Jak správně pečovat o zahradní cestičky? | e15.cz

Jak správně pečovat o zahradní cestičky?

Petr Aksamit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zpevněné povrchy zahradních chodníků a cestiček jsou většinou odolné a trvanlivé, ale přesto vyžadují naši péči. Jednou začas je třeba dlaždice očistit a dopřát jim ošetřující kúru, beton a kámen zamést a očistit vapkou.

Povrchy zpevněných ploch kolem domů, domků i chat mohou být pokryty venkovní dlažbou anebo dlažbou zámkovou. Těsně po pokládce vypadají venkovní dlaždice skvěle, mají výrazné barvy, jsou bez odřenin a šrámů, bez skvrn od různých chemikálií a nečistot, neporostlé mechy a jejich spáry neničí a nehyzdí plevel.

Tento idylický stav se však po čase změní, hlavně působením vlivů, jako je UV záření, déšť, sníh, nízké teploty, vlhkost, nebo činností člověka. Na dlažbě se podepíše i to, když přes ni jezdíte autem, čemuž se např. u vjezdu do domu či do garáže těžko vyhnete. Neznamená to, že by to dlažba nevydržela – té to prakticky nevadí, ale může se stát, že občas na ni z auta ukápne olej či benzin a skvrna je na světě. A do třetice tu působí sama příroda v podobě mechů a plevele, které nikdy nespí, což spolehlivě vede k porůstání povrchu dlažby i spár v dlažbě.

POUČTE SE Z CHYB JINÝCH

Největší zašpinění dlaždic způsobuje stavební činnost bezprostředně po pokládce, například při úpravě okolních ploch. Stačí, aby při rozbalování papírových pytlů se silikátovými hmotami, lepidly či omítkami trochu „prášku“ uniklo na dlažbu a na změnu odstínu je zaděláno. Mnohem vážnější je, když se na dlažbu přilepí kusy rozdělané malty, tmelů anebo betonu, tyto skvrny jsou kvůli přítomným pryskyřicím velmi těžko z dlaždic odstranitelné.

Zde je třeba kombinovat mechanické odstraňování s chemickými čistidly, ale i tak již bude povrch očištěných dlaždic jiný. Zabránit se tomu dá např. použitím krycích fólií (stačí starý koberec nebo lepenka), a to při manipulaci s nátěry, při dokončení venkovních omítek, plotů a hrubých terénních úprav.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

ORGANICKÉ ZNEČIŠTĚNÍ

Prach z jílu odstraníte z dlaždic vysokotlakou vodou, nejlépe rotační tryskou, ale nezapomeňte, že se musí čistit každá dlaždice, což je dosti pracné.

Negativní vliv na barevnost dlažby má i tlející listí z vyvýšených záhonů, což způsobuje hnědé skvrny. Tyto skvrny jsou velmi obtížně odstranitelné. Vážné změny v barevnosti dlažeb způsobují cukernaté roztoky, které se uvolňují z některých stromů (lípy, javory), jsou lepivé a vážou na sebe prach ze vzduchu a z obuvi.

Takové znečištění opět očistíte tlakovou vodou a v případě znečištění rostlinnými šťávami lze kombinovat též s běžnými ekologicky odbouratelnými saponáty. Dále je vhodné pravidelně mechanické nečistoty zametat a předejít tak jejich dlouhodobému styku s dlažbou.

POZOR NA ROPU, TUKY A OLEJE

Nejvážnější poškození povrchu betonových výrobků způsobují ropné produkty, tuky a oleje. Ropné produkty (minerální oleje, nafta, petrolej) způsobují skvrny, které v podstatě nelze nikdy odstranit. Časem pouze dochází k vyblednutí skvrn. Rostlinné oleje a tuky sice po čase degradují a přecházejí na ve vodě rozpustné látky, ale doba jejich odbourávání je poměrně dlouhá. Proto plochy vystavené působení minerálních i rostlinných olejů by měly být zhotoveny z jiného materiálu, například z keramických dlaždic, litých pryskyřic a podobně.

KYSELINY A SPOL.

Betonové dlažbě za žádných okolností nesvědčí kontakt s chemickými látkami na bázi kyselin, protože způsobují přímý rozklad cementového tmelu. Nevratné změny na povrchu betonu způsobuje také zelená skalice (síran železitý). Poškození povrchu dlaždic je potom nevratné a dá se vyřešit jen výměnou dlaždic. Vzhledem k tomu, že chemických látek poškozujících beton je velké množství, musí se každý případ řešit samostatně.

PREVENTIVNÍ OŠETŘENÍ

Pro vytvrzení, utěsnění a ošetření dlažby jsou speciální impregnační prostředky, které zabraňují pronikání nečistot, zvýší odolnost povrchu proti otěru až o 50 % oproti neošetřeným povrchům a zároveň zvyšují estetický vzhled podlahy udržením a obnovením sytosti původních barev.

