti. Místnost rozhodně nesmí být přetopená. Spánek v chladnější místnosti je mnohem kvalitnější a hlubší než v přetopené místnosti, kde se budíte horkem. Teplota by se měla pohybovat mezi 16 a 20 stupni. Je potřeba často větrat nebo používat velmi kvalitní čistič vzduchu, abyste v místnosti udržovali stále čerstvý a okysličený vzduch.

Pozor si dejte zejména v zimním období na přesušený vzduch. Jeho vlivem může dojít k vysušování sliznic, které pak snadno podléhají útokům bakterií a virů. Vlhkost by neměla v žádném případě klesnout v zimě pod 45 % a v letních měsících pak pod 40 %. Situaci u vás doma zjistíte klasickým vlhkoměrem nebo domácí meteostanicí. Pokud se vám nedaří udržet ideální vlhkost, je nutné pořídit si zvlhčovač vzduchu.

Základní pravidla feng-šuej pro umístění vaší postele:

 • postel by měla být snadno přístupná z obou stran
 • měla by být tzv. ukotvena, což znamená nejlépe čelem přiražena k plné stěně
 • na obou stranách postele by měly být umístěny noční stolky
 • postel by neměla být umístěna v přímé linii s dveřmi
 • prostor nad postelí by měl být prázdný bez dekorací, zrcadel nebo lamp

CO SI OHLÍDAT PRI KOUPI MATRACE

 • Zdravotní nezávadnost: ohlídejte si, zda má výrobek certifikát kvality
 • Ochrana proti alergenům: žádejte antialergické a hypoalergenní výrobky
 • Tvrdost: příliš tvrdé matrace mohou způsobit nekvalitní spánek a proleženiny
 • Záruka: kupujte výrobky se zárukou proti proležení ve lhůtě 8–10 let
 • Potah: měl by být antibakteriální, odvádět pot a být z přírodních materiálu
 • Polštář: otestujte matraci s vhodným anatomickým polštářem
 • Kompatibilita: jestli je mezi vámi a partnerem velký váhový rozdíl, kupte si matraci každý svou

MÁM VYHODIT SVŮJ POLŠTÁŘ?

Jestli nevíte, zda už váš polštář dosloužil a potřebuje vyměnit, existuje na to jednoduchý trik. Polyesterový polštář přeložte na polovinu a položte na něj botu. Pokud zůstane v této poloze a nevystřelí botu pryč, měli byste pořídit nový. U péřového polštáře to zase poznáte tak, že když ho přeložíte a vyfouknete z něj co největší množství vzduchu, neměl by tak zůstat. Ještě funkční polštář by se měl sám znovu narovnat a nafouknout.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Terezie Benoni

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video