Dřípatka horská (Soldanella montana) | e15.cz

Dřípatka horská (Soldanella montana)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rostlina je chráněna podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. a je zařazena do kategorie "ohrožený druh".

Čeleď:
Primulaceae - prvosenkovité

Rod:
Rod Soldanella zahrnuje 6 až 10 druhů, které rostou v západní, jižní a střední Evropě, zejména v horských oblastech.

Autor: Ženy - E15
Popis:
Vytrvalá, do 20 cm vysoká bylina (za květu do 10 cm). Listy v přízemní růžici okrouhle ledvinovité, kožovité, na spodní straně nafialovělé, řapík v mládí žláznatě chlupatý. Stvol taktéž žláznatě chlupatý, s 3 až 8 květy, které jsou zvonkovité, cca 15 mm dlouhé, modrofialové, vzácně bílé, korunní lístky dělené do poloviny i více v nepravidelné, čárkovité až úzce kopinaté úkrojky, květní stopky krátce žláznatě chlupaté. Plodem je tobolka. Kvete v IV až VI.

Stanoviště:
Smrkové lese, zejména v okolí bažin, pramenišť a lesních potoků, rašelinné louky, na půdách vlhkých, humózních a kyselých, stanoviště polostinné až stinné.

Rozšíření:

Autor: Ženy - E15
V ČR pouze v jižní polovině Čech (na severu po jižní okraj Středočeského kraje) a v přilehlých oblastech jihozápadní Moravy, převážně vzácně, jen místy roztroušeně, většina stanovišť se nachází ve vyšších polohách (min. asi 440 m n.m., max. 1360 m n.m.). Celkově roste ve východních Alpách a jejich podhůří a v přilehlé části Českého masívu, izolovaně pak v Karpetech, v pohoří Rila a Stara Planina.

Pěstování:
Dřípatka horská vyžaduje polostinné až stinné stanoviště a vlhkou, humózní půdu s přídavkem rašeliny a půdy z jehličnatého (smrkového) lesa. Množí se semeny, která se vysévají v únoru až dubnu, nebo dělením trsů v červenci až srpnu.


Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video