Jak si zařídit domácnost? Hlavně zdravě! | e15.cz

Jak si zařídit domácnost? Hlavně zdravě!

Marcela Škardová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každý z nás si zařizuje domov podle toho, co mu vyhovuje i na co stačí jeho peněženka. Ale to je přece jen poněkud krátkozraký úhel pohledu. Doma přece trávíte spoustu času, v první řadě byste se tu měli cítit dobře.

Právě k pocitu dobré pohody významně přispívá nejen hledisko estetické, ale také zdravotní. A s ním zase úzce souvisí vybavení vašeho příbytku i zvyklosti vaší rodiny. Nabízíme vám řadu tipů, díky nimž se vám doma obrazně i doslova bude lépe dýchat.

1. MÁME RÁDI HRNKOVKY

Zlepšit vzduch v domácnosti pomůžou, byť do jisté míry, také pokojové rostliny neboli přírodní „čističky“. Ty totiž dokážou vzduch obohatit o kyslík a naopak vstřebat určitou část škodlivin ze vzduchu, včetně oxidu uhličitého. „Rostliny pohlcují i další prvky, které můžou kazit vzduch v interiérech. Například jde o benzen obsažený v cigaretovém kouři, toluen, který můžou produkovat například některé průmyslově vyráběné koberce, nebo xylen a trichloretylen přítomné třeba v čalounění,“ říká Daniel Brychta ze společnosti Hornbach. Jaké rostliny si vybrat? Zkuste lopatkovec, fíkus, nefrolepku, zelenec nebo třeba aloe vera, jež navíc v dužnině svých listů obsahuje gel pomáhající léčit drobná řezná poranění či malé spáleniny.

2. FTALÁTY A PODLAHY Z PVC

Také vám kdosi kdysi řekl, že v podlahách ze syntetických látek můžou být nebezpečné ftaláty? Nejprve si vysvětleme, oč jde. „Na výrobu všech PVC podlah se používají plastifikátory neboli změkčovadla, která však najdete i v mnoha dalších výrobcích z plastu. Třeba v hračkách pro děti. Plastifikátorů existuje více než padesát a jen několik z nich se označuje jako ftaláty a opět jen některé z ftalátů jsou toxické a zdraví škodlivé,“ uvádí Milan Mrkáček ze společnosti KPP. A dodává, že většina výrobců již ftaláty pro výrobu PVC krytin nepoužívá a nahrazuje je zdraví neškodnými polymery.

„Přesto dochází v průběhu užívání plastových výrobků, tedy i PVC podlah, k samovolnému uvolňování plastifikátorů do ovzduší (mluvíme o takzvaných emisích organických těkavých látek). V ČR neexistuje samostatná norma upřesňující používání plastifikátorů v podlahách, ale v EU platí velmi přísná pravidla a my se jimi řídíme. Jde o povinný systém REACH. Ještě přísnější parametry nastavil dobrovolný, tedy nepovinný, evropský systém Eurofi ns,“ dodává Milan Mrkáček. A proč se v souvislosti s podlahami a ftaláty bavíme jen o PVC krytinách? Při výrobě podlahovin z jiných materiálů se plastifikátory nepoužívají.

3. ČISTIČKY VZDUCHU

Nežijeme ve sterilním prostředí. Od brzkého jara mnohdy až do podzimu je venkovní vzduch „nasycený“ pyly, prach se vyskytuje všude kolem nás bez ohledu na roční období. V mnoha rodinách se i doma kouří, vyhnout se nedá výparům ze syntetických materiálů… S tím vším však pomůže čistička vzduchu. Pro účinné čištění musí vzduchový výkon převyšovat minimálně 1,5krát objem místnosti. A proč si vybrat čističku s ionizátorem? Ten dokáže vyrobit zdraví prospěšné záporné ionty, které se jinak běžně vyskytují v čistém vzduchu v přírodě. Záporné ionty eliminují únavu, bolesti hlavy, posilují výkonnost a podporují zdravý spánek. Rovněž minimalizují projevy syndromu nemocných budov (pálení očí, suchá podrážděná pokožka, opakující se bolest hlavy, permanentní rýma nebo chrapot).

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

4. FORMALDEHYDY A NÁBYTEK

Tyto těkavé plyny jsou běžnou součástí přírody, které se do organismu dostávají hlavně dýchacími cestami. Formaldehydy se vyskytují všude kolem nás, v ovzduší, v materiálech, ve věcech denní potřeby… Každý nábytek (dokonce i ze surového přírodního dřeva) obsahuje určité množství formaldehydu. Hlavní problém nespočívá v samotné existenci formaldehydů, nýbrž v jejich koncentraci. V nadměrné míře škodí našemu zdraví, můžou vyvolat alergie či astma, ale také mnohem závažnější nemoci.

