Jak pěstovat orchideje: rady na březen a duben | e15.cz

Jak pěstovat orchideje: rady na březen a duben

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Weinzetlová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak vítají jaro orchideje? Spící se pomalu probouzejí, kvetoucí kvetou snad ještě víc. Chcete vědět, jak se v tomto období o své rostliny správně postarat? Povíme si o hnojení, stínění i přesazování.

Prodlužující se dny, více slunečního světla, pomalu chladnoucí radiátory, které pod parapety plnými orchidejí vysušovaly v zimě vzduch, ale i vlahý větřík, vanoucí ve slunných dnech z otevřených oken: to všechno jsou jevy, jež na duši pěstitelovu působí jako balzám. Také orchideje viditelně pookřávají.


21. březen: první jarní den zahajuje vegetační obdobíNové květní stvoly Phalaenopsisů přirůstají zřetelně rychleji, již vzrostlé stvoly ochotně vypouštějí postranní výhony. Vzdušné kořeny, jež jsme v zimě považovali za suché, ožívají, větví se a tvoří zelené špičky. Na bázi pahlíz Catlejí, Dendrobií a dalších sympodiálních orchidejí můžeme pozorovat vznikající nové pahlízky.


Správné hnojení: častěji a v nižších dávkách

Pro vegetační období zvolte hnojivo s vyrovnaným podílem NPK. Dávkování vždy závisí na konkrétním hnojivu, obvyklá dávka se pohybuje mezi jedním a dvěma mililitry na jeden litr vody. Instrukce na štítku některých přípravků někdy doporučují dávky vyšší (až 5 mililitrů), někdy dokonce výrazně vyšší startovací dávku.


Právě teď je většina Cymbidií v plném květu

Nemáte-li možnost zkontrolovat koncentraci hnojivého roztoku (viz článek věnovaný hnojení), důrazně doporučuji dodržovat zmiňované nižší dávkování. Hnojit byste měli vždy do mírně vlhkého substrátu, zálivku s hnojivem by měla střídat jedna zálivka čistou vodou.

Orchidejím pěstovaným v teple dopřejte jednou týdně postřik listovou výživou. I v případě, že orchideje běžně zaléváte vodovodní vodou, při hnojení je vhodnější použít vodu měkkou (dešťovou, demi, destilovanou), přísun solí v zálivce nebude tak výrazný.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s našim partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte, co s orchidejemi na slunci i v chladnu? Jak je na jaře správně přesazovat? Informace naleznete v celém  článku na webu Abecedazahrady.cz.

Autor:  Kateřina Weinzetlová 
13. března 2010


Související články:
Jak pěstovat orchideje: zimní péče o teplomilné druhy

Jak pěstovat orchideje
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl I. Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl II.
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl III.
Jak pěstovat orchideje: když onemocní Phalaenopsis
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cymbidium neboli člunatec
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Dendrobium
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Paphiopedilum neboli střevíčník
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cattleya
Jak pěstovat orchideje: Substráty a přesazování
Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné

Autor: Kateřina Weinzetlová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery