Jak zajistit čistý domov pro alergika? | e15.cz

Jak zajistit čistý domov pro alergika?

Kateřina Špičáková

Kateřina Špičáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úklid v rodinách alergiků znamená se především zbavovat alergenů, které jsou zdrojem potíží. Víme, na co se zaměřit při nejčastějších typech alergií a co dělat, jsme-li alergičtí na čisticí prostředky.

Podle statistických údajů se za poslední tři dekády počet lidí postižených alergií zdvojnásobil na 2,5 milionu a alergickým onemocněním trpí necelých 24 procent dospívající populace. Alergie nás zkrátka trápí stále více a jisti si před nimi být nemůžeme téměř nikde. Pokusíme se vám proto spolu s alergoložkou MUDr. Irenou Krčmovou, CSc., poradit, jak se bránit alespoň ve svých domovech a jak se vypořádat s úklidem, který je v čase všudypřítomných alergenů stále složitější.

PROBLÉM JMÉNEM ROZTOČI

Hlavním zdrojem domácích roztočů jsou postele a často používaný čalouněný nábytek, ale také pelíšky domácích zvířat. Alergické reakce vyvolávají nejen tělíčka roztočů, ale zejména jejich exkrementy. Tyto alergeny se z čalouněného nábytku uvolňují a roznášejí se po bytě spolu s prachem. „Řešením je opatřit matrace, přikrývky a polštáře v posteli alergika speciálním povlečením z mikrovlákna, které je nepropustné pro roztoče a jejich alergeny,“ radí doktorka Krčmová.

Sedací soupravy, křesla, dekorativní polštáře, přehozy, plyšové hračky, pelechy domácích zvířat a ostatní čalouněné a textilní předměty udržujte v čistotě. Máte několik možností podle toho, co ten který předmět snese: Můžete prát při teplotě 60 a více stupňů Celsia, která rozloží alergeny. Dále se nabízí varianta praní při teplotě méně než 60 stupňů Celsia a použití přísady do praní na odstranění alergenů.

Alergoložka také doporučuje vysávat vysavačem s kvalitní filtrací a vzduchotěsnou konstrukcí, která zaručí, že se nečistoty nedostávají zpět do vzduchu. Čistit můžete vcelku účinně i horkou párou (podmínkou je dokonalé vysušení). Pamatujte však, že generační cyklus roztočů je 3–4 týdny, proto je vhodné prát ložní prádlo v těchto intervalech při teplotě nejméně 60 °C, která roztoče hubí.

Frekvence úklidu celého bytu je pak zcela individuální a záleží na lokalitě, v níž se náš byt nachází, a zda ho obýváme spolu s domácími miláčky. Minimálně jednou týdně bychom ale měli vyluxovat a na vysávání bytu by mělo navazovat i pravidelné vysávání matrací. Jeden gram prachu získaného z matrace a lůžkovin totiž může obsahovat 2000 až 15 000 roztočů, přičemž se toto množství zvyšuje při teplotách nad 23 °C a při relativní vlhkosti vzduchu nad 50 %.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

V SEZONĚ PYLŮ

Lidé alergičtí na pyly nejsou v bezpečí ani v budovách. „Pylová zrnka se dovnitř dostávají nejen při větrání, ale také nalepená na vlasech a oděvu,“ upozorňuje doktorka Irena Krčmová. Chovají se jako prach – usazují se na všech plochách a při pohybu se víří. Z toho vyplývají i možná preventivní opatření, která vám v pylové sezoně ušetří hodně práce s úklidem. První rada zní: do okna, kterým nejčastěji větráte, instalujte síť proti pylu. Dále dbejte na to, abyste si nenosili pyl do ložnice, a ideálně se převlékejte již v předsíni a tam také použité prádlo nechávejte. Pokud možno nesušte prádlo venku.

Vhodné je také si před spaním umýt vlasy. Pylová zrnka na polštáři by jinak celou noc ohrožovala vaše dýchací cesty. Domácnost si zařiďte tak, aby se vám co nejsnáze uklízela – vše musí jít kdykoli omýt, vysát nebo vyprat. Dejte přednost omyvatelným podlahám nebo kobercům s nízkým vlasem. Pořádek kontrolujte několikrát týdně a nedopusťte případné vrstvy nebo dokonce chuchvalce prachu, které jsou plné alergenů. Doporučujeme vám pořídit si čističku vzduchu.

KDE SE BERE ALERGIE?

Alergickou reakci vyvolávají látky bílkovinné povahy, tzv. alergeny. Ačkoli jsou běžné a pro organismus neškodné, reaguje imunitní systém některých lidí na jejich výskyt přecitlivěle a tvoří tzv. alergické protilátky typu IgE. V případě alergie na prach není onou „rozbuškou“ samotný prach, ale koktejl namíchaný z částeček textilií, zvířecích chlupů, plísní, bakterií, rozpadlých tělíček hmyzu a roztočů. Když jsme s ním ve styku delší dobu nebo se jeho výskyt zvýší, jsou odezvy organismu bouřlivější.

ALERGIE NA ÚKLIDOVÉ PROSTŘEDKY

Častou skupinou alergenů jsou také úklidové přípravky. Pokud u sebe pozorujete nežádoucí reakce na pokožce po styku s chemickými prostředky na úklid, nechte se raději praktickým lékařem vyslat na dermatologii. Tam pomocí speciálních kožních testů mohou zjistit, které konkrétní alergeny vám vadí. Ať už ale lékaři určí cokoliv, bude pro vás rozhodně lepší se chemii raději vyhýbat. Poradíme vám, jak takový „přírodní“ úklid zvládnout pomocí obyčejných přípravků, které budete mít zaručeně doma.

OCET, ÚKLIDOVÝ ŠAMPION

Zázrak jménem ocet by v regálu s čisticími prostředky hledal málokdo. Přitom stačí přidat do dvou litrů vody půl hrnku octa a čtvrt hrnku jedlé sody a univerzální čisticí prostředek je na světě. Poradí si s mastnotou, nánosy vodního kamene, nevábným zápachem i špínou na skle či podlaze. V destilované formě je úžasnou přírodní dezinfekcí, protože brání množení plísní a některých druhů bakterií. Z tohoto důvodu je cenným pomocníkem při vytírání lednice, mikrovlnky či dezinfekci myčky nádobí.

Také pokud vás trápí ucpané odpady nebo zanesené trubky, nemusíte sahat po chemikáliích. Raději nalijte do odpadu ocet a za půl hodiny máte po problému. Za pomoci octové vody také snadno vrátíte lesk sklu a odstraníte mastnotu usazenou na povrchu spotřebičů i v okolí sporáku. Mísa s octovou vodou vytáhne zápach z nábytku načichlého kouřem a odstraní odér spáleniny ze vzduchu.

V koupelně ji můžete využít k odstranění nových nánosů vodního kamene na sanitě, na stěnách sprchového koutu i ve spárách mezi kachlíky. Hodí se také na stírání prakticky všech druhů podlah s výjimkou dřeva a přírodního mramoru. Ideální prostředek na čištění oken získáte smícháním čtvrt hrnku octa ve dvou hrncích vody s trochou tekutého mýdla.

Tip: Máte potíže s plísní? Aplikujte ocet na postižené místo a nechte ho patnáct minut působit. Poté ho smyjte a nechte povrch důkladně vyschnout.

KÁVA ZBAVÍ ZÁPACHU

Sílu kávy oceníte nejen v oblíbeném hrnečku. Dobrou službu vám prokáže i jako spolehlivý likvidátor pachů v domácnosti. Zrnková káva dokáže pohltit zápach linoucí se z botníku nebo skříně, čerstvě umletá neutralizuje vlhký zápach. Dokáže vás zbavit dokonce i cigaretového kouře, který se usadil v čalounění oblíbené pohovky. Stačí povrch lehce posypat čerstvě umletou kávou, nechat půl hodiny působit a poté vysát.

JEDLÁ SODA VYČISTÍ I PŘIPÁLENÝ SPORÁK

Mimořádně účinným čisticím prostředkem do kuchyně i koupelny je jedlá soda. Poradí si s usazeninami čaje a kávy na hrnečcích, odstraní připečené zbytky ze sporáku a účinně likviduje také mastnotu na grilovacím náčiní. V domácnosti ji oceníte také coby lapač zápachu. Dokáže dostat zatuchlinu z koberce i čalouněného křesla. Stačí nasypat na postižené místo vrstvu sody, hodinu počkat a poté sodu vysát. Pozor, u choulostivých materiálů a textilu se vyplatí vyzkoušet účinek na malé ploše, jež není vidět. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením.

Tip: Potřebujete zbavit betonovou podlahu mastných a olejových skvrn? Zasypte je sodou, jemně postříkejte vodou a nechte působit přes noc. Druhý den podlahu vyčistíte pomocí mokrého kartáče.

S CITRONEM NA SKVRNY

Šťáva z citronu si hravě poradí se skvrnami na kuchyňské lince, flekatým prkénkem, čerstvou skvrnou od kávy i rezavějícím povrchem. Navíc má antibakteriální a dezinfekční účinky. Zvláště účinná je citronová šťáva v kombinaci se solí nebo jedlou sodou. Potřebujete-li vyčistit spáry mezi kachlíky, smíchejte jedlou sodu se šťávou z jednoho citronu. Vzniklou pastu naneste na znečištěná místa, nechte chvíli působit, a vydrhněte spáry kartáčkem. Zbytky sody na závěr odstraňte vlhkým hadříkem.

Tip: Vyprali jste bílé prádlo, ale připadá vám zašedlé? K tomu, aby se bílá rozzářila, stačí přidat půl hrnku citronové šťávy do posledního pracího cyklu při ždímání.

OLEJE NEJEN KE SMAŽENÍ

Oleje rostlinného původu můžete využít nejen při vaření. Umí také rozpustit špínu, zamaskovat škrábance nebo vrátit kondici zašlému dřevu. Nemáte-li doma leštidlo, nevadí. Namíchat si ho můžete sami. Stačí smíchat dva hrnky olivového oleje s pár kapkami citronové šťávy. Jemná vrstvička rostlinného oleje dokáže ochránit před vysycháním a praskáním také ratanový a proutěný nábytek.

Tip: Připečené zbytky z litinové pánve snadno odstraníte, pokud ji vyčistíte pastou vytvořenou z rostlinného oleje a lžíce soli.

ZUBNÍ PASTA NA LINO I STŘÍBRO

Zdatným bojovníkem proti nečistotám je obyčejná zubní pasta, protože obsahuje mírná abraziva, mycí prostředek a antibakteriální složky. Pozor, při úklidu je nutné použít pouze klasickou pastu. Speciální gely a pasty určené k bělení zubů navíc obsahují chemikálie, které mohou narušit některé povrchy. Vedle odstraňování skvrn je zubní pasta skvělá při navracení lesku stříbrným předmětům. Hodí se i na maskování poškrábaného linolea – stačí škrábance potřít pastou a otřít hadříkem.

Tip: Máte spodek napařovací žehličky samou skvrnu? Jako první pomoc můžete použít hadřík s trochou zubní pasty.

SŮL NA VÍNO I MÍSTO PÍSKU

Nemáte-li po ruce písek, můžete bez obav sáhnout po kuchyňské soli. Funguje jako přírodní abrazivum a písek spolehlivě nahradí. Poradit si dokáže také s velkými nánosy mastnoty na nádobí nebo pánvi. Stačí ho zasypat vrstvičkou soli a počkat, až se tuk vstřebá.

Tip: Pomocí soli můžete zachránit situaci v případě, že se vám podařilo potřísnit světlý koberec nebo sedačku červeným vínem. Důležité je neotálet, co nejrychleji posypat zasažené místo solí a nechat působit několik hodin. Sůl vysajte a postižené místo umyjte vlažnou mýdlovou vodou.

OBECNÁ PRAVIDLA PŘI ÚKLIDU V DOMÁCNOSTI ALERGIKA

  • Při úklidu se často víří prach a s ním i většina alergenů, proto po něm vždy vyvětrejte.
  • Pokud se na úklidu podílí i samotný alergik, měl by si v dostatečném předstihu vzít protialergický lék nebo si chránit dýchací cesty filtrační polomaskou.
  • Omyvatelné podlahové plochy je vhodnější uklízet mokrou cestou (hadr, mop apod.), při které se nečistoty méně víří.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video