Jak se sází cibuloviny | e15.cz

Jak se sází cibuloviny

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léto se chýlí pomalu ke konci a právě od druhé poloviny srpna je ideální doba k sázení cibulovin. Ty do zimy stačí pěkně zakořenit a zjara pak rozkvetou v plné kráse.

Tulipány, narcisy a hyacinty


Většina běžně pěstovaných cibulovin je nenáročná, ale nějaké rozdíly se mezi nimi najdou. Je dobré o nich vědět, protože pak se vyhnete zklamání proč zrovna například sousedův záhon cibulovin kvete bohatěji.

Tulipány nejsou náročné na stanoviště, ale na lepším stanovišti vždy lépe a výrazněji kvetou. Místo pro výsadbu by mělo být slunné, chráněné před nárazovými větry. Půda jim vyhovuje lehčí, hlinitopísčitá až hlinitá, humózní, mírně zásadité reakce. Nevhodné jsou půdy zásadité a těžké. Země by měla být před výsadbou dostatečně zkypřená, protože pak cibule lépe zakoření.

0:normal690:true:true  0:normal690:true:true

Narcisy vyžadují stejné podmínky pro umístění, jako tulipány. Měly by se však sázet včas, protože při opožděné výsadbě zakořeňují až na jaře, a to má vliv na zhoršenou kvalitu květů a další vývoj rostliny. Na jednom místě se mohou ponechat několik let, ale před mrazem je vždy chraňte přikrývkou z chvojí.

Hyacinty vyžadují propustnou, humózní hlinitopísčitou lehkou a kyprou zem. Výborným místem je stanoviště slunné, v krajním případě polostín. Cibule hyacintů klidně sázejte až v říjnu a záhon přikryjte chvojím. Hyacint je vhodné často a vydatně přihnojovat, jelikož cibule zůstává v zemi a potřebuje dostatek živin pro bohatost květu. Proto před výsadbou na záhon přidejte kompost a máte-li možnost i chlévský hnůj.

Drobní krasavci

Krokusy vysazujte v září nebo říjnu do hlinitopísčité lehčí půdy. Vhodné je slunné stanoviště. Po odkvětu cibulky krokusů můžete nechat v zemi, většinou bez potíží zatáhnou samy a navíc se dobře a rychle množí. Za pár let krokusy zplaní, což je považováno za jejich plus. Stejně se pěstují a jarní odrůdy ocúnů, které dávají přednost těžší živné půdě s dostatkem vláhy. Sází se v září na osluněné místo.

Něžné sněženky se rozmnožují stejně rychle a dobře jako většina drobných cibulovin. Rostou rády ve skupinkách v kyprých propustných humózních půdách pod listnatými stromy, kde je na jaře dostatek vláhy. Do země je sázejte v září nebo v říjnu. O trochu náročnější na vláhu jsou bledule. Daří se jim všude, kde je propustná půda. Na jednom místě se ponechávají po celý rok, ale je třeba drobné cibulky chránit před mrazem

Modřenec je velice nenáročná rostlinka, která snese každý druh půdy. Můžeme ji sázet jak na slunné stanoviště tak i do polostínu. Rozmnožuje se prakticky sama, a aby trs neslábl, doporučuje se jednou za dva až tři roky trs rozdělit a drobné cibulky přesadit na jiné místo. Sází se od září do října.

0:normal690:true:true  0:normal690:true:true

Některé cibuloviny jsou choulostivé


Okrasné česneky jsou ochmýřenými květy ozdobou jarních záhonů a s oblibou se vysazují i do skalek. Drobné cibulky se vysazují od září do listopadu na slunná stanoviště, kde je lehčí půda s obsahem vápníku. Česnek můžete nechat na jednom stanovišti i několik let, pouze jej chraňte před mrazem. Na podzim jej přikryjte buď chvojím nebo listím a rašelinou.

Trochu zvláštním dojmem mezi jarními cibulovinami působí rozkvetlé zvonky řebčíku. Tato rostlina má ráda vlhko, ne však přemokřenou zem. Cibule je vhodné sázet do lehčích půd v místech s přirozenou vyšší vlhkostí vzduchu (jezírka, bazénky, potůčky) v září nebo říjnu.

Autor: Irena Forejtová


Související články:
Zahradní kalendárium na červen Zahradní kalendárium na srpenOkrasné česneky pro krásnější zahradu
Hyacint východní: vůně, která vás omámí Cibuloviny musíme hýčkat po celý rok Ženu ani květinou neuhodíš Cibuloviny v obytných místnostech

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video