Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné

Běžně dostupné rody Oncidium, Odontoglossum, Miltonia, Brassia a především mnoho jejich hybridů, často prodávaných pod obecným označením Cambria, můžeme zařadit do jedné skupiny. Proč? Tyto orchideje mají prakticky stejné nároky na pěstování a také jejich vnější vzhled je velice podobný.
Jak se vyznat v pahlízách
Prvním společným znakem orchidejí, patřících do této pestré skupiny, je vejčitá, zploštělá pahlíza. Jedná se vlastně o
zásobní orgán, zadržující vodu. Pahlízy zdravé rostliny v dobré kondici jsou hladké, šťavnaté a svěže zelené.
Oncidium Sweet Sugar: teplomilné a nenáročné
Svraštělá pahlíza není sama o sobě důvodem k panice. Po dvou až třech letech totiž každá zestárne, svraští se a ztratí listy. Má-li rostlina dostatek nových výhonů, můžeme takovou pahlízu při přesazování oddělit: pro další růst rostliny nemá žádný význam.
Dojde-li ke svraštění mladých pahlíz, téměř vždy se jedná o projev špatného hospodaření s vodou. V lepším případě je na vině nedostatečná zálivka: takovou rostlinu stačí důkladně zalít (dle zásad správného zalévání orchidejí) a během pár dnů se pahlízka napije a vyrovná.
Beallara (Brassia x Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum): atraktivní květ, bujný růst
Horší a bohužel častější případ je již několikrát zmiňované uhnití kořenů následkem přemokření substrátu. Nefunkční kořeny nemohou dodávat rostlině vodu, v důsledku čehož orchidej strádá. V tomto případě lze doporučit její přesazení do vzdušného substrátu.
Pokračování článku najdete zde na webu Abecedazahrady.cz
22. dubna 2009