Jak zútulnit zahradu na chalupě? | e15.cz

Jak zútulnit zahradu na chalupě?

Markéta Růžičková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak z nudného pozemku u vaší chalupy vykouzlit pozemek dramatický a zároveň stylový a o co všechno se vám postará zahradnická firma.

Chalupa už je po rekonstrukci a teď je na řadě zahrada. Jenže vy si pozemek zarostlý plevelem a rozvrtaný od stavebních strojů nedokážete představit jako budoucí oázu klidu. Co dělat? Pozvěte si zahradníky! Poradí vám, jak se zbavit nepříjemného svahu či jak naopak oživit nudnou placku, a zároveň vás nasměrují k venkovskému stylu, který se k zrekonstruovanému stavení hodí nejvíc a postarají se i o drobnější stavby, jako jsou pergoly, altány či odpočívadla, ale též okrasná či koupací jezírka a bazény a jejich okolí. Na to, co bude následovat, až se k vám na chalupu dostaví odborník, jsme se zeptali majitele firmy, která se specializuje na realizace a údržbu zahrad, Jana Černého.

KOPEC, ČI ROVINU?

Nejčastěji lidé bojují s pozemky, které jsou svažité. „Řešení je několik, může se například rozšířit rovina kolem domu a na opačné straně pozemku vytvořit dramatičtější svah, oblíbeným řešením jsou pak různě položené terasy a náspy,“ vysvětluje zahradník. Dopředu je nutné myslet též na to, že pokud se pozemek určený k vybudování zahrady svažuje směrem od chalupy dolů, pohled na rostliny od domu bude velmi omezený. Je tedy dobré vytvořit pro pozorování zahrady zespoda dobře přístupnou plochu. Naopak, zvedáli se svah směrem nahoru od domu, leží obvykle celá zahrada v zorném poli pozorovatele, tudíž by se měli zahradníci při jejím uspořádání zaměřit právě na tento směr.

Ale ani úplně rovinatý pozemek nemusí být výhrou. K jeho dramatičnosti nejlépe přispěje zvednutý terén skalky. Svah se uměle vytváří kvůli větší dynamice pozemku, dobře vypadá kombinace svahu s vodní plochou. Pokud si budete přát jezírko či bazén, přebytky země poslouží jako základ pro svah nad ním. Po skalce může stékat do jezírka voda – takové potůčky a vodopády se dělají jako uzavřený okruh, tudíž se nemusíte bát velké spotřeby vody.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

KONCEPTY A PLÁNY

Ještě předtím, než vám na pozemek najede těžká technika kvůli terénním úpravám, přijdou se odborníci podívat a zkonzultovat s vámi vaše představy. Na základě této schůzky pak připraví plán toho, jak by mohla vaše budoucí relaxační (či užitková) zóna pod širým nebem vypadat, některé firmy pak za příplatek vytvoří i fotorealistický 3D pohled na budoucí zahradu pro vaši lepší představu.

Součástí plánu je i osazovací seznam, v němž se seznámíte s jednotlivými druhy rostlin, které jsou na zahradu určeny. Poté, co jsou návrhy zahradníků majiteli pozemku schváleny, nastává čas na hrubou modelaci bagry či menšími zahradnickými skrejpry. Upravený terén bude nutné odplevelit chemickou cestou a po postřiku zhruba týden počkat, aby bylo možné sázet nové rostliny. Na připraveném pozemku přicházejí nyní na řadu zmiňované drobné stavby – jezírka, zídky, skalky, ale též pergoly a odpočívadla.

ZELENÁ SE NEJEN TRÁVA

Rostliny se sázejí až ve chvíli, kdy jsou všechny zahradní stavby hotové. „Měly by se vybírat tak, aby zahrada vypadala po celý rok zajímavě, aby kvetla postupně. Střídají se také jehličnany s listnáči, neboť své místo má na zahradě i efekt opadaného stromu. Zahrada by neměla být umělá, měla by částečně kopírovat přírodu. Z toho důvodu musí být exotické dřeviny na české zahradě pouze jako bonbonek, zvlášť když se jedná o zahradu venkovskou u chalupy,“ upozorňuje zahradník.

Výsadba se realizuje podle toho, jaká je kvalita půdy na pozemku a také podle druhů rostlin. Obvykle je nutné přikoupit rašelinu, substráty, komposty apod., do nichž se bude sázet. „Některé rostliny potřebují vyměnit až sto procent zeminy. V takovém případě se udělá jáma, z níž se odstraní zem a vysype se rašelinou, do které už je možné rostlinu sázet,“ uvádí odborník, který ví, co která rostlina potřebuje a podle toho zem na vašem pozemku vylepší. Po vysázení rostlin je čas na vybudování závlahy. Obvykle se na tuto činnost najímá specializovaná firma. Vzhledem k tomu, že nejvíce závlahy potřebuje trávník, který ještě není položen, vede se závlaha zejména v této části pozemku.

Na venkovské zahradě nesmí chybět ani zeleninové a bylinkové záhony. Pokud není zrovna vhodné vegetační období k výsevu či výsadbě užitkových rostlin, je třeba alespoň záhony založit. Poslední přichází na řadu trávník, který dnes zazelení většinu zahrady. Před položením trávníku je nutné udělat tzv. jemnou modelaci ploch, kdy se zem srovná, případně vylepší speciálním substrátem. „Existují různé druhy travních směsí, jiná na trávník, který se hodí do stínu, další do vlhka apod., proto se na jeden trávník používá více směsí, aby byl ve výsledku odolnější,“ doporučuje Jan Černý.

Aby vaše venkovská zahrada vypadala opravdu přirozeně, v místech, která nejsou příliš frekventovaná (jako např. pod ovocnými stromy v sadu), si můžete dovolit část trávníku v létě nesekat, a tudíž použít travní směs s kvetoucími lučními rostlinami, jako jsou např. kopretiny, hvozdíky, rmen, chrpy…

Vhodná zem pro skalku by měla být spíš lehká, písčitá, nevadí, když je kamenitá. Místo pak bude nutné i důkladně odplevelit herbicidy, neboť hluboce kořenících plevelů se ručním pletím nezbavíte.Autor: Ženy - E15

KAM SE SKALKOU?

Pokud vás starost o zahrádku baví a máte dostatek volného času, naplánujte si na zahradě skalku. Vhodnou dobou na její založení je jaro, avšak nemusíte se zdráhat pustit do práce ani teď v létě. Má to jednu výhodu, můžete rovnou zasadit i drobné cibuloviny (modřence, krokusy, bledule, sněženky atd.), které vám pak následující jaro svým květem na skalce udělají parádu. Pokud máte na zahradě přirozený svah, umístěte skalku na něj. Jinak je zapotřebí si svah vytvořit, třeba již zmiňovanou oblíbenou kombinací jezírka se skalkou, nebo vytvořit navážku u zděného plotu. Ideální místo je dobře na očích, nejlépe proti odpočívadlu, na kterém v hezkých dnech obědváte a relaxujete. Vhodná zem by měla být spíš lehká, písčitá, nevadí, když je kamenitá.

Místo je nutné důkladně odplevelit herbicidy, neboť hluboce kořenících plevelů se ručním pletím nezbavíte. Na výběr kamenů na