Jak pěstovat orchideje: zimní péče o teplomilné druhy | e15.cz

Jak pěstovat orchideje: zimní péče o teplomilné druhy

Kateřina Weinzetlová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zimní období je časem zdánlivého klidu. Příroda spí pod sněhovou pokrývkou, ale orchideje se v teple našeho domova mají čile k světu. Víte, jak v chladné části roku postupovat při pěstování teplomilných orchidejí a nač dát pozor?

V seriálu Jak pěstovat orchideje se letos zaměříme na pravidelné aktuální rady pro právě probíhající období. V zimě nás orchideje těší bohatým kvetením. Fotografujeme je, v literatuře i na internetu o nich hledáme nové informace. Současně je ale třeba pečlivě sledovat podmínky, v jakých orchideje pěstujeme. Shrňme si ty nejdůležitější.


Teplomilné orchideje: nejběžnější na vašem parapetu

Do této oblíbené skupiny rostlin patří především Phalaenopsis, teplomilní příslušníci rodu Dendrobium (dendrophaly jsou vedle phalů v domácnostech nejčastěji pěstovanými orchidejemi), Paphiopedilum, Oncidium a také všechny vandovité orchideje.

Limitujícím faktorem prospívání našich orchidejí v zimním období je světlo. Zatímco ostatní podmínky, jako je výživa, zálivka či teplota, jsme schopni vlastními silami a s minimálním úsilím upravit, větru, dešti a ani slunci zatím poručit neumíme.


Autor: Ženy - E15

Pohled z okna na zasněženou krajinu, rámovaný pestrobarevnými květy Phalaenopsisů, potěší srdce každého pěstitele


Většině orchidejí postačí vhodné místo. Umístěte je co nejblíže k oknu, na okenní parapet, a odstraňte vše, co brání slunečním paprskům v cestě. Vytáhněte žaluzie, rozhrňte záclony. Důležitá je i orientace okna: čím déle na rostliny svítí slunce, tím lépe.

Vyšší potřebu světla mají především Vandy a Oncidia. V zimním období jim můžete také přisvěcovat. Rozsvítit lustr v pokoji ale nepostačí! Ideální je použít speciální biozářivku a umístit ji v dostatečné blízkosti rostliny. (Velký výběr osvětlení pro rostliny nabízejí internetové GrowShopy.)


Autor: Ženy - E15

V dobře větrané, osvětlené vitríně pokvetou Vandy po celý rok. Neohrozí je ani suchý vzduch z topení: vysoká vlhkost se zde dobře udržuje

Aby byl efekt patrný, musí být světlo dostatečně intenzivní a je třeba svítit v průběhu delšího časového intervalu (ideálně po dobu 10–12 hodin denně). Nezapomeňme tedy ani na ekonomickou stránku věci: pořizovací cena osvětlovacího zařízení a platba za spotřebu elektrické energie se na rodinném rozpočtu jistě projeví.

Teplota? Nenechte je nastydnout

!

Zimní péče o teplomilné orchideje se v průběhu roku nijak zvlášť nemění. Tyto rostlinky nevyžadují žádné období klidu, není třeba je přisušovat ani snižovat okolní teplotu. Podrobné informace k jejich pěstování naleznete v loňských dílech našeho orchidejového seriálu.

Autor: Ženy - E15

Phaly dokáží kvést po celý rok, obvykle ve dvou vlnách, následujících po sobě zhruba po půl roce. Ta zimní vrcholí právě nyní

I když rostliny pěstujete v běžných podmínkách vašeho bytu, nepodceňujte správné nastavení teploty. Optimum se pohybuje kolem 20 stupňů Celsia, ani v noci by teplota neměla klesnout příliš hluboko pod 18 stupňů. Zálivku i případné mlžení provádějte vždy ráno: než nastane noční ochlazení, rostlina musí oschnout!


Autor: Kateřina Weinzetlová
19. ledna 2010

Tento článek byl připraven ve spolupráci s našim partnerským webem Abecedazahrady.cz. Víte, jak hnojit teplomilné orchideje v zimním období? Jací jim hrozí škůdci? Informace  naleznete v tomtohttp://www.abecedazahrady.cz/Homepage/Jak-pestovat-orchideje-Phalaenopsis-vanocni-darek-i-pro-zacatecnika/sc-61-sr-1-a-2196/default.aspx článku.Související články:
Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl I. Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl II.
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl III.
Jak pěstovat orchideje: když onemocní Phalaenopsis
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cymbidium neboli člunatec
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Dendrobium
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Paphiopedilum neboli střevíčník
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cattleya
Jak pěstovat orchideje: Substráty a přesazování
Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků
Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné

Autor: Kateřina Weinzetlová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video