Dopřejte si oázu klidu mezi pokojovými rostlinami | e15.cz

Dopřejte si oázu klidu mezi pokojovými rostlinami

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kde jinde člověk může odpočívat a sbírat další psychické i fyzické síly, zvlášť když po svátečním lenošení skočíte do pracovního kolotoče rovnýma nohama, než v zeleni?

Není nic snadnějšího, než si doma takovou oázu vytvořit z pokojových rostlin. Její nespornou výhodou je, že domácí oáza není závislá na počasí, takže je k dispozici kdykoli a po libovolně dlouhou dobu, aniž byste za čas strávený odpočinkem něco platili jako například v sauně, či solárku. V době kdy v zimě sluníčko a zeleň citelně chybí se ponořte do barev, tvarů a vůní rostlin, které se k tomuto účelu přímo nabízejí.

Azalky – červené a bílé slavnosti


V zimních měsících jsou pokojové azalky velmi důležitou součástí interiérů. Zvláště v zimě jsou nejoblíbenějšími ty s červenými a bílými květy. Mimo tyto typické barvy nabízejí azalky velké množství barev a tvarů květů, některé mají květy dokonce dvojbarevné.

Autor: Ženy - E15


Azalky pocházejí z Číny a Japonska a rostlinka kvete zhruba 6 až 8 týdnů. V některých ohledech vyžaduje zvláštní péči, výsledkem je ale opravdová krása. Podstatné je, aby už při koupi alespoň třetina poupat ukazovala barvu. Teplota, v níž se azalce mimořádně daří, je 15°C, čehož ale není vždy jednoduché dosáhnout.

Azalka vyžaduje hodně vody, zemina v květináči by měla být vždy velmi vlhká. Voda na zalévání by měla být nejlépe změkčená, neboť azalka nesnáší vápník. Ze všeho nejlepší je zalévat odstátou vodou nebo rozpuštěným sněhem ohřátým na pokojovou teplotu. Při dodržení všech těchto podmínek budeme odměněni opravdovou barevnou záplavou.

Bramboříky – koncert barev


Bramboříky jsou oblíbené zejména pro půvabné pestrobarevné květy, které mohou být bíle, růžově, fialově nebo červeně až karmínově zbarvené. Květy dokonce často i voní, což je pro relaxaci dalším přínosem.

Bramboříky jsou klasické hrnkové rostliny, ale můžeme je použít i do mnoha zimních aranžmá v kombinaci s dalšími řezanými květinami, drobnými či velkými zelenými listy. Nejlépe vyniknou v nižších miskách z čirého skla. Nejoblíbenější jsou bramboříky, které mají červené, bílé, růžové a lila květy a srdčité listy s bílou kresbou.

V teplém bytě bramboříky rychle odkvétají, a proto je vhodné postavit tyto pestré rostliny na místo, kde je polostín a poněkud chladněji – nejlépe jim vyhovuje teplota vzduchu mezi 12 a 18°C. Právě proto jsou vhodnými rostlinami do kuchyně nebo ložnice.V poslední době se prodávají i takzvané minibramboříky, které lépe snášejí pokojovou teplotu, takže je možno obklopit se ohňostrojem barev jejich květů i jinde v bytě. Zalévat by se měly do misky a raději měkkou vodou. Odkvetlé květy i se stonkem je dobré odstranit vykroucením.

Vánoční hvězda – mexické slunce uprostřed zimy


Své jméno dostala po svém objeviteli Joelu Poinsettim, který byl americkým velvyslancem v Mexiku. Latinsky se nazývá Euphorbia pulcherrima nebo též Poinsettia pulcherrima. Korunou její krásy jsou listeny. Dávno neplatí, že nás okouzluje pouze jejich tradiční výrazná červeň až šarlatová, můžou být i růžové nebo lososové. Mimořádně výraznými červenými listeny vynikají například odrůdy ‘Capri’ nebo ‘Ria’, žlutavými ‘Regina’. V současnosti existují i odrůdy, které mají listeny dvoubarevné.

Vzhledem ke svému původu vánoční hvězda vyžaduje stálou pokojovou teplotu v rozmezí 16-20 °C a dostatečně vlhkou půdu. Neuškodí, když se jí občas rosí listy. Neobejde se bez světlého místa, kam však nedopadají přímé sluneční paprsky. Pro zálivku je vhodná vlažná voda, jednou za týden je třeba rostlinu přihnojit. Pokud je v bytě příliš suchý vzduch, začnou listy brzy opadávat, proto není vhodné, aby vánoční hvězda stála v blízkosti topení.

Hyacint – příležitost pro zrak i čich


Hyacint je rostlina, kterou určitě nemůžete přehlédnout, protože vaši pozornost upoutá výrazná lahodná vůně, má jemně zbarvené květy do růžové, bílá, modra i fialová. Hyacinthus orientalis pochází ze Středomoří. Největší počet odrůd nabízejí holandští pěstitelé a šlechtitelé.

Autor: Ženy - E15


Hyacint jako řezaná květina nevyžaduje žádnou speciální péči. Je třeba dát pouze pozor, aby mu nevyschla zemina. Kromě toho, že si ho můžeme pěstovat v květináčích, může být také výrazným komponentem v aranžmá z řezaných květin.


Ardízie – ministromek pro radost

Ardízie, je v nabídce květinových prodejen relativně krátkou dobu, ale k zimní atmosféře se skvěle hodí. Má malé červené plody, přibližně velikosti hrášku, které v kontrastu s tmavě zelenými kožovitými listy s vysokým leskem krásně vynikají. Ardisia crenata pochází z čínsko-malajské oblasti a svým exotickým původem dodám interiéru nový rozměr tajemna a dalekých cest.

Nejlepší je pro ni, když jí dopřejeme světlé stanoviště, ale chráněné před přímým poledním sluncem. Během zimy jí postačí teplota okolo 15°C. Špatně snáší příliš suché ovzduší, takže by neměla být v přímém dosahu radiátorů topení. K zálivce, ale i rosení se nejlépe hodí dešťová voda.

Autor: Ženy - E15


Pohoda dlouhých večerů prožitých v prostředí plném harmonie, to je to pravé teplo domova. Rostliny a květiny pomůžou právě takovou atmosféru navodit, ať už jako ozdoba anebo dlouhodobě spolubydlící. No uznejte, bez nich by to hřejivé slovo „doma“ nebylo úplně ono.

Autor: Irena Forejtová
4. ledna 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video