Čtyři tipy pro krásné květiny ve váze | e15.cz

Čtyři tipy pro krásné květiny ve váze

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Hradová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chcete-li, aby květiny ve váze byly krásné co nejdéle, musíte při péči o ně dodržet několik pravidel, jinak budou za pár dnů zvadlé. Jak na to nám poradila Kateřina Hradová, šéfredaktorka webu Abecedazahrady.cz.

1) Vybírejte rostliny podle vhodnosti

Ve váze vypadají hezky téměř všechny druhy rostlin. Při jejich výběru pamatujte na to, že některé odrůdy jsou přímo určeny pro tento účel, a upřednostněte je.

Např. letničky mají odrůdy jak záhonkové s krátkými stonky, tak odrůdy k řezu s dlouhými stonky. Je pak jasné, kterým z nich bude ve váze lépe.

2) Řez v pravou chvíli ====

Hodí se k tomu časné ráno, protože rostlina obsahuje dostatek vody, a večer, kdy v sobě shromáždí nejvíce zásobních látek, jež během dne vyrobí listy. Řez udělejte co nejdelší, abyste rostlině zajistili možnost přijímat vodu, a hladký. Před umístěním květin do vázy jej zopakujte, neboť řezná plocha po několika minutkách zaschne.


====3) Dezinfekce  je nutností ====
Váza musí být čistá a vydezinfikovaná, nebojte se použít přípravek s obsahem chlóru, jako je například Savo. Své chce i voda z vodovodu, kterou do nádoby nalijete. Úplně nejlepší je převařená a vychladlá, nicméně bude stačit, když ji necháte několik hodin odstát. Abyste mikroorganismům zamezili v jejich množení a udrželi vodu čistou, přidejte do ní kyselinu citronovou, stačí 0,5 gramu na litr, nebo trošku dezinfekčního prostředku. 


4) Poslední úpravy

Těsně před samotným vložením květin do vázy jim odstraňte všechny listy, jež by byly ponořené ve vodě. Opět tak omezíte rozvoj mikroorganismů. Obnovte rovněž řez na konci stonku asi dva centimetry nad řezem původním a s rostlinami hurá do zvolené nádoby.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s našim partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte proč neumisťovat květiny do průvanu? Nebo vedle ovoce? Další podnětné tipy naleznete v článku Aby květiny ve váze vydržely co nejdéle.


Autor: Kateřina Hradová
29. července 2010

Autor: Kateřina Hradová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video