Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků | e15.cz

Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víte, že orchideje se podle svých teplotních nároků dělí na teplomilné, temperované a chladnomilné? Pokusíme se přiřadit nejběžněji pěstované orchideje k uvedeným skupinám a povíme si něco o jejich pěstování.

Správná teplota je jedním z rozhodujících faktorů pro úspěšný růst a kvetení orchidejí. Zatímco některé druhy budou prospívat pouze tehdy, když jim dopřejete období vegetačního klidu, provázené snížením teploty a zálivky, jiné se potřebují celoročně vyhřívat v teple vašeho domova. Podívejme se tedy podrobněji na teplotní nároky vašich orchidejí.

Teplomilné orchideje: ideální na panelákový parapet


Tyto orchideje pocházejí převážně z tropických deštných lesů, kde je celoročně vysoká a stálá teplota. Nevyžadují vegetační klid a neznají období sucha. Pro indukci (vyvolání, nastartování) kvetení nepotřebují žádný, nebo jen velmi malý teplotní pokles.


Phalaenopsis: nejoblíbenější zástupce teplomilných orchidejí – oprávněně

K typickým zástupcům teplomilných orchidejí patří rody Phalaenopsis a Vanda. Podobné teplotní nároky mají i některá Dendrobia, nejběžněji pěstované je Dendrobium phalaenopsis, a teplomilná Paphiopedila. I když původ a postupy pěstování uvedených druhů se mohou lišit, společným znakem je právě jejich teplomilnost.


Vanda: i v paneláku ji můžete pěstovat, bude ale vyžadovat víc vašeho času a péče Krátkodobě snesou tyto orchideje i teploty nad 30 stupňů Celsia (pak je vhodné zvýšit vlhkost častým mlžením), naopak výrazně nízké teploty (pod 15 stupňů) jsou pro ně zcela nevhodné. Denní optimum se celoročně pohybuje mezi 20
a 25 stupni, noční kolem 18 stupňů Celsia.

Celý článek najdete zde na webu Abecedazahrady.cz
15. dubna 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video