Ficus elastica - fíkovník pryžodárný

Ještě nemáte ve své domácnosti některý z mnoho druhů ficusů? Tak to zkuste třeba s ficusem elastica.
Ficus elastica - fíkovník pryžodárný
25.2.2004 0:00 |

Popis: Rod Ficus zahrnuje asi 1000 druhů, které rostou hlavně v tropech a subtropech. Patří k nim také Ficus elastica- fíkovník pryžodárný, který v přírodě dosahuje až 30 m. Bylo vyšlechtěno množství odrůd, kterým se dobře daří i v našich domácnostech. Listy jsou velké, kožovité, podlouhlého vejčitého tvaru.

Umístění: Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce. V létě mu vyhovuje teplota od 20 do 26 °C, v zimě se spokojí s nižší teplotou okolo 15 °C.
 
Zalévání:
Pozor na přemokření nebo naopak přeschnutí. Rostlinu zaléváme až tehdy, když substrát částečně vyschne, v zimě  zálivku omezit. Rostlině prospívá časté rosení a také omývání listů.

Hnojení: Hnojíme jednou za dva až tři týdny kromě zimního období, kdy nehnojíme vůbec.

Rozmnožování: Množí se stonkovými řízky se třemi listy. Mléko, které při odřezání vytéká buď nechte zaschnout a poté odstraňte nebo řízek dejte do vody, aby nezaschnul. Sázejte do směsi rašeliny a písku a pamatujte, že pro zdárné zakořenění je potřeba udržovat teplotu 26 až 28 °C, proto rostlinu množte nejlépe v letních měsících.
 
Poznámky: Rostliny přesazujte jednou za dva roky a déle. Pokud je rostlina přelitá, opadávají ji listy. U starších rostlin je normální, pokud opadnout spodní listy. Nedostatek hnojiva signalizuje žloutnutí okrajů listů.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Romana | 2.5.2007 16:18

přeliti

Ewe | 16.1.2007 14:26

/

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění