Inspirace pro okenní truhlíky | e15.cz

Inspirace pro okenní truhlíky

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jen v málokterém okně domu  se v létě neobjeví truhlíky plné květin.

Osazovat je přitom můžete buď jednodruhově, anebo jako směs různých druhů rostlin, které však musejí mít stejné nároky na půdu, stanoviště, zálivku a v neposlední řadě by měli ladit svou barevností a vzrůstem. Z mnoha rostlin vhodných pro pěstování v nádobách jsou některé druhy a odrůdy obzvlášť oblíbené a ceněné pro mimořádně zářivou barvu, elegantní nebo kompaktní tvar, jednoduchou péči, odolnost vůči škůdcům a chorobám nebo proto, že vydatně a dlouho kvetou. Patří mezi ně především pelargonie neboli muškáty, které se během několika let stačily z Afriky rozšířit doslova do všech koutů světa a domov našly i v té poslední vesnické chalupě. Hlavní příčinou jejich neuvěřitelné popularity je jejich krása, široká barevná škála a mimořádná schopnost přečkat dlouhodobě nepříznivé podmínky, zejména nedostatek světla a vody.

Recept na neúnavně kvetoucí pelargonie:
- Pelargonie vysazujte do prostorných nádob s výživnou zeminou určenou speciálně pro pelargonie.
- Do spodní části nádoby nasypte drenážní vrstvičku keramzitu.
- Dostatečně je zalévejte -za horkého léta jedna rostlina denně spotřebuje až litr vody.
- Včas zahajte pravidelné přihnojování hnojivy určenými pro pelargonie.
- V krátkých intervalech rostliny prohlížejte a čistěte od odkvetlých květu a suchých listů.

Druhé místo v pomyslném žebříčku oblíbenosti balkonovek patří petúniím. Ty v posledních letech urazily díky šlechtitelskému úsilí veliký kus cesty. Snad žádná jiná balkonová letnička nezaznamenala takový nárůst nových odrůd. V různých nabídkových katalozích se tak můžete setkat s pojmy jako Surfinie, Supertunie, Super petúnie, Million Bells, Doubloons, Petunie, Microtunie aj. Zvolte pro ně slunné stanoviště, chráněné před silným větrem.
Aby vaše petúnie po celé léto krásně kvetly, potřebují dostatečnou výživu. Vysazujte je jen do vysoce kvalitní zeminy pro balkonovky, s mírně kyselou půdní reakcí. výzkumníci zjistili, že ve slunných dnech petúnie přiroste každý den až o 1,5 cm. Proto je velmi důležité rostliny průběžně a nepřetržitě zásobovat živinami. Už před jejich výsadbou je vhodné přimíchat do zeminy pomalu rozpustná hnojiva. Navíc by pak každá zálivka měla obsahovat ještě nízkou dávku i plného hnojiva. Podobně jako u ostatních balkonovek je pro plné nasazení květů rozhodující zálivka. Pro petúnie je ideální měkká dešťová voda. Pravidelným odstraňováním uschlých květů pak prodloužíte celkovou dobu květu od pozdního jara do pozdního podzimu.
Dalšími oblíbenými a osvědčenými nádobovými rostlinami jsou: begonie, fuchsie, lobelky, netýkavky, lichořetišnice či sporýš. Nabídka balkonovek se každý rok rozšiřuje. Na zahradnickém trhu se každoročně objevuje relativně velké množství nových rostlin vhodných pro pěstování v truhlících na balkonech, terasách či okenních parapetech.

Na co dávat pozor při nákupu rostlin
Před vlastním nákupem si sepište seznam jednotlivých druhů rostlin, kterými si chcete letos zkrášlit balkon či terasu. Pro každý druh si raději připravte alespoň jednoho odpovídajícího náhradníka. Ne vždy totiž seženete rostliny dle svých plánů a představ. Podle počtu květinových truhlíků a dalších nádob spočítejte potřebu sazenic. Při nákupu vybírejte jen rostliny, které vypadají zdravě, mají sytě zelené listy bez chorobného zbarvení nebo stop po napadení škůdci. Podívejte se také na spodní stranu listů, neboť právě tam se škůdci rádi ukrývají. Kupujte jen rovnoměrně rozvětvené, dobře olistěné rostliny, pokud možno již s násadou poupat (potom truhlíky rozkvetou dříve. Dávejte přednost sazenicím předpěstovaným v kontejnerech.

Truhlíkům sluší styl a nápad
Vaším přáním jistě je, aby okenní truhlíky vypadaly po celou dobu co nejlépe. Musíte je proto osazovat s rozmyslem. Dobře zkombinovat květiny, abyste dosáhli mimořádného účinku, je umění. Mezi nejoblíbenější patří právě výše uvedené sezónní stálekvetoucí květiny. Přitom můžete sesadit dohromady jednoletky, dvouletky i trvalky. K osázení jednoho truhlíku vždy vybírejte rostliny se shodnými nároky. Některé druhy mají raději kyselejší zeminu s příměsí rašeliny (petúnie, fuchsie, vějířovka, begonie), jiné nesnášejí přelití (begonie nebo netýkavky). Stálezelené rostliny, jako jsou např. zakrslé jehličnany a odrůdy břečťanů, pak můžete použít jen dočasně k doplnění kvetoucích rostlin v truhlících.
Okenní truhlíky jsou stále na očích, a proto se po odkvětu jedné rostliny může celý dojem pokazit. V tom případě se vyplatí nechat rostliny v původních květináčích, ve kterých je umístíte do truhlíku. Až po okraj květináčů naplňte truhlík substrátem. Pak můžete podle potřeby přemisťovat a vyměňovat jednotlivé rostliny, aniž by došlo k poškození jiných. Aby váš truhlík vypadal stále pěkně, pravidelně rostliny přihnojujte a zalévejte. A ještě jedna rada: s delšími truhlíky se špatně manipuluje. Okno nebo balkonové zábradlí proto raději osazujte několika kratšími, ale hlubšími truhlíky.

Rostliny vhodné do truhlíků na plné slunce
Ani většina truhlíkových květin, které rostou lépe na teplých a chráněných místech, nesnáší dlouhotrvající horka. Truhlíky na přímém slunci totiž rychle vysychají. Pravdou však je, že některé druhy rostlin snášejí horko a sucho o něco lépe.
Kromě níže uvedených příkladů pro plně osluněná stanoviště vybírejte rostliny s plstnatými, chlupatými nebo voskovitými listy, případně s listy přímo postavenými nebo jehlicovitými. Mezi ctitele slunce patří: aksamitníky, pelargonie, petúnie, lampranthus, dochan, štírovník, vějířovka, levandule, třapatka, smil či rozmarýna. Patří mezi ně i většina alpinek a sukulentních či polosukulentních rostlin, jako jsou např. echeverie, netřesky, růžicovky, rozchodníky, agáve, aloe, kaktusy, tučnice a mnohé další, které výborně snášejí období úplného sucha.

I stinná místa mohou být pestrá
Zastíněný balkon většinou patří do kategorie „láska na druhý pohled“. Zejména v parném létě totiž oceníte příjemný chládek, který tu vládne. Nebude to ovšem úplně zadarmo -na severním balkoně byste měli věnovat značnou pozornost výběru vhodných rostlin. Rozhodně není pravdou, že stinná místa se musejí obejít bez kvetoucích rostlin. Výběr je vskutku velký: fuchsie, begonie, netýkavky, hortenzie, bakopa, vrbina asijská či lobelka. V roli doprovodných rostlin se pak osvědčují druhy s delšími výhony obalenými okrasnými listy jako např. hajnička, pitulník, břečťan a pestrolistý popenec.
Zastíněná a vhodně osázená terasa působí jemněji než slunečná. Její krása spočívá nejen v květech, ale i v pestrém listoví a v jemných působivých barvách. Abyste dodali podívané lesku a odrazili světlo zpět k temnějším plochám, můžete si instalovat na terase i malou fontánku či jezírko.

Nejčastější pěstební problémy balkonovek
Je třeba si uvědomit, že každá rostlina pěstovaná v nádobě je závislá na zahradníkovi mnohem více než rostlina rostoucí ve volné půdě na záhonu v zahradě. I při běžné péči proto musíte vědět, co dělat, jestliže se objeví problémy s jejím růstem.
Jen velmi kvalitní zemina s dostatečnou zásobou pomalu rozpustných živin zajistí bujný růst a bohatou násadu květů. Hotové substráty nové generace jsou obohacené speciálním kompostem a dalšími komponenty. Zaručuji dobré provzdušnění, drenážují celý obsah zeminy v truhlíku a podporují stabilitu struktury. Základem dobré péče o rostliny v nádobách je pak dokonalé odvodnění, pravidelná zálivka a doplňování živin čili hnojení. Vyvazování, odstřihávání odkvetlých květů, prořezávání a přesazování, prováděné ve správnou dobu, pak zajistí, aby rostliny během svého života v nádobě dobře prospívaly.
Rostliny v nádobách často trpí buď nedostatkem vody, nebo jejím nadbytkem. Oba extrémy přitom mohou být pro rostlinu osudné. Aby se voda v nádobách nezadržovala, musí být zajištěn její volný odtok. Ve dně nádoby musí být dostatek otvorů, které umožní přebytečné vodě odtékat. Předpokladem zajištění dostatečného přísunu vody je použití dostatečně velké nádoby, která umožní rostlině v rozumné míře růst. Při výsadbě použije správný substrát nebo alespoň kompost, který dobře zadržuje vodu -tím snížíte množství potřebné zálivky. Velmi účinné jsou také granule zadržující vodu, každá z nich dokáže zadržet až 400krát větší množství vody než je její vlastní hmotnost.
Jedná se o tzv. půdní kondicionér, který je na našem trhu znám především pod označením Terracottem. Vyvinuli jej vědci z univerzity v Gentu s původním záměrem pomoci při zalesňování suchých oblastí Mriky. Tento takřka zázračný výrobek brzy našel uplatnění na celém světě a k dostání je i u nás, a to i v malospotřebitelském balení. Terracottem se skládá z polymerů schopných zadržovat vodu a tu opět postupně rostlinám uvolňovat. Podobně je schopen zadržovat i hnojiva a aktivátory růstu. Rostliny přitom mohou polymerem snadno prorůstat a čerpat z něj podle potřeby vodu a živiny. Terracottem se často používá rovněž při realizaci střešních zahrad či při zakládání trávníků.
Pokud se rozhodnete Terracottem vyzkoušet při výsadbě a pěstování letniček v truhlících, nepotřebujete žádný návod. Stačí jen odměřené množství substrátu dobře promíchat s granulemi ( stačí dávka 5 g granulí na 1 litr substrátu). Rostliny po výsadbě vydatně zalijte, aby došlo k aktivaci všech složek přípravku. Terracottem se rozkládá jen zvolna po dobu až deseti let, proto je možné využít stejný substrát i v následujících letech, ale je nutné doplnit hnojivo.
Jinou možností, jak zajistit rostlinám v truhlících dostatek vody bez každodenního zalévání, je využití samozavlažovacích truhlíků nebo alespoň savých podložek, které se před osazením vkládají na dno nádob. Jedná se o speciální pěnové hmoty, které jsou schopny nasávat velké množství vody, tj. cca 6krát až 8krát více, než kolik váží. Touto vodou potom postupně zásobují zeminu, která je nad nimi.
Jako všechno živé i rostliny mohou mít své problémy. Když rostliny neprospívají, jsou první na vině škůdci a choroby, ale může zde být i mnoho jiných příčin, např. nesprávná výživa a zalévání, nevhodná půda nebo poškození vlivem povětrnostních podmínek. Prvním krokem k nápravě škod je přesné zjištění příčin daných potíží. Nedostatek živin se projevuje žloutnutím listů, případně žlutými skvrnami na listech. K nápravě většinou poslouží hnojivo obsahující stopové prvky. Vadnutí listů a stonků je často způsobeno nedostatkem vody li kořenů rostlin nebo naopak přemokřenou zeminou. Zastavení růstu může být způsobeno náhlým ochlazením, vystavením rostliny větru nebo nedostatkem živin v půdě. Mezi nejčastější škůdce patří slimáci, housenky a mšice. Z chorob jsou to padlí a rzi. Mějte proto připraveny i příslušné přípravky na ochranu rostlin.

Zdroj: Rok v zahradě, Radka Procházková a Marcela Novotná, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Motto, www.motto.cz

 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video