Jak ušetřit v domácnosti

Vytápění
Na vytápění domácnosti padnou až dvě třetiny energie, proto se vyplatí udělat opatření, aby spotřeba byla co nejmenší. Dostatečná teplota v obývané místnosti je 20-21 °C, pokud jsme v práci, snížíme ji na 15 °C.
Před spaním snížíme výkon těles v bytě.
Topení patří pod okno, vzduch tak cirkuluje nejlépe. Hliníková fólie na zdi za radiátorem odráží teplo do místnosti.
Radiátory nepřekrýváme záclonami ani nábytkem, jinak zvýšíme spotřebu energie. Pravidelně je čistíme od prachu.
Netěsnící okna spravíme těsnicí páskou, dveře opatříme dole izolací, aby netáhlo.
Prádlo nesušíme na radiátorech, ale na sušácích. Topení nezapomeneme odvzdušňovat, aby mohlo správně fungovat. Na radiátorech nesmí chybět ventily na regulaci tepla.
Pokud jedeme na dovolenou, nastavíme ventily na 15 stupňů, protože na vytopení studené a vlhké místnosti po příjezdu bychom spotřebovali více energie než když v ní udržujeme minimální teplotu.
Nevětráme dlouho, ale krátce, zato vícekrát za den.
Svítidla
Zářivky spotřebují o pětinu elektřiny méně než žárovky a vydrží svítit asi osmkrát déle. Nevyhovující stínítka zbytečně pohlcují světlo.
Nákup drazších šetřících žárovek se nám vyplatí, vydrží mnohem delší dobu.
Strop vymalovaný světlou barvou odráží více světla.
Pokud neopouštíme pokoj na delší dobu, je lepší nechat rozsvíceno, protože časté zapínání a vypínání světla ničí žárovku i vypínač.
Žárovky udržujeme bez prachu, protože ten snižuje zářivost.
Voda
Při koupání ve vaně spotřebujete mnohem více vody než při sprchování, při kterém můžete ušetřit asi 30% energie, zvlášť tehdy, když máte úspornou, méně perforovanou sprchovou růžici. Mezi namydlením zavřete vodu, stejně tak při čistění zubů nebo když se muži holí žiletkou, je zbytečné, aby tekla voda. Stačí kelímek s vodou.
Pokud myjete nádobí pod tekoucí vodu, spotřebujete až trojnásobek teplé vody než když myjete nádobí v napuštěném dřezu.
Až 30% energie můžeme ušetřit, když dáme na vodovodní kohouty, sprchy a splachovací nádrže na WC šetřiče vody.
Bojler nenastavujte na příliš horkou vodu, stejně ji pak při mytí musíte míchat se studenou, takže zbytečně spotřebováváte energii na ohřátí.
Kuchyň
Vařte vždy v hrnci s pokličkou, jinak spotřebujete mnohem více energie více.
Elektrickou plotýnku u sporáku a troubu vypněte ještě před koncem vaření, je rozpálená, takže jídlo se dodělá a vy ušetříte energii.
Když vaříme například brambory, ušetříme energii, když vodu necháme sevřít v rychlovarné konvici a teprve poté ji nalijeme do hrnce. Voda se v ní totiž uvaří dříve.
Když pod potah na prkně dáme alobal, spotřebujeme při žehlení menší množství energie. Alobal totiž odráží teplo zpět na prádlo.
Ledničky nestavíme k topení nebo ke sporáku, ale na chladné místo.
Jeden centimetr námrazy v lednici zzvyšuje spotřebu energie o 75 %.
Do lednice nepatří teplé pokrmy.
Nevyhazujte nesnězené porce pokrmů, když je dáte zmrazit do mrazáku a pak jen příště znovu ohřejete, ušetříte spoustu energie než kdybyste znovu vařili.