Hedera (břečťan) | e15.cz

Hedera (břečťan)

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hedera je nenáročná rostlina, která může šplhat po opěře ze země vzhůru nebo může naopak zdobit byt zavěšena v květináči pod stropem.

Popis: Existuje celá řada druhů tohoto rodu, které se hodí pro pěstování v bytě i venku. Dobře snáší výkyvy teplot, toleruje velmi nízké, pod bod mrazu neklesající, i vysoké teploty. Jsou to velmi dekorativní rostliny, které je dají výborně tvarovat- můžete je nechat vinout se podle různých druhů konstrukcí a tak si vypěstovat originál jedinečný svým tvarem.

Umístění: Daří se jí na světlém místě s dostatkem čerstvého vzduchu, může být proto v létě i venku, ovšem chráněn před přímým slunečním záření. V zimě má ráda chlad, vyhovuje jí teplota kolem  12°C.

Zálivka: Zálivka musí být pravidelná. Musíme zalévat tak, aby kořenový bal nepřeschnul, v zimě méně často.

Hnojení: V letních  měsících jednou za 14 dní hnojivem pro květiny, v zimě hnojení vynecháme.

Rozmnožování: Hedera se rozmnožuje vrcholovými řízky nebo tzv. hřížením. Hřížení znamená zanoření výhonu malou částí pod zem, kde je i nadále vyživován mateřskou rostlinou, během jednoho roku však zapustí samostatné kořeny a pak jej můžeme oddělit a zasadit jako samostatnou rostlinu. Pokud množíme řízky, seřízneme asi 10 cm dlouhý vrcholový řízek, který zasadíme rovnou do vlhkého substrátu. Při teplotě kolem 15°C zakoření přibližně za dva týdny- nezapomeneme po tuto dobu zvýšit zálivku.

Poznámky: Břečťan se dá velmi snadno tvarovat- můžeme ho nechat vinout podle různých druhů opor a dá se také různé sestřihávat. Má také více odrůd, které se od sebe liší tvarem a barvou listů, takže velmi dekorativně působí, pokud sesadíme více druhů do jednoho květináče. Přesazujeme jednou za tři roky na jaře.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video