Exotické rostliny ze semen | e15.cz

Exotické rostliny ze semen

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nevadí, že vaše cesta do tropických lesů a plantáží je v nedohlednu. S rostlinami těchto oblastí se můžete seznámit a potěšit i doma, ve svém bytě.

Vyzkoušejte, co vězí v semenech manga, liči, avokáda, granátového jablka, citrusů nebo třeba datlí. Semena exotických plodů téměř vždy vyklíčí. Jsou také nepoměrně čerstvější než nakoupená v sáčcích ze semenářství. Jsou připravená vyklíčit hned, protože v tropech a subtropech jsou pro klíčení stále příznivé podmínky. Nevysejete-li náhodou hluché semeno, které nemá založený klíček, pak se určitě vaše pokusy zdaří.

Obchody jsou plné exotických plodů
Pokud tedy toužíte po rostlinách na balkon nebo do zimní zahrady, můžete tak poměrně snadno a skoro zadarmo získat neobvyklé rostliny citrusů (Citrus), palmy datlové (Phoenix), avokáda (Persea americana), manga (Mangifera) nebo třeba granátového jablka (Punica granatum). Většinu těchto rostlin vypěstujete v obyčejném květináči -jen dbejte na vhodné podmínky, dobrou drenáž a správnou zálivku.
Důležité je důkladně odstranit dužninu, která semena obaluje, protože by mohla v půdě zahnívat. Semena zasypte tenkou vrstvou čerstvé výsevní zeminy. Ideální jsou výsevní misky s víkem, které poskytují semenům teplé a vlhké klima. Ideální teplota pro klíčení semen exotických plodů je 22-24 stupňů. Obrňte se však trpělivostí. Zatímco semena z granátového jablka klíčí téměř bleskově a prvních květů se na rostlině dočkáte již po dvou až třech letech, na vyklíčení datlového semene si počkáte i několik měsíců.

Palma z pecky
Datlovník (Phoenix canariensis) je asi nejznámější pokojovou palmou. Pochází ze severní Afriky a Asie. Semena k nám dovážených sušených datlí mají velmi dobrou klíčivost, takže nic nebrání tomu, abyste si velmi jednoduše vypěstovali vlastní pravý datlovník.
Semena vyloupněte z dužiny datlí a vysejte nejlépe do úzkých vysokých květináčů nebo třeba do úzkých kelímků. Datlovníkům vyhovuje substrát zahradní zeminy nebo kompostu, rašeliny a písku, případně perlitu v poměru 3:1:1. Nejlépe se jim daří ve speciálním substrátu pro pěstování palem, který je běžně k dostání v mnohých zahradnictvích.
Datlovník se obvykle přesazuje tehdy, když jeho kořenům začne být v květináči příliš těsno. Nejvhodnějším obdobím pro přesazování je jaro až léto. Mladší rostliny přesazujte častěji, za jeden až dva roky, starší ve třech až pětiletých intervalech. Každý rok vyměňujte vrchní vrstvu půdy. Při přesazování zacházejte s rostlinou velmi opatrně, protože velmi citlivě reaguje na pohmoždění kořenů. Hlavní kořen se nesmí při prvních přesazováních poškodit, i když je dlouhý a omotává se okolo spodku květináčku. Přesazujte proto datlovník nejlépe s neporušeným balem. Přesazené rostliny vydatně zalije a umístěte do polostínu bez průvanu. Až po dobrém zakořenění je přemístěte opět na světlé místo. V létě je vhodné umístit rostliny na terasu, balkon nebo do zahrady a přihnojit. Protože nejsou odolné vůči mrazu, v zimě je pěstujte na světlém místě při pokojové teplotě.

Avokádo je pozoruhodné
Avokádo má jedinečné semeno pro domácí pozorování. Plod avokáda podélně rozřízněte až k pecce a lehkým pootočením od sebe poloviny oddělte. Semeno usaďte do sklenice na rychlení hyacintů. Za krátkou dobu vypustí silný kořen a rozevře dělohy. Klíčení můžete urychlit odříznutím malé části na vrcholu a spodku oválného semena. V případě, že se rozhodnete semeno vysadit rovnou do květináče, zasaďte je tak, aby jedna třetina pecky vyčnívala ze substrátu. Asi do 5 týdnů „pecka“ pukne a z mezery vyroste „stromeček“. Přestože strom avokáda (Persea americana) ve své domovině dorůstá výšky až 20 m, může rovněž jako cca dvoumetrový stromek zdobit váš obývák či zimní zahradu. Při přerůstání ho totiž snadno zmladíte řezem „na pařez“. Kvete na větvích 3. a 4. řádu, proto jej musíte zastřihováním nutit k tvorbě větví a dalšímu košatění.

Mango nesmí do lednice
Koupíte-li mango, nedávejte ho do lednice -nevyzraje a semena ztratí klíčivost. Raději ho proto nakupujte v obchodech, kde jej na noc nedávejte do chladicího boxu. Nezalekněte se však, pecka manga se na rozdíl od avokáda nepříliš snadno odděluje od vlastní sladkokyselé šťavnaté dužniny. A ještě jedno upozornění -pokud jíte mango, nezapíjejte ho alkoholem, mohli byste si podráždit ledviny!
Nicméně poté co dužninu zkonzumujete, pecku očistěte, jak jen to půjde, a ponořte do vody teplé asi 50 stupňů. Potom zahradnickými nůžkami  nastřihněte kožovitou skořápku na špičce semena asi 0,5 cm hluboko. Vysévejte rovně, vypouklým hřebenem vzhůru, do rašeliny asi 2-3 cm hluboko, do úzkého vysokého květináče. Nejlépe klíčí při teplotě 26 stupňů. Vysetá semena přikryjte sklem, zemina musí být stále vlhká. Semenáčky co nejdříve přesazujte do větších kontejnerů. V zimě snese stromek manga (Mangifera indica) teplotu okolo 10 stupňů.

Granátové jablko
Granátová jablíčka jsou doslova plná drobných semen obalených chutným šťavnatým osemením. Semena mají navíc výbornou klíčivost, kterou podpoříte tím, že je dáte na několik dní do ledničky. Semena vám pak v čerstvé výsevní zemině při teplotě 22-24 stupňů vyklíčí doslova během několika dní. Nezapomeňte však před výsevem důkladně odstranit dužninu, která semena obaluje.
Granátové jablko (Punica granatum) je malý stromek s úzkými drobnými listy. Na zimu opadává. Od listopadu do února mu stačí chladný temný sklep a slabá zálivka. Po zimě je nutno stromek zastřihnout a připravit na léto. Po otužení mu pak vyhovuje jako většině rostlin tropů a subtropů plné slunce. Kvete od jara na loňských i nových, vyzrálých výhonech, plody na něm zůstávají i po opadu listů.

Liči -čínská švestka
Téměř černé, hladké a lesklé jako drahokam je semeno liči (Litchi chinensis). Přemýšleli jste někdy o tom, jak vypadá rostlina ukrytá v jeho klíčku? Tajemství lehce odhalíte, jestliže semeno vysejete do směsi rašeliny a písku (1 :1), umístíte do tepla (24 stupňů) a budete zalévat. Vyklíčí zhruba za 4 týdny. Mladá rostlinka má na rozdíl od dospělých stromů načervenalé listy. Stromky liči je nezbytné upravovat řezem. Semenáčky kvetou a rodí až jako osmileté, zatímco rostliny vypěstované z vegetativních řízků rodí již za tři roky.
Liči je stálezelený vyšší strom, pěstovaný zejména v Číně a ve Vietnamu, kde dosahuje výšky až 15 m, kvůli snadnější sklizni se však stromy udržují ve výšce 5-6 m. Dožívají se věku až 300 let! Kvetou a rodí na konci větviček, které se při sklizni odlamují.

Dekorativní citrusy
Vypěstovat citrusy ze semínek je velmi jednoduché. Ovšem plody těchto rostlin, pokud je nenaroubujete, si budete muset počkat několik let. Citrusové rostliny jsou však samy o sobě díky lesklým listům velmi dekorativní. Semínka vysévejte do směsi rašeliny a písku a mírně zalévejte. Malé rostlinky přesaďte do speciální zeminy pro citrusy a dno květináče pokryjte drenážní vrstvou keramzitu. Citrusy jsou náročné na zálivku. Rostliny musí mít neustále vlhký kořenový bal, ale nesmí stát ve vodě. V době aktivního růstu je přihnojujte pomalu rozpustnými hnojivy.
Náročné jsou i na světlo, ale přímé sluneční paprsky jim v létě škodí. Rovněž nemají rády změny svého stanoviště a nesnášejí průvan. Pro jejich zimování je ideální teplota mezi 5 a 10 stupni.


Zdroj: Rok v zahradě, Radka Procházková a Marcela Novotná, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Motto, www.motto.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video