Jak na snadný jarní úklid | e15.cz

Jak na snadný jarní úklid

Marcela Škardová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální úklid domácnosti dá hospodyňkám vždycky zabrat. Pokud se spoléháte jen na sebe nebo zbytek rodiny, jednotlivé práce si naplánujte. Jen tak budete mít na jaře domov jako klícku, aniž byste se vyčerpali.

Průběžné uklízení není problém, ostatně každý se drží svého osvědčeného systému postupných kroků. Podobně byste měli přistupovat také k velkému úklidu. Co vám pomůže? Dobrá organizace práce, moderní čističe a přístroje, ale také osvědčené babské rady.

ÚKLID SI NAPLÁNUJTE

Nejlepší výsledky slibuje úklid jednotlivých místností systémem „odshora dolů“, abyste si to, co už je umyté, znovu nezašpinili. Nejprve odstraňte pavučiny ze stropu a rohů pokoje, potom se zaměřte na likvidaci prachu, po ní se věnujte údržbě lustru. Pak by měl přijít na řadu nábytek a interiérové doplňky, následně okna, topení, dveře a na závěr si nechte podlahu.

JDEME NA OKNA

Někdo je stále umývá hadrem, jinému se osvědčila houba. Praktické řešení nabízí také stěrka, kterou po umytí rychle zlikvidujete zbytky vody a eliminujete případné šmouhy. Když jsou okna nadmíru špinavá, osvědčuje se přidat do vody ocet, sůl, případně vanilkový pudinkový prášek. A jak je vyleštit? Babské rady připomínají, že byste neměli zapomínat na staré noviny nebo silonové punčocháče.

OCET NEJEN V KUCHYNI

Jde o jeden z nejčastěji používaných „čističů“, který má univerzální použití. Ocet využijete jak při údržbě pračky (jednou za čas s ním perte naprázdno, abyste se zbavili nečistot i vodního kamene), tak třeba rychlovarné konvice (zde nechte působit několik hodin) či vůbec při mytí téměř čehokoli, odkud se potřebujete zbavit usazenin (například z vázy). Octovou vodu využijete i na čištění obkládaček, ve spojení s jedlou sodou a vodou se dává do odpadů, a možná právě díky němu máte čistá okna nebo jiné skleněné plochy.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

DALŠÍ MOŽNOSTI

Při úklidu dobře využijete i to, co většinou máte doma. Například na zašpiněné sklo také působí naředěný čajový výluh. Zápach z ledničky likviduje rozpůlený citron, ale také už zmiňovaný ocet nebo káva (někdo sází na zrníčka kávy, jiný dává do chladničky lógr). Citronová šťáva je výborná rovněž na skvrny od rzi na sanitě a do zašlé WC mísy nalijte kokakolu. Když se vám „podaří“ ušpinit stěny, jako první pomoc se nabízí střídka chleba.

Jedlá soda mírně naředěná vodou se promění v kašičku vhodnou na odstraňování mýdla či vodního kamene (vodovodní baterie či okolí kolem nich). Spáry mezi obkládačkami či dlaždicemi „vypucujete“ kašičkou z prášku do pečiva. Mazlavé mýdlo a horká voda vytvoří praktický roztok, kterým vyčistíte skvrny na nábytku. Když televizní nebo PC obrazovky setřete namokro vodou s trochou aviváže, následně na ně bude méně usedat prach.

Vosku ze svíčky nebo přilepené žvýkačky nejen na dřevěných podlahách, ale třeba i na kobercích, se zase snáze zbavíte, když problematické místo přetřete kostkami ledu, vloženými do igelitového sáčku. A pokud máte doma čtyřnohého mazlíka, ale také hodně trpělivosti, můžete koberce nejprve „setřít“ čistou navlhčenou houbičkou, až pak luxovat. Na houbičku se nachytá hodně chlupů a vlasů.

MODERNÍ ŘEŠENÍ

Úklid bez použití chemie slibují parní přístroje, z nichž vychází stostupňová pára (ve vzdálenosti asi půl metru od nástavce má teplotu jen kolem 40 stupňů). Použít se dají kdekoli, jak při mytí kuchyní a koupelen, tak oken, dveří, podlahy, koberců, matrací, hraček… Horkou párou se zbavíte i močového či vodního kamene, stejně tak mastnoty.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Marcela Škardová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video