Dřín obecný (dřín jarní, svída dřín) -Cornus mas | e15.cz

Dřín obecný (dřín jarní, svída dřín) -Cornus mas

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chcete se dozvědět něco víc o dřínu obecném? Teď máte příležitost.

Čeleď


Cornaceae - dřínovité

Rod


Rod Cornus zahrnuje přibližně 45 až 50 druhů, které rostou nejvíce v mírném pásmu severní polokoule, na jihu po Středozemí, Himaláj a Mexiko, izolovaně pak i v horách Střední a Jižní Ameriky.

Popis


Opadavý, až 10 m vysoký keř nebo menší strom. Borka tenká, tmavohnědá až šedohnědá, mělce brázditá, odlupuje se v drobných šupinách. Listy vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, celokrajné, na špičce prodloužené, se 3 až 5 páry obloukovitých žilek, na obou stranách krátce a přitiskle chlupaté. Květy ve stažených, 1 až 2 cm velkých chocholících po 18 až 30, 4četné, drobné, do 9 mm velké, žluté, rozkvétají před rašením listů, pod květenství 4 podpůrné listeny. Plodem jsou 1 až 3 cm dlouhé, za zralosti červené peckovice. Kvete v II až IV.

Stanoviště


Autor: Ženy - E15
Světlé a teplé křovinaté stráně, světlé lesy a jejich okraje, skalnaté svahy, na půdách vysýchavých, vápnitých, zásaditých až neutrálních, kamenitých, mělkých.

Rozšíření


V ČR mezerovitě zejména v teplých polohách pahorkatin (max. 725 m n.m.). Celkově roste v Evropě na západě od Francie, na severu po jih Belgie, střední Německo, Čechy, Slovensko a jihozápadní Ukrajinu, na východě po Krym, Kavkaz a Arménii. Jde o prastarou kulturní rostlinu s centrem rozšíření na Balkáně a v Malé Asii, v jiných oblastech možná kdysi dávno jen zdomácněla a zplaněla.

Léčitelství


Plody obsahují významné množství vitamínu C, v minulosti se jich užívalo i při léčbě trávicích potíží.

Další užití


Plody dřínu jsou jedlé a vedle přímé konzumace je lze použít i na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů apod.

Pěstování


Autor: Ženy - E15
Pěstuje se v několika kultivarech, lišících se zejména zbarvením listů (např. cv. Elegantissima s okraji listů žlutě zbarvenými). Dřín vyžaduje sušší, teplou, lehkou, zásaditou až neutrální půdu a slunné a teplé stanoviště. Protože dobře snáší řez, lze jej tvarovat do živých plotů. Jelikož se ale květy vytváří na větévkách z předchozí sezóny, je třeba se při pravidelném řezu smířit s tím, že bude jen málo kvést. Množí se semeny, která se sejí ihned po dozrání, tedy na podzim.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video