Hovory R - Aneb jak jsem byl nemocný a co Vy na to doktore? | e15.cz

Hovory R - Aneb jak jsem byl nemocný a co Vy na to doktore?

ZDROJ: Ženy - E15

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tak trochu jiná kniha o rakovině...

Ačkoli osvěta v oblasti vážných zdravotních problémů již poměrně pokročila, stále ještě mají některé nemoci nádech jistého tabu, o němž lidé a někdy i lékaři neradi mluví. Rakovina neboli zhoubné nádorové onemocnění je toho ukázkovým případem.

Kniha s názvem Hovory R  - Aneb jak jsem byl nemocný a co Vy na to doktore?, kterou nedávno vydalo nakladatelství Maxdorf, pojednává o rakovině naprosto otevřeně a mnohá tabu v této oblasti boří.

Sama je totiž zpovědí pacienta, který rakovinou onemocněl a ačkoli se v ní nedočkáte žádných naučných „mouder“ či lékařských, pro běžného člověka často nesrozumitelných, informací, může pro vás tato kniha být přínosem i pohlazením na duši.

0:normal690:true:true

Nevyhýbá se ani tématům a úvahám velmi vážným až smutným, jak si ovšem můžete všimnout i v níže uvedené ukázce z knihy, stále však rozebírá danou problematiku humorně, přesto s velmi citlivým a lidským přístupem, který zahřeje u srdce.

}

====Never ending story==== Druhá část knihy je poměrně unikátním velmi otevřeným rozhovorem lékaře a pacienta, a to nejen o rakovině, ale i o jejich různých rolích ve vzájemných vztazích a o pohledu na život vůbec.
 
Právě tato část, v níž pan Michal Vaněček a pan docent Jaromír Astl zveřejnili svou e-mailovou korespondenci, kterou si vyměňovali po pacientově operaci a jeho propuštění z nemocnice, je klíčová v přístupu, s nímž jsme se dosud nesetkávali příliš často. Poukazuje nejen na právo pacienta na podrobné informace, ale také právo na lidský vstřícný přístup i ve vztahu lékař – pacient. Rozhovory jsou pak navíc odlehčovány úsměvnými povídkami z lékařského prostředí.

Celkově je tato kniha ojedinělým dílem plným humor i inspirujících momentů a nadějí pro všechny, kdo se ocitli v podobně těžké životní situaci, neboť, jak v závěru knihy trefně uvádí doc. Astl, nemoc, stejně jako život, nikdy nekončí - mění se pouze místa, lékaři a pacienti.

Autor: Monika Kváčková

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video