Jak správně naporcovat drůbež - návod krok za krokem | e15.cz

Jak správně naporcovat drůbež - návod krok za krokem

ZDROJ: Ženy - E15

časopis F.O.O.D.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při nákupu drůbeže se jednoznačně vyplatí kupovat celý kus a ne pouze jeho části. Naučíme vás, jak ji naporcovat. Ze zbylé kostry pak uvařte třeba báječný vývar.

Pro výběr kvalitního drůbežího masa je důležité již samotné místo prodeje. Je rozdíl, koupíteli čerstvou drůbež přímo od farmáře nebo v supermarketu. Při výběru používejte všechny smysly, abyste vybrali to nejkvalitnější maso. Nejlépe je vybírat si nebalené maso, abyste si jej mohli prohlédnout ze všech stran, přičichnout si k němu nebo se ho vůbec dotknout. Když už kupujete balené maso, pozorně čtěte etikety. Všímejte si původu masa, data balení a spotřeby. Také vizuálně zkontrolujte stav masa – jestli nemá odřeniny nebo podlitiny.

Drůbeží maso skladujte při teplotě 0 °C až +4 °C, a i tak jej zpracujte co nejdříve. Jde to rychle a různými způsoby (grilování, pečení, smažení, dušení). Toto maso je lehce stravitelné a cenově dostupné, dokonce i v té nejlepší kvalitě. Neobsahuje tolik tuku jako např. vepřové, které má navíc hodně cholesterolu. Náš organismus z něj využije vitaminy skupiny A i B, přínosné pro nás je i zastoupení minerálních látek, jako jsou železo, fosfor, vápník a draslík. V neposlední řadě je nezanedbatelným zdrojem bílkovin potřebných k výživě.

Na kvalitu drůbežího masa, ať už se jedná o kachnu, husu nebo kuře, má největší vliv hlavně způsob krmení a prostředí chovu. Pak už záleží jen na kuchaři a přípravě konkrétního kusu masa s ohledem na jeho specifickou chuť.

Drůbeží maso upravujte tak, abyste vysokou teplotou zničili případné choroboplodné zárodky a bakterie. Nejlépe je připravovat ho i s kůží, která obsahuje největší podíl tuku. Právě tuk chrání maso při tepelné úpravě a tím zabraňuje jeho vysušení. Když před samotnou konzumací kůži odstraníte, výrazně tím snížíte kalorickou hodnotu pokrmu.

Porcování drůbeže krok za krokem

1. Ostrým nožem zlehka prořízněte kůži v okolí stehen a pokračujte podél trupu až ke kloubu. Kloub přesekněte a vyřízněte celá stehna.

2. Oddělená stehna rozřízněte středem přes kloub. Dostanete tak horní stehna a paličky.

3. Z trupu odřízněte křídla. Postupujte stejně jako u stehen. Nejdřív nařízněte kůži a pak přesekněte kloub.

4. Ze zbývajícího skeletu nožem odřízněte prsní řízky. Postupujte pomalu od hrudní kosti směrem k boku kuřete. Nožem jenom zlehka řežte podél hrudního koše, abyste minimalizovali odpad. Ze zbylého skeletu můžete připravit silný kuřecí vývar.

Článek vyšel v časopise F.O.O.D.

Autor: časopis F.O.O.D.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video