Zároveň obsahují fungicidní přísady, trvale zabraňující prorůstání plevele, mechu a lišejníků na povrchu ošetřované dlažby. Často jde o čirý roztok akrylátové pryskyřice, který lze snadno aplikovat pomocí postřikovače, popřípadě válečkem nebo štětkou. Tento nátěr je vhodné použít na již čisté plochy zbavené všech nánosů.

Klasické dlaždičské řemeslo bylo v posledních desetiletích rozšířeno a obohaceno nejen o nové materiály na bázi betonu, ale i o nové technologie kladení a spárování.Autor: Ženy - E15

PROTI MECHŮM A PLÍSNÍM

Pokud je plocha pokrytá mechy a plísněmi, pak je vhodné použít k jejich odstranění různé odstraňovače mechů a plísní a houbových zárodků, které bývají použitelné v exteriéru i interiéru. Lze je použít jak na ochranu dlažeb, tak i na sklo, keramiku a většinu umělých hmot.

VYČISTIT A ODMASTIT

Skvrny od oleje, nafty nebo benzinu z dlažby dostanete čisticími přípravky na bázi odmašťovadel, například přípravkem CONDECOR OOT.

Na chodnících, příjezdových cestách, terasách a schůdcích se v průběhu delší doby mohou objevit i jiné skvrny, například vápenné květy, solné výkvěty, vodní kámen, nečistoty od malty a stavebních lepidel. Na tyto skvrny je vhodné použít Odstraňovač nečistot CONDECOR OSA, který lze aplikovat i při odstraňování graffiti. Čištění pod tlakem

K čistění betonové i kamenné venkovní dlažby je ideální vysokotlaký čistič. K tomu nepotřebujete žádné chemické prostředky a olejové skvrny, mech nebo zanesená hlína zmizí jako pára nad hrncem. Po očistění „vapkou“ můžete případně ještě použít hydrofobizační nátěr, který vyplní mikropóry v betonu či kameni a zabrání pronikání vody a mastnoty do hlubších vrstev dlažby.

KERAMICKÉ POVRCHY

Dlažba z keramiky je na našich zahradách velice oblíbená, a to nejen na chodnících, ale též na terasách a venkovních schodech. Podotýkám, že ven na zahradu nepatří jakákoli keramická dlažba, ale měla by tam být pouze keramika, která má odpovídající mrazuvzdornost, protiskluzovost i otěruvzdornost. Z těchto tří uvedených vlastností venkovní keramiky vyplývá její snadná údržba.

Pouze při silnějším znečištění použijte tlakový čistič, ale při běžném provozu si vystačíte se smetákem a vlhkým hadrem, popřípadě s trochou saponátu. Poněkud hůř se čistí světlejší a hrubší spáry mezi dlaždicemi – zde je třeba přiložit ruku k dílu a vydrhnout je kartáčem.

Geotextilie pomáhají řešit problémy s vlhkostí a povrchovou vodou, zároveň pomohou zpevnit a separovat podkladové vrstvy zpevněných povrchů.Autor: Ženy - E15

PŘÍRODNÍ KÁMEN

Chodníčky z přírodního kamene sluší každé zahradě, u nás se nejčastěji setkáte s pískovcem, břidlicí, křemencem či mramorem. Přírodní kámen je sice bezúdržbový, ale pokud mu věnujete alespoň trochu péče, vynikne jeho krásná struktura. Rizikové jsou například spáry mezi jednotlivými kameny, kde se často uchytí mech nebo plevel. Nejlepší je mech odstraňovat pravidelně; totéž platí, pokud se ve spárách objeví plevel.

Povrch kamene pak vyčistěte od mechů, solných skvrn, cementového závoje, stop od květináčů či mastných skvrn. Konkrétní čisticí přípravek vybírejte podle druhu čištěného kamene; totéž platí i pro impregnační a penetrační prostředky. Obezřetní buďte zejména u přípravků obsahujících kyselinu, abyste povrch kamene nepoleptali.

DŘEVĚNÉ CHODNÍČKY

Dřevo se sice více než na chodníky používá na terasy, ale v podobě dřevěné dlažby se s ním setkáte i na chodnících. Venkovní dřevo musí být impregnované proti plísním, houbám a hnilobě. Důležité také je, zda dřevěný chodník umístíte do stínu, či na světlejší místo. V prvním případě příliš dlouho nevydrží, protože voda ve spojení se dřevem je živnou půdou pro plísně.

U méně odolných dřevin je pravidelná impregnace nutností, u odolnějších dřevin se pro udržení původní barevnosti používají olejové impregnační přípravky – jinak dřevo získá šedou patinu. Zajímavým řešením je použití stálobarevných dřevoplastových desek (WPC – Wood Plastic Composite), které jsou odolnější a jejich údržba je nenáročná.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Petr Aksamit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video