Domácí práce, které ženy nenávidí | e15.cz

Domácí práce, které ženy nenávidí

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jen vkročíme mezi dveře a domácí povinnosti se na nás hrnou ze všech stran. Někdo je zvládá naprosto rutinně, jiné ženy se v cídění a uklízení úplně vyžívají a další je z duše nesnáší prostě proto, že pro ně je život příliš krátký na to, aby se pořád uklízelo, jak tvrdil milovník žen a herec Miloš Kopecký.

Muži na vedení domácnosti mají úplně jiný pohled než ženy, neboť většinou řeší jen to, co je naprosto nutné. Pak se do práce pustí s vervou, aby neodkladný úkol zvládli s co nejmenší námahou a časovou ztrátou, a příliš o tom nepřemýšlí. Zkrátka, konají až když to hoří.

My hospodyňky podřizujeme chod domácnosti ostatním členům rodiny, což obnáší úklid, praní, žehlení, učení se s dětmi, vaření a příprava svačin, vedení domácího účetnictví, balení věcí na dovolenou a spoustu dalších povinností, bez nichž domácnost prostě nefunguje.

Jak se ale přinutit k domácí práci, která je sice nezbytná a nikdo ji za nás neudělá, přestože ji děláme s nechutí a nerady? Podívejte se, jak si poradily ostatní čtenářky:

Proč mám uklízet, když to za chvíli není nikde vidět

Luxování, vynášení odpadků, čištění sedačky, utírání prachu a leštění spousty drobností, bez nichž si nedokážeme představit útulný byt, je každodenní boj se na všem ulpívajícím prachem a časem, který se dá strávit mnohem příjemněji. Proto domácí úklid v mnoha případech hraničí až se sebezapřením.

Moje kamarádka Alena uklízí byt „za pochodu“. Jednak ušetří spoustu času na velkém úklidu, a jednak vypadá domácnost stále uklizeně. Bez milosti se ihned zbavuje všeho, k čemu jak říká „nemá citové pouto“, takže se doma nehromadí zbytečnosti. Prach utírá průběžně při procházení bytem, vanu, umyvadlo a WC umyje každý večer. Sporák v kuchyni setře, jakmile dovaří. myčka na nádobí a pračka pracují samy, takže jí zbývá jen prádlo pověsit a obden mopem setřít podlahu.

Žehlení moc nemusím

I když jsou žehličky, které si samy nastaví teplotu, kropí a napařují prádlo, patří žehlení k poněkud neoblíbené a nezáživné činnosti. Kdysi jsem trpěla stejným odporem k žehlení, než jsem si našla berličku, která mi čas u žehlicího prkna zpříjemnila. Každou neděli odpoledne jsem zlikvidovala horu prádla u oblíbeného televizního pořadu, a dělám to tak dodnes. A když zrovna neběží nic co mne zajímá, pustím si film z dývýdýčka. Fakt, že existují i jiné metody, jak si žehlení užít a omezit jej na minimum mi poradila jedna známá. V obchodech si zásadně vybírá věci z co nejméně žehlicích materiálů. Ty kusy oblečení, které se bez žehlení neobejdou po vyprání věší na ramínka, aby se vyvěsily a pak je skládá do komínků podle skládače prádla (výborná věc na košile a trička). Víc zmačkané věci „žehlí“ tekutou žehličkou. Ve výsledku pak vezme do ruky klasickou žehličku jen na kapesníky, ručníky nebo ložní.

Žehlit či nežehlit?Autor: Ženy - E15

Co mám pořád vymýšlet za jídla?

Na to nemám chuť, to jíst nebudu, mně je jedno co uvaříš, Stále stejná písnička, kterou všechny známe když se zeptáme co máme uvařit. Stokrát omletý jídelníček je sice pohodlný způsob jak nasytit hladové žaludky, za to je cestou do pekel. Oblíbená jídla se za čas stanou těmi neoblíbenými a co dál?

Spoustu inspirací lze nalézt v kuchařkách, v televizi, na internetu, ale i v časopisech a v reklamních letácích obchodních řetězců. Pokud vaříte rády a chybí jen nápad je to jednoduché. Zajímavé recepty si dávejte stranou někde do košíčku v kuchyni a pak po nich jen sáhněte. V ideálním případě svolejte rodinnou poradu a sestavte si dopředu jídelníček na celý týden. Ušetříte spoustu času a nervů a budete tak moci nakoupit všechno najednou.

Horší je, když vás vaření nebaví. Pak je to možná tím, že nevíte jak na to, nápady máte, ale nějak nevíte jak suroviny zpracovat. Dobrým řešením jsou školy vaření, které se dají na slevových portálech pořídit celkem za slušnou cenu. Zkušení kuchaři vás naučí základní postupy a poradí i jak jídlo nápaditě servírovat. Takový foodstyl je prostě zábava!

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video