„Lidé se často pozastaví nad novým kusem nábytku a říkají si, jak krásně voní novotou. A to je chyba, nábytek nesmí vonět. Což je v podstatě i první rada, jak poznat špatný – zdraví nebezpečný nábytek. Veškeré materiály, tmely či lepidla podléhají náročnému testování. Pokud jsou cítit, jděte jinam. Naopak když vám prodejce na požádání ukáže certifikát o zdravotní nezávadnosti daného produktu, jste na správném místě. Například testování nábytku ze dřeva a na bázi dřeva provádí Výzkumný a vývojový ústav dřevařský v Praze,“ vysvětluje Martin Dusík ze společnosti Trachea.

5. TERMOSTATICKÉ BATERIE JSOU BEZPEČNÉ I ÚSPORNÉ

Až budete vyměňovat starou baterii za novou, určitě si pořiďte variantu s termostatem, který vám nabídne stále stejnou teplotu vytékající vody. Bez ohledu na to, zda třeba během mytí nádobí nebo při sprchování několikrát zastavíte a znovu spustíte proud vody. Ale to není všechno. Teplota zůstane zachovaná, i kdyby došlo ke změně tlaku v potrubí. A při výpadku studené vody se zase baterie uzavře, takže nehrozí opaření horkou vodou.

Nastavení teploty vody je jednoduché, trvá několik vteřin. Díky tomu baterie rovněž dokáže ušetřit výdaje, protože už nebudete ztrácet čas při mechanickém vylaďování optimální teploty vody a sledovat, jak vám ta nevyužitá mizí v odpadu.

6. BOJUJEME S ROZTOČI

Dnes už pomalu nenajdeme rodinu, ve které by nežil alespoň jeden alergik. Alergie způsobuje řada podnětů, mezi nejběžnější v domácnosti patří prach, plísně – a roztoči. „Průměrný koberec může obsahovat až 1000 roztočů na jeden čtvereční metr. Živí se odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života můžou vyprodukovat až 2000 trusových částic mikroskopické velikosti. A právě ty jsou spouštěčem různě vážných alergických reakcí,“ říká mikrobiolog Toby Saville ze společnosti Dyson. Roztoči si samozřejmě „hoví“ nejen v kobercích, ale i v čalouněném nábytku a v postelích – jak v matracích, tak ve většině lůžkovin. Zbavit se jich zcela není možné, zásadně snížit jejich počet ovšem lze.

Při pravidelném úklidu myslete také na používání kvalitního vysavače, lůžkoviny a bytové textilie perte nejlépe na 60 °C (pokud to materiály dovolují), pomůže i přidání speciálního přípravku proti alergenům, na trhu najdete rovněž ekologické výrobky bez chloru či čpavku.

7. VĚTRÁNÍ VÁS ZACHRÁNÍ

Dokonale utěsněná obálka domu a nová okna jsou sice prima z pohledu úspory energie za vytápění, musíte však začít jinak větrat. A to pravidelně, krátce, na několik minut, zato intenzivně: otevřete okna dokořán, doslova vytvořte průvan. Výměna vzduchu je nutná z mnoha důvodů, kromě jiného se tím zbavujete přebytku oxidu uhličitého a nadstandardního množství vlhkosti, jež může vést k tvorbě plísní.

Takto byste měli postupovat vždy, když se doma necítíte dobře, optimálně pak každé dvě hodiny. Jenže spolu s čerstvým vzduchem domů proudí prachové částice, pyly, případně i polétavý hmyz, dovnitř se samozřejmě dostává také hluk zvenčí a v chladných měsících zase musíte počítat s únikem energie potřebné k vytápění.

Tato negativa řeší větrací systémy s rekuperací (zpětným ziskem tepla). Na trhu najdete například systém ventilace s rekuperací určený pro okna, dále se nabízejí lokální jednotky s rekuperací, jež se instalují do jedné místnosti. V obou případech jde o nepotrubní řešení. Naopak centrální nucené větrání s rekuperací zajišťuje nepřetržitou výměnu vzduchu a i úsporu energie třeba v rodinném domě (systém se instaluje například do technické místnosti, současně je třeba řešit rozvody vzduchu, účinnost v úspoře energie z odpadního vzduchu však bývá nejvyšší).

8. ZNAČKA EKOLOGICKY ŠETRNÝ VÝROBEK

Při výběru nábytku, dveří, podlah, nátěrových hmot a dalších prvků do interiéru se zajímejte, zda má daný produkt certifikaci Ekologicky šetrný výrobek (na fotografii vidíte značku, kterou získaly například dveře VERTIGO). Garantem této značky je Ministerstvo životního prostředí ČR a vydává se nejen na výrobky v souvislosti s bydlením. Podstatné však je, že takový výrobek je obecně šetrnější k životnímu prostředí a také k našemu zdraví, aniž by mu to ubíralo na kvalitě.

