Jak na zahradní nábytek | e15.cz

Jak na zahradní nábytek

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zahrada je bez vhodného nábytku jen zatravněným kouskem půdy, který lze jen minimálně zužitkovat. Správným výběrem příhodného zařízení ji lze výrazně obohatit. Jak nakupovat a jak správně udržovat venkovní vybavení?

Navzdory tomu, že většina Čechů bydlí v bytech, mnohaleté hobby v podobě zahrádkářství způsobuje, že mnoho lidí má svůj kousek půdy, kde ve volném čase pracuje i odpočívá. Právě ti budou chtít investovat peníze do vybavení zahrady nábytkem, který jí dodá potřebné pohodlí i náležitý representativní vzhled.

Investice do vlastního


V době nejistého ekonomického vývoje a osobního finančního zabezpečení řada lidí mění strategii investic. Drahé dovolené pro spoustu z nich nebudou letos na pořadu dne, zatímco zkrášlování a vylepšování vlastního kousku země, které skýtá útočiště před problémy okolního světa, se zdá mnohem lepší a trvalejší volbou. Jak ale správně nakupovat, aby byla užitá hodnota zahradního nábytku za drahé peníze co nejvyšší?

Jednotlivé druhy zahradního nábytku se samozřejmě od sebe liší především v použitém výrobním materiálu a pochopitelně také v ceně. Při výběru je rovněž třeba brát v úvahu požadavky a představy uživatele o jeho využití. Musíte tak vzít v potaz, jak moc budete nábytek využívat, jestli jej máte čistě pro svoji potřebu, nebo i pro reprezentativní účely, zdali bude zařízení pod širým nebem, nebo naopak skryté před vlivy počasí atd.

Materiál


V současnosti se lze nejvíce setkat s třemi druhy zahradního nábytku podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny – plast, kov a dřevo. Jak už to tak bývá, každý materiál má nějakou výhodu a nevýhodu. Zatímco plast je bezkonkurenčně nejlevnější a odolný vůči dešti i slunečnímu svitu, má tendenci se při větším pravidelném namáhání lámat, praskat a deformovat. V horku se navíc nepříjemné rozpálí a jeho nízká hmotnost snižuje resistenci vůči silnému větru.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15

Hliníkoný i ratanový nábytek je elegantní a hodí se nejen na vaši zahradu, ale také na balkon, či terasu.
Zdroj: Zahradní nábytek Hliníkový Salvador a Rattanový zahradní nábytek Bahama, www.jeko.cz

Kovový nábytek naopak bývá velice pevný, konstrukčně dobře řešený a jeho životnost je vysoká. Odolnost vůči vlivům počasí je vysoká, stejně jako jeho hmotnost, čímž se zvyšuje stabilita a snižuje (zejména v případě zabudování do země) pravděpodobnost jeho ukradnutí. Nevýhodou je ovšem fakt, že mnoho lidí vnímá kovový zahradní nábytek jako málo elegantní a estetický.

Dřevo

Oproti tomu dřevený nábytek bývá vnímán jako líbivý, tradiční a přírodní, což se k místu, které má sloužit k odpočinku od stresů civilizace, výborně hodí. Rovněž odolnost, hmotnost i stabilita jsou na dobré úrovni. Odolnost vůči přírodním vlivům zase velice závisí na údržbě (viz níže). Jako negativum pak může leckdo vnímat vyšší pořizovací cenu, zejména v porovnání s plastovým vybavením.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15

Stabilní a účelový zahradní nábytek z masivu v přírodním stytu se hodí do všech zahrad a vybízí k příjemnému posezení na zahradě.
Zdroj: Záhradní nábytek z masivu 360 a Zahradní komplet GOROL , www.jeko.cz

Mnoho výše uvedených faktorů také ovlivňuje druh dřeva, z něhož je nábytek vyroben. V poslední době bývá módní různé exotické dřevo, které je velice odolné i proti extrémním vlivům počasí. Z českých klasik je nejčastěji nabízen smrk, borovice či dub. Z exotických dřevin se lze setkat s teakem (jeden z nejodolnějších a také nejdražších druhů), meranti, eukalyptus či novinka z poslední doby wicker.

Údržba


I zde lze narazit na výrazné rozdíly mezi druhy zahradního nábytku. Plastový nábytek většinou není třeba nějak složitě ošetřovat. Pouhé opláchnutí vodou a otření hadříkem většinou postačí. U kovového nábytku to nebývá o mnoho složitější. Jen je zde vhodné jednou za sezónu či za dvě sezóny natřít konstrukci nějakou ochranou barvou. Výrazně tak prodloužíte jeho životnost i estetický vzhled.

Nejvíce starostí tak logicky bude o dřevo. Zde je třeba nábytek více chránit před nepřízní počasí a k tomu ještě na dřevo pravidelně nanášet lazury a impregnaci. Exotické druhy pak většinou potřebují zvláštní péči v podobně napouštění oleji či ošetřování povrchu speciálními prostředky. Finančně je tak tento druh údržby výrazně náročnější, ale výsledek jistě stojí za to.

Nákup


Zde je samozřejmě každá rada na dálku prostřednictvím článku problematická. Vždy se totiž uvidí až na místě u samotného prodejce. Vřele se doporučuje návštěva nějakého specializovanějšího obchodu, kde budete mít větší šanci narazit na kvalifikovaného zaměstnance. V supermarketu vám stěží někdo řekne informace o odolnosti, údržbě či nedostatcích.

Při výběru volte raději ten nábytek, který má určitou značku i tradici. To se pojí rovněž s doporučením kupovat přesně váš vysněný a nakombinovaný počet kusů, různým sadám se raději vyhněte. Z obou bodů vychází, že v případě rozbití či změně požadavků budete moci dokoupit náhradní díl či celý nový kus. Zakoupit sadu znamená být omezení přesně na zabalený počet a rozpoložení. Za ty peníze se to nevyplatí.

AUtor: Josef Kraus
22. července 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video