Dřín obecný (dřín jarní, svída dřín) -Cornus mas
Čeleď
Cornaceae - dřínovité
Rod
Rod Cornus zahrnuje přibližně 45 až 50 druhů, které rostou nejvíce v mírném pásmu severní polokoule, na jihu po Středozemí, Himaláj a Mexiko, izolovaně pak i v horách Střední a Jižní Ameriky.
Popis
Opadavý, až 10 m vysoký keř nebo menší strom. Borka tenká, tmavohnědá až šedohnědá, mělce brázditá, odlupuje se v drobných šupinách. Listy vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, celokrajné, na špičce prodloužené, se 3 až 5 páry obloukovitých žilek, na obou stranách krátce a přitiskle chlupaté. Květy ve stažených, 1 až 2 cm velkých chocholících po 18 až 30, 4četné, drobné, do 9 mm velké, žluté, rozkvétají před rašením listů, pod květenství 4 podpůrné listeny. Plodem jsou 1 až 3 cm dlouhé, za zralosti červené peckovice. Kvete v II až IV.
Stanoviště
Rozšíření
V ČR mezerovitě zejména v teplých polohách pahorkatin (max. 725 m n.m.). Celkově roste v Evropě na západě od Francie, na severu po jih Belgie, střední Německo, Čechy, Slovensko a jihozápadní Ukrajinu, na východě po Krym, Kavkaz a Arménii. Jde o prastarou kulturní rostlinu s centrem rozšíření na Balkáně a v Malé Asii, v jiných oblastech možná kdysi dávno jen zdomácněla a zplaněla.
Léčitelství
Plody obsahují významné množství vitamínu C, v minulosti se jich užívalo i při léčbě trávicích potíží.
Další užití
Plody dřínu jsou jedlé a vedle přímé konzumace je lze použít i na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů apod.
Pěstování
Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz