Jak pěstovat orchideje: tentokrát Vanda

Až začnete hledat informace o běžném amatérském domácím pěstování Vand, setkáte se pravděpodobně se dvěma zcela odlišnými názory. Jedni pěstitelé vám budou tvrdit, že je to snadné a jednoduché, a druzí, že je to v domácích podmínkách nemožné. Praxe mne přesvědčila o tom, že pravda je někde uprostřed.
Pěstování Vand není tak jednoduché jako třeba péče o Phalaenopsis. Postup není složitý, je jen jiný – především proto, že Vandy se pěstují volně, bez substrátu. Budete-li se řídit radami vedoucími k úspěšnému pěstování, největší rozdíl pocítíte v množství času, který bude třeba vaší Vandě denně věnovat.
====S čím se setkáte v obchodě?====
Pod obecným označením Vanda se běžně setkáte se dvěma zástupci: příslušníky rodu Vanda (V.) a hybridem, zvaným Ascocenda (Ascda.), jehož rodiči jsou Vanda a Ascocentrum. Zatímco Vanda je poměrně robustní rostlina, Ascocentrum patří mezi drobnější orchideje.
ro domácí pěstování lze spíše doporučit Ascocendu – od svého rodičovského rodu Ascocentrum dostala do vínku již zmíněný mírně subtilnější vzrůst (což je pro další péči významné plus) a kvete častěji a ochotněji. Ve srovnání s Vandou bývají její květy drobnější a četnější, pastelově zbarvené.
====Péče: slunce, voda, vzduch ====
Mezi Phalaenopsisy a Vandami najdeme několik společných znaků. Kromě teplomilnosti a monopodiálního růstu jsou to i silné, dobře se větvící kořeny. Na rozdíl od phalů ale kořeny Vand nejsou tolerantní k přemokření: po zalití potřebují osychat na vzduchu a při pěstování v substrátu v květináči by rychle uhnily.
Jarní rašení kořenů: pozorovat růst zelených špiček můžete, jestliže má rostlina dostatek vlhka
Přílišné sucho je pro ně ale stejně nebezpečné. Minimální hranice vlhkosti pro úspěšný růst Vand se pohybuje okolo 70 %. V přírodních podmínkách jsou kořeny několikrát denně opláchnuty tropickým deštíkem a vzápětí osušeny větrem, to vše při okolní stálé velmi vysoké vlhkosti.
A jak si poradit v domácích středoevropských podmínkách? Někteří pěstitelé zkoušejí pěstovat Vandy ve skleněných vázách. Protože v nich ale není splněna podmínka pohybu vzduchu, kořeny přímo ohrožuje hniloba, tudíž tento způsob nelze doporučit.
Nejběžnější úspěšný postup je úplně jednoduchý. Zavěste svou Vandu na okno a denně jí dopřejte minimálně 30minutovou koupel v dešťové vodě pokojové teploty. Kompletně všechny kořeny ponořte do nádoby s vodou a nechte rostlinu důkladně napít.
Vanda jako jedna z mála orchidejí kvete též čistě modrým květem (Vanda ‘Sansai Blue‘)
Zhruba jednou za dva týdny můžete do vody přidat velmi mírně dávkované hnojivo. Hnojit lze celoročně, Vandy nemají výrazné období klidu.Vodu po vandí koupeli pak použijte na zálivku ostatních orchidejí.
Připraveno ve spolupráci s webem Abecedazahrady.cz, pokračování článku najdete zde.
Autor: Kateřina Weinzetlová
8. května 2009
Související články:
Jak pěstovat orchideje
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl I. Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl II.
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl III.
Jak pěstovat orchideje: když onemocní Phalaenopsis
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cymbidium neboli člunatec
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Dendrobium
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Paphiopedilum neboli střevíčník
Jak pěstovat orchideje: Substráty a přesazování
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cattleya
Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné **