Jak pěstovat orchideje: zimní péče o cymbidium, catleje a další temperované a chladnomilné druhy
Cymbidium, catleje a další orchideje, pěstované v zimě v chladných podmínkách, nás právě teď těší květem. O jejich úspěšném přezimování a dalším růstu rozhodne správné nastavení teplot, světlo i vhodná zálivka. Rostliny by měly odpočívat, spát podobně jako okolní příroda.
Jejich růst je výrazně zpomalen, nepřirůstají nové pahlízy ani listové růžice, rostliny nevytváří květní pouzdra a nenasazují na nová poupata. Stejně jako spící Šípková Růženka je ale i orchidej ve spánku krásná: velká část rostlin z této skupiny je totiž právě v plném květu.
Temperované střevíčníky právě nakvétají
Nejběžnější chladnomilné a temperované orchideje
Které v domácnostech pěstované druhy patří do této široké skupiny? Mírně vyšší nároky na světlo a teplo (v rámci doporučených hodnot) mají Catleje, temperovaní zástupci druhu Paphiopedilum a kříženci rodu Oncidium, Miltonie, Masdevalia či Odontoglossum, k odolnějším patří chladnomilná Dendrobia, Cymbidia, Zygopetala nebo Coelogyne.
Čím vyšší teplota, tím větší nároky na světlo
Rozhodujícím kritériem pro klidný zimní spánek těchto rostlin je správné nastavení teploty. Velmi nízké teploty (pod 10 stupňů Celsia) jsou pro většinu rostlin nevhodné. Při optimální teplotě (okolo 15 stupňů Celsia) rostlina spí a k uspokojivému stavu jí postačí pouze šetrná zálivka.
Catleje patří k orchidejím s vysokými nároky na světlo
V období odpočinku nepřirůstají nové pahlízy, květy jsou obvykle plně rozkvetlé, nebo je orchidej již po odkvětu. Je tedy schopna se dobře a bez poškození vyrovnat i se sníženým množstvím světla. I přesto je třeba rostlině nabídnout nejlepší možné světelné podmínky stejně jako teplomilným orchidejím (článek o zimní péči o teplomilné druhy najdete zde).
Při vyšších teplotách (okolo 20 stupňů Celsia) se orchidej nedostane do klidového stavu a stále roste: přirůstají nové pahlízy, vyvíjejí se poupata. Vzhledem k nedostatku světla ale tento stav není pro rostlinu příznivý. Poupata žloutnou a opadávají, nové pahlízy jsou slabé. V případě, že orchidej nemůžete včas umístit v chladnějším prostředí, zkuste jí přisvítit.
Nástrahy zalévání při nízkých teplotách
Máte-li chladné orchideje v prostředí, kde se vám daří udržovat minimální zimní teplotu okolo 15 stupňů Celsia, zalévejte je tak, jak jste zvyklí. Interval mezi jednotlivými zálivkami se ale zřejmě prodlouží až ke dvěma týdnům. Měkká voda by měla být samozřejmostí.
Místo roštu postačí i obyčejná podložka pod mýdlo
Zálivka musí vždy následovat až po důkladném proschnutí substrátu. Dbejte, aby rostlina nezůstala stát ve vodě nebo na příliš mokrém keramzitu. Ideální je podložit květináč roštem tak, aby vzduch mohl k substrátu i ze spodní strany. Při budoucím přesazování vyložte dno květináče nalámaným polystyrénem: tím zabezpečíte opravdu dobré prosychání.
Místo roštu dobře poslouží i obyčejná podložka pod mýdlo
Ani v případě, že teplota na vaší chladné chodbě či v zimní zahradě klesá v závislosti na venkovní teplotě až pod 15 stupňů Celsia, nejsou orchideje v přímém ohrožení. Je však bezpodmínečně nutné tomu přizpůsobit, tedy výrazně omezit, zálivku.
Při takto nízkých teplotách postačí zhruba jednou za deset až čtrnáct dní lehce porosit povrch substrátu. Voda by se ale nikdy neměla dostat na listy. Toto mlžení nemá za cíl zvýšení vlhkosti v okolí rostliny tak, jako je tomu v teplém období roku. Jediným smyslem rosení substrátu je zde velmi šetrné zvlhčení prostředí v okolí kořenů.
Masdevalie patří mezi výjimky, jež i v chladu vyžadují stále mírně vlhký substrát
Povrch substrátu se vám možná zdá suchý, ale věřte, že uvnitř květináče se v chladu udrží vlhkost velice dlouhou dobu. Klasickou zálivkou ve velmi chladných dnech byste rostlinu spolehlivě zničili. Dlouhodobě mokrý substrát a nízká teplota jsou pro kořeny vaší orchideje smrtelnou kombinací.
Autor: Kateřina Weinzetlová
26. ledna 2010
Tento článek byl připraven ve spolupráci s našim partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte, jak hnojit chladnomilné orchideje v zimním období? Jací jim hrozí škůdci? Informace naleznete v tomtohttp://www.abecedazahrady.cz/Homepage/Jak-pestovat-orchideje-Phalaenopsis-vanocni-darek-i-pro-zacatecnika/sc-61-sr-1-a-2196/default.aspx článku.
Související články:
Jak pěstovat orchideje: zimní péče o teplomilné druhy
Jak pěstovat orchideje
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl I. Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl II.
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl III.
Jak pěstovat orchideje: když onemocní Phalaenopsis
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cymbidium neboli člunatec
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Dendrobium
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Paphiopedilum neboli střevíčník
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cattleya
Jak pěstovat orchideje: Substráty a přesazování
Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné