Dejte si na okno Bacha | e15.cz

Dejte si na okno Bacha

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ne, nejedná se o překlep a ani o reklamu na vážnou hudbu, jde o název odrůdy bramboříku – oblíbené květiny našich babiček. Kdysi bramboříky běžně stávaly na parapetu mezi dvojitými okny činžáků, ale dnes se v domácnosti objevují sporadicky.


Brambořík je mezi pokojovými květinami rostlina s poměrně krátkou historií. Podle dostupných vědeckých pramenů pochází nejstarší vyobrazení bramboříku z roku 1788 z anglického botanického magazínu, i když na Zemi patrně roste odnepaměti.Teprve koncem osmnáctého století začala v Anglii šlechtitelská éra, která přinesla na trh bramboříky s výrazně většími květy, neboť původní druh nápadnými květy právě nevynikal. Postupem doby se šlechtění bramboříků rozšířilo i do jiných evropských zemí, především do Německa a Rakouska. Zprvu se šlechtitelé zaměřili na rozšíření palety barevných odstínů, později se orientovali na tvar květů, takže vznikly květy kontrastně lemované, třepenité a vícebarevné. A nakonec nevynechali ani listy – začaly se pěstovat bramboříky s výraznou kresbou olistění a s kruhovým žilkováním, takzvané „rexy”.Určitě není bez zajímavosti, že se brambořík perský stal národní květinou Izraele, kde roste planě. Současný sortiment bramboříků je zaměřen především na šlechtěné hybridy, kterých dnes existuje mnoho „sérií“. Mezi nejznámější patří například odrůdy ’Senior’, ’Sierra’ či ’Butterfly’. Trh nabízí i pastelové tóny odrůd ’Bach’, ’Beethoven’ , třepenitou ’Striatu’. anebo minibramboříky ’Micro’,’Super Mini’,’Melody’.Přestože se trh rozšířil o spoustu nových odrůd bramboříků, zůstávají ty klasické původní odrůdy stále v oblibě. Na rozdíl od F1 hybridů jsou totiž rozmanitější ve tvaru a barvě květů i listů.

Brambořík na zahradě


Máte-li skalku nebo rabátko určitě nezapomeňte vysadit bramboříky Cyclamen purpurescens, C. linearifolium, které kvetou jak na jaře a některé další i v září, kdy je kvetoucích rostlin už jen velmi málo. Dokonce je brambořík i jedna z mála cibulovin, které jsou mrazuvzdorné. Zasadíte-li cibulky do propustné půdy na zastíněné místo, (můžete je vysadit i do podzimních balkónových truhlíků), nemusíte se téměř o nic starat, bramboříky mají totiž rády klid - nepřesazují se. Čím jsou totiž starší, tím bohatěji kvetou, což platí i o pokojových brambořících. 

Aby bramboříky dlouho vydržely
• Řezané květy bramboříků jsou v chladném prostředí velmi trvanlivé. Před umístěním do vázy je třeba květní stopku podélně naříznout asi 3 cm hluboko. Pak vydrží až 3 týdny čerstvé.

• Brambořík pěstujeme na dobře osvětleném místě, s teplotou ne vyšší než 8 až 10 stupňů Celsia. Zaléváme pravidelně do misky tak, aby zemina v květináči byla stále vlhká, ale přebytečnou vodu nenecháváme v misce . Pokud brambořík necháme v teplé místnosti nebo má nedostatek světla, květy rychle odkvétají, listy žloutnou a vadnou.

• Chceme-li se z krásy květů těšit co nejdéle, umístíme brambořík na světlé, nepřímo osluněné místo. Vhodná je tedy třeba chodba, ložnice nebo okenní parapet, pod nímž není umístěn radiátor.

• Po odkvětu omezíme zálivku tehdy až rostlina shodí listy. Během 2 až 3 měsíců hlízy zatáhnou, pak je přesadíme do čerstvé zeminy a začneme zalévat. Brzy vyrazí nové listy a nasadí na květ. Přes léto můžeme bramboříky letnit na zahradě, ale pozor - pouze ve stínu!


A mimochodem, víte, že bramboříky vydávají pozitivní energii? Podle feng šuej se jedná o rostliny, které šíří klid a kladně ovlivňují soustředění. Pokud postavíte více rostlin vedle sebe nebo vysadíte bramboříky do skupiny, účinnost energie feng šuej se tím jen posílí.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video