Jak uvádí agentura Cenia, na jejímž webu najdete seznam ekologicky šetrných výrobků, obdobných značek existuje více. Na našem trhu se můžete setkat například i s německým Modrým andělem, skandinávskou Severskou labutí, slovenským Environmentálně vhodným produktem nebo i s Ekoznačkou EU.

9. SKLO V INTERIÉRU

Jak najít materiál, který skutečně nevyvolává negativní reakce našeho zdraví, nevylučuje žádné látky a na němž co nejméně ulpívá prach a nečistoty? Představte si, jde to; příkladem takového inertního interiérového materiálu je sklo. „Zcela hladký povrch, na který se téměř nic nezachytí, a navíc se dá ošetřit ochrannou antistatickou vrstvou – to jsou vlastnosti, které celoskleněné prvky v interiéru můžou nabídnout a díky tomu se volí i do nemocnic a různých sanitárních zařízení,“ říká Jiří Fryšták ze společnosti J. A. P.

Dnes se však sklo i různým způsobem dekoruje, například se jeho povrch upravuje pískováním, co pak? Řešení nabízí aplikace ochranného nanopovrchu na vypískované plochy. Ty se pak zacelí a údržba bude stejně snadná jako v případě hladkého skla. Používání skla v interiéru na větších plochách (dveře, skleněné předěly a příčky, dveře u sprchových koutů, skleněný nábytek…) automaticky předpokládá, že sklo bude provedené v bezpečnostní verzi, tedy kalené.

Pak je pravděpodobnost, že byste daný skleněný prvek rozbili běžným používáním, velice nízká. Museli byste udeřit velkou silou nějakým tvrdým předmětem do rohů skla – v ploše je sklo nerozbitné. Ale i v takovém případě by došlo ke vzniku neostrých úlomků, bránících poranění. „Ale bezpečná můžou být též okna. Prodávají se taková, u nichž se mezi dvě skleněné tabule aplikuje fólie, která zajistí, že se okno při případném rozbití nevysype,“ uvádí Miroslav Culka ze společnosti DAFE-PLAST.

10. TICHO! ALESPOŇ NA CHVÍLI…

Abychom svůj organismus udržovali ve správné kondici a zdraví, měli bychom také dostatečně odpočívat. Každý rodič určitě uvítá chvilku klidu od jásavého křiku svých ratolestí. Jak to udělat? Pomůžou i dveře s doplňkovou funkcí. „Základem kvalitních zvukověizolačních interiérových dveří (se stupněm útlumu hluku od 27 dB do 38 dB) je správné těsnění po celém obvodu křídla a také samotná konstrukce, která je daná materiálem výplně dveřního křídla.

Samozřejmostí je utěsnění spodní hrany dveří, kterého docílíte pomocí takzvaného mechanického prahu. Ten se zabudovává do křídla. Při zavírání dveří se postupně vysouvá a při úplném dovření dolehne na zem, a tak dotěsní dveřní průchod,“ vysvětluje Martin Dozrál ze společnosti Solodoor. Ovšem pozor. Musíte však myslet na to, že jen zvukověizolační dveře k úplnému odhlučnění místnosti nestačí. Je třeba mít i zvukověizolační zárubně a zvukověizolační příčku.

11. PROČ MYSLET NA BARVU SVĚTLA

Nejen určité osvětlení, ale také televizory, počítače nebo tablety vyzařují světlo s nádechem do modré barvy. Výsledek? Váš organismus se díky tomu nastaví na výkon, i kdyby byla třeba půlnoc. „Modré světlo způsobuje velké poruchy spánku, protože redukuje tvorbu hormonu melatonin, rovněž snižuje délku a hloubku odpočinku a relaxace. Jinak řečeno – neměli byste ho používat, když se pomalu chystáte do postele, tedy při večerní koupeli, čtení a podobně,“ připomíná designérka Jitka Kolaříková.

Jak se v barvě světla rychle zorientovat? Obecně platí: světlo s nádechem dožluta se hodí pro zóny klidu (ložnice), světlo s nádechem domodra do pracoven nebo míst, kde potřebujete více energie (třeba při vaření v kuchyni). Téměř ve všech obytných místnostech je výhodné kombinovat různé zdroje osvětlení a také různé barvy s ohledem na aktivity, jež v daném prostoru probíhají. Rovněž vám pomůžou stmívače, ovlivňující intenzitu daného světla.

V základu se rozlišují tři skupiny teploty světla neboli jeho chromatičnosti, udávají se v kelvinech (K): teplá bílá (přibližně 2500 až 3500 K, s nádechem dožluta), denní bílá (zhruba 4000 až 5000 K) a studená bílá (nad 5000 K, s nádechem domodra).

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Marcela Škardová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video