Domácí vinotéka ve vlastním sklepě | e15.cz

Domácí vinotéka ve vlastním sklepě

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavba klasického vinného sklepa je složitá a vyžaduje speciální místo pro realizaci. Díky moderní technologii je však nyní možné kvalitně uchovat víno i v domě či bytě.

Vína vhodná k archivaci

Archivovat se vyplatí vína, o kterých již podle kategorie a oblasti předpokládáme, že jsou doporučená ke skladování, vína od prověřených a renomovaných vinařů, vína z osvědčených vinic a poloh, vína z dobrých a špičkových ročníků, vína harmonická s vyrovnaným podílem cukrů a kyselin, s vyšším procentem alkoholem a především, kvalitně zátkované dlouhým korkem, případně kvalitním screw-cap uzávěrem. Taková vína věkem obvykle získávají na kráse, plnosti a harmonii.

Velmi populární vína jsou tří- až pětiletá vhodná ke skladování po kratší dobu.. Jsou určeny pro lidi, kteří vínu rozumějí a chtějí mít kvalitní víno kdykoliv k dispozici. Do této kategorie vín můžeme zařadit mnoho vín v různých cenových relacích a množství, od jednoho originálního kusu až po několik desítek lahví ušlechtilého moku.


Autor: Ženy - E15


K výhradně dlouhodobé archivaci se hodí vína, která mají potenciál k zrání od 8 do 25 let, a některá špičková vína i mnohem delší dobu. Typickým představitelem této kategorie jsou například portské, burgundské a bordeauxská vína nejlepších ročníků, které mohou vydržet v dobré kondici i sto let. Již jako mladá vína mají relativně vysokou cenu, ale při správném skladování se jejich cena několikanásobně zvyšuje.

Vinný sklep v paneláku? Klidně!

Je úplně jedno, zda chcete mít domácí vinotéku v rodinném domku, ve velkém bytě, novostavbě či stávajícím obydlí. Podle slov majitele firmy, která přišla na trh s komplexním řešením stavby takzvaného aktivního vinného sklepa stačí mít poměrně malý nevyužitý prostor, který se může proměnit v dokonalý archiv vín.

Umístění aktivního vinného sklepa je nejvhodnější zvolit tak, aby byl situován alespoň částečně pod zemí. Není to ale podmínkou. Jeho stavba je možná i v případě, že dispozice prostoru takové řešení nedovoluje. Lze vytvořit vinný sklep v celé místnosti, nebo je možné využít jen její část, kde je vinný kout nejčastěji oddělen speciální skleněnou stěnou zaručující ideální skladovací podmínky.

Autor: Ženy - E15


Optimálních podmínek se v aktivním vinném sklepě dosahuje vhodnou izolací stěn, odizolovanými dveřmi a použitím speciálně vyvinuté klimatizace s možností regulace teploty a monitorováním případných změn v klimatu sklepa. V tomto ohledu se vyplatí nechat si poradit od odborníků, kteří mají s realizací zkušenosti, neboť typ a kapacita technologického vybavení je závislá na velikosti aktivního vinného sklepa.


Víte jak správně skladovat víno?

  • Aby si víno udrželo správnou chuť, vůni i barvu je třeba dodržet několik základních pravidel:
  • Optimální teplota sklepa má být mezi 9 - 11 ° C.. Je lepší, aby byla teplota raději o něco vyšší nebo nižší, ale nikdy nesmí kolísat.. Při nízké teplotě dochází u červených vín k vysrážení vinného kamene a barviva, vyšší teploty stimulují mikrobiologickou činnost, a tím může dojít k úplnému znehodnocení vína
  • Ideální vlhkost se má pohybovat kolem 65%
  • Vínu neprospívá přímé sluneční světlo a ani příliš intenzivní umělé osvětlení
  • Láhve s vínem se většinou ukládají do vodorovné polohy, nebo dokonce hrdlem láhve mírně směrem dolů. Je to z toho důvodu, aby zátka byla stále namočená ve víně a nedocházelo k vysychání korku, a tím k přístupu vzduchu, který by víno poškodil


Domácí vinotéku si může každý zařídit podle svého vkusu. K základnímu vybavení patří regály na víno z kvalitního materiálu, aby nepodléhal destrukci vyšší vlhkostí a byl dostatečně pevný. A stejnou pozornost je třeba věnovat věnovat i osvětlení, které se většinou řeší bodovými světly a LED diodami odolnými vůči vlhkosti.

“Osvětlení dokáže nejen navodit příjemnou atmosféru sklepa, ale je důležité i z hlediska orientace v prostoru a vínech,“ dodal odborník na stavbu aktivních sklepů Jiří Pešek. Firma nabízí klientům kompletní odborný servis od zpracování 3D vizualizace nebo animace navrhnutého řešení až po realizaci vlastní stavby vinného sklepa, včetně vnitřního vybavení regály a nábytkem. Aby byl servis úplný, začínajícím archivářům přivezou vybraná vína a poradí s vhodným uskladněním.

Autor: Irena Forejtová
5. dubna 2011

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video