Jak postupovat při sušení potravin? | e15.cz

Jak postupovat při sušení potravin?

ZDROJ: Ženy - E15

Ivan Verner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už naši dávní předkové dokázali uchovat potraviny tím, že je usušili. Tato metoda konzervace nejenže patří mezi nejstarší, ale také nejzdravější. Šetrné sušení ovoce, zeleniny, hub i bylinek zachová většinu vitamínů a minerálů. Právě o to nám půjde v době sklizní.

K takovému zpracování se hodí všechny druhy ovoce, bylinky a pochopitelně houby, uchovat tak ale můžete i maso. Babičky využívaly k sušení na jemných sítech teplé, ale stinné místo s proudícím vzduchem.

I dnešní sušička je v podstatě velmi jednoduchý přístroj. K základní jednotce se zařízením pro ohřev a cirkulaci vzduchu se přidávají jednotlivá, většinou plastová síta se surovinami připravenými k sušení. Studený vzduch je nasáván z okolí a ohřátý nuceně proudí všemi síty. Sušičky se pohybují podle vybavení a možností v rozmezí od necelého tisíce korun po cenu více než desetinásobnou.

U podezřele levného přístroje by nás cenovka měla varovat. Ovšem i levné sušičky dokážou odvést slušnou práci, a pořídíte­li si takovou na košík hub, který přinesete jednou dvakrát za podzim, asi budete i spokojeni. Mějme však na paměti, že o co je levnější sušička, o to bude dražší provoz a naopak. Předem si zjistěte spotřebu, protože proces sušení může podle druhu suroviny trvat i dvanáct hodin.

V každém případě by měl být přístroj vybaven termostatem s regulací teploty a neměl by být hlučný, aby mohl pracovat i přes noc. Užitečná je i možnost rozšíření o další síta či plata na sušení. U horizontálního proudění vzduchu odpadá nutnost výměny spodních plat za vrchní, produkt se suší rovnoměrněji.

Lepší modely jsou vybaveny filtrem, který zbavuje nasávaný vzduch nečistot a mikroorganismů, např. plísní či kvasinek. To je důležité hlavně u sušení masa – je nutné při něm zachovávat přísnou hygienu. Hodí se to i v případě, kdy je přístroj vybaven pro přípravu jogurtu. Termostat, jenž automaticky nechá kolísat teplotu, zase urychlí sušení. Při té vyšší se totiž rychleji vysušuje povrch, při nižší se pak vlhkost lépe dostane na povrch.

Článek vyšel v časopise F.O.O.D.

Dražší sušičky také mají uzavřený cyklus rotujícího teplého vzduchu, takže sušení probíhá rovnoměrně na všech sítech a za nesrovnatelně nižší spotřeby.

Sušte potraviny správně:

* K sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) suroviny, bez známek poškození či napadení hnilobou nebo plísní. * Sušte suroviny hned po sklizni, skladování je může znehodnotit. * Před sušením plody omyjte a ihned osušte. * Jak dlouho se budou plody sušit, závisí na jejich tloušťce, vlhkosti i výkonu sušičky. * Menší kousky ovoce lze sušit v celku, u větších vyjměte jádřinec a odstraňte stopky. * Plátky krájejte asi tak 0,5 až 0,7 cm silné, při sušení by se neměly dotýkat. U některých sušiček je nutné v průběhu sušení pláty střídat, ty ve spodní části jsou vystaveny vyšší teplotě. * Sušte šetrně při teplotách asi tak 50 °C, za vyšší teploty bude sušení rychlejší, ale ztratíte většinu vitaminů. * Maso byste měli sušit jen v přístrojích s filtrem a s důrazem na hygienu v každé fázi procesu. Vybírejte maso libové a očištěné – tuk sušení zpomaluje a maso se pak může kazit. * Usušené houby a zelenina by měly být při stisknutí tvrdé a křehké, ovoce zase kožnaté a pružné. * Nasušené suroviny je potřeba nechat na vzdušném místě a až po několika dnech je uskladnit. * Skladujte je ve vzduchotěsné nádobě na temném místě při teplotě asi 10 °C.

Autor: Ivan Verner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video