Jak doma přežít vedro | e15.cz

Jak doma přežít vedro

Markéta Růžičková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aby i v tropických letních dnech zůstal váš domov místem k příjemnému odpočinku, poradíme vám, jak jej co nejlépe a nejefektivněji ochladit.

1. ZÁVĚSY, NEBO ŽALUZIE?

I v našich mírných klimatických podmínkách se v létě občas dočkáme tropů. Pokud máte okna otočená na slunečnou stranu, víte, jak dokážou být horké paprsky nepříjemné. Základní ochranou oken a balkonových dveří jsou závěsy, rolety či žaluzie. My doporučujeme raději látkové závěsy než klasické kovové žaluzie, které se horkem rozpálí.

Vezměte si příklad z Italů, kteří sázejí na tmavé těžké závěsy, jež navíc v těch největších vedrech namočí. Podobný efekt udělá i obyčejné mokré prostěradlo připevněné k oknu. Vrací se též textilní rolety a módní jsou stále posuvné japonské stěny. Ale ani na žaluzie nemusíte zanevřít, zvlášť ty ze dřeva či bambusu. Výhoda je ta, že snadno regulují přístup světla a výhled ven.

2. DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM

V horkých dnech by měl dospělý člověk vypít až 3 litry tekutin denně. I když ne všechny drinky jsou ke zchlazení vhodné. V každém případě vynechte přeslazené limonády. Bez ledu si osvěžující drink sice neumíme představit, ale nepřehánějte to s ním, neboť pitím přechlazených nápojů hrozí zvýšené riziko letních angín, zvlášť v kombinaci s klimatizací. Nepřehánějte to ani s alkoholem, pocit svěžesti do drinku dodá máta, citron či limetka. Nejvhodnější je popíjení neperlivé vody, slabých (nejlépe ovocných) čajů a na doplnění minerálů i nějaká ta minerálka.

3. BAREVNÁ TERAPIE

Víte, že vaše vnímání teploty ovlivní též barvy v interiéru? Pocitově dokonce můžete pomocí chladných odstínů pokoj zchladit až o 7 °C. Že se nechystáte každé jaro a podzim zvát domů malíře? Nevadí. Stačí mít vhodné textilní doplňky do zásoby, respektive jejich letní a zimní variantu. Barevně neutrálnímu interiéru takové modré a zelené závěsy či polštáře rázem dodají atmosféru chladivých mořských vln či stínu stromů a vy se doma budete i v tropických dnech cítit příjemněji.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

4. ŠETŘETE ENERGIÍ

Celý den zapnutý počítač, televize, ale i mikrovlnná trouba v zásuvce předávají teplo do okolí. Proto v horku raději všechny spotřebiče, které momentálně nepoužíváte, vyndejte ze zásuvky. Že není rozumné ohřívat sebe i okolní vzduch v tropickém létě vařením, pečením, žehlením či fénováním vlasů, pravděpodobně připomínat nemusíme.

5. DOMÁCÍ MRÁZ

Přečkat horké letní dny vám pomůže též kvalitní výběr ledničky. Pokud máte v kuchyni dostatek prostoru, rozhodně doporučujeme tu dvoukřídlou americkou. Její předností není jen oddělená prostorná chladicí a přehledná mrazicí část, ale zejména doplňkové funkce, které vám pomohou dodržovat pitný režim. Jde především o nápojový automat s filtrem vody a výrobník ledu a ledové tříště. Jen nezapomeňte, že kvůli těmto funkcím je potřeba mít možnost lednici napojit na přívod vody.

6. ZDRAVÉ VĚTRÁNÍ

Pokud nemáte klimatizaci, snažte se v tropických dnech v bytě vytvořit průvan otevřením protilehlých oken. Možná vás překvapí, že čerstvý vzduch je zdravý i pro alergiky, ač venku poletují alergenní pyly. Velkou službu ve vedrech udělá též větrák. I když horký vzduch sám o sobě neochlazuje, pouze jej rozproudí.

Proto pro vás máme pár triků, jak si s jeho pomocí místnost přece jen ochladit. Je to jednoduché, stačí přes něj přehodit namočený kus látky. Ještě většího chladivého efektu dosáhnete, když necháte větrák foukat přes několik sklenic naplněných po okraj ledem.

7. VENKOVNÍ ZASTÍNĚNÍ

Proti intenzivnímu slunci ochrání vaše okna nejlépe předokenní žaluzie či rolety. Pokud máte balkon nebo terasu, praktická bude také instalace výsuvné či sklopné markýzy, která vás schová před slunečními paprsky, když budete venku, a zároveň zajistí příjemný stín v interiéru. Hana Pobořilová ze společnosti Somfy doporučuje k markýzám výhradně elektronické ovládání: „Markýza patří ve škále exteriérového zastínění k těm nejvíce náchylným na možné poškození větrem, proto je její motorizace nejen záležitostí komfortu, ale především bezpečí. Díky slunečnímu čidlu se markýza automaticky vytáhne, pokud slunce začne svítit příliš intenzivně. Ochrání tak interiér, aby se nepřehříval. Větrná automatika zase chrání markýzu před poškozením, neboť ji včas zatáhne.“

8. ÚLEVA S KLIMATIZACÍ

Ač nežijeme v tropech, klimatizace v autech, obchodních centrech i kancelářích už je dnes samozřejmostí a čím dál víc se dostává též do soukromých interiérů. Vždyť co je příjemnějšího než se v parném dni přesunout domů, kde si můžete odpočinout v chládku. Jaký typ však vybrat? Záleží na tom, zda bude klimatizace určena převážně pro chlazení, nebo i pro vytápění a také jestli potřebujete chladit interiér jen příležitostně, nebo dlouhodobě.

K intenzivnějšímu využití s možností přitápění je vhodná úsporná klimatizační jednotka vybavená tzv. invertním řízením otáček kompresoru (plynule regulovaný chod). Naopak na příležitostné použití mohou být využity ty nejjednodušší, tzv. mobilní klimatizační jednotky, jejichž instalace nevyžaduje žádné stavební úpravy. Jsou určeny do menších místností a stačí je jen zapojit do zásuvky a zajistit odvod přebytečného tepla ven, třeba oknem. Mají ještě jednu výhodu – jsou cenově dostupné, ty nejlevnější seženete kolem 6000 korun.

Klimatizace je navíc dobrým řešením i pro alergiky, filtruje polétavé alergeny a kromě čistoty vzduchu zajišťuje také jeho optimální vlhkost a teplotu. Jen pozor při jejím nastavení, teplota vzduchu v místnosti by správně měla být maximálně o 6 stupňů Celsia nižší než ta venkovní.

9. LETNÍ A ZIMNÍ

Často nám tzv. tropické noci nedovolí ani usnout. I své lůžkoviny však můžete připravit na letní sezonu. V obchodech lze pořídit vedle tzv. celoročních letní, lehké přikrývky (existují též přikrývky dvojité, sepnuté pomocí suchých zipů). Podobně chladivého efektu dosáhnete vhodnou volbou materiálu povlečení, nejlepší je v létě satén. Stejně tak matrace postelí mají často letní a zimní (obvykle vlnou vystlanou) stranu. Obracet matraci několikrát ročně se navíc doporučuje i kvůli tomu, aby ze spodní strany nezadržovala vlhkost a dobře „dýchala“.

10. CHLADIVÁ KOUPEL

Ne každý má na zahradě bazén či koupací jezírko. Přesto nemusíte rezignovat na osvěžení ve vodě. Pořiďte si praktickou přenosnou nafukovací vířivku, v níž se můžete „cachtat“ jak pod sluneční oblohou na terase, tak třeba v zeleni zimní zahrady, ale i v prostorné koupelně, hale a proč ne třeba v obýváku. Konkrétně Softube má účinnou filtraci s ozonátorem, je tichá a vzhledem k tomu, že využívá energii z odpadního tepla, i úsporná.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Markéta Růžičková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video