Cukety do každé zahrady | e15.cz

Cukety do každé zahrady

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úhledné keříky cukety nezaberou na zahradě příliš místa a to zelenina odolná a nenáročná. Využití cuket v kuchyni je široké, proto i jejich obliba roste.

Tykev keříčková (obecná) – cuketa (Cucurbita pepo) má svůj původ v Novém světě, patří několik tisíc let mezi nejstarší kulturní rostliny Ameriky. Pěstuje se ve velkém také v Asii a v jižních částech Evropy. Bez problémů roste dobře i v našich podmínkách, je odolnější a vitálnější než okurky, proto se využívá jako podnož pro roubování salátovek.Máte místo na kompostu? Cuketám se na něm bude výborně dařit


Teplomilná, a přesto odolná


Cuketu lze pěstovat jak z přímého výsevu, tak i jako předpěstovanou plodinu. V chladnějších oblastech se předpěstováním zkrátí doba od výsadby ke sklizni, z přímého výsevu je pěstování jednodušší (odpadá přesazování).

Rostliny se vysévají od konce dubna (v teplejších oblastech od poloviny dubna) do hnízd po třech semenech, výsevy lze uskutečnit i během května, záleží na vás a na uvolněném místě po předplodinách (ředkvičky, salát).

Cuketa je tepomilná, dlouhodobé teploty pod deset stupňů zpomalují růst a vývoj. Rostliny ale nejsou tolik citlivé na kolísání a rozdíly nočních a denních teplot. Nesnáší pokles teplot ani těsně pod nulu, zjara je můžete chránit zakrytím netkanou textilií.Předpěstované sazenice potřebují dostatek světla, aby se příliš nevytáhly


Cukety hravě zvládnete


Připravit záhon pro pěstování cuket lze už na podzim, kdy zaryjete do země statková hnojiva (hnůj). Ne každý má tuto možnost, proto lze nahradit vyhnojení zapravením kompostu v dostatečném množství zjara a doplnění živin přihnojováním průmyslovými hnojimi.

Rostliny vytvoří během krátké doby velké množství zelené hmoty a plodů, proto jsou na živiny a zálivku náročné. Pokud strádají nedostatkem, plody jsou malé, zatvrdlé a prakticky se nehodí pro kuchyňskou úpravu.


Dobrý start


K předpěstování používejte rašelinové květináče, s kterými rostliny sázíte přímo na záhon. Můžete použít i květníky nebo umělohmotné kelímky, při přesazování se ale většinou částečně naruší kořenový bal a zpomalí růst rostliny. Sází se sazenice s třemi pravými listy.

Na záhon se vysévají semena do hnízd na vzdálenost asi osmdesát krát sto centimetrů. Zahuštěný porost je náchylný k houbovým chorobám a plísním, zvláště v chladném a deštivém létě je pro rostliny lepší větší rozestup.Semena vysévejte do hnízd nejvýše po třech. Ta barevná byla mořena proti plísním


S jídlem roste chuť


Po výsadbě nepřihnojujte cukety dříve než po dvou týdnech. V první polovině vegetačního období použijte kapalná hnojiva (dobrý je Vegaflor, Floran, Kristalon a podobně) každý týden, v období plodnosti hnojte také po týdnu, ale hnojivy na plodovou zeleninu.


Nezapomínejte na pravidelnou zálivku – vody potřebují cukety opravdu hodně


Proč pěstovat právě cukety?


Cukety mají vysoký obsah vody (přes devadesát procent), takže jejich energetická hodnota je zanedbatelná. Dužnina je bohatá na vlákninu a minerální látky, obsahuje vitamin B a v menším množství vitamin C. Důležitý je obsah draslíku – zbavuje tělo nadbytečné vody a solí.


Konzumace cuket prospívá hlavně lidem obézním, diabetikům, pacientům s chorobami jater a žlučníku, nemocným trpícím dnou a revmatismem. Cukety se dají v kuchyni připravit na mnoho způsobů: dušené, zapékané, grilované, obalované, připravit z nich můžete i buchtu.Využijte pěkného počasí a při grilování nezapomeňte na cukety: jsou výborné samotné i jako příloha například k masu

Dnes už je výběr odrůd celkem bohatý, v nabídce jsou jak hybridy F1, tak i odrůdy nehybridní, z nichž si můžete nechat dozrát semena. Ať už zkusíte pěstovat kteroukoli odrůdu, neprohloupíte: chutný a rychlý letní oběd či večeře přijdou vždycky vhod.


Autor: Alena Menclová
13. srpna 2010

Tento článek byl připraven ve spolupráci s našim partnerským webem Abecedazahrady.cz. Dlaší informace o odrůdách cuket a jejich pěstování najdete v tomto článku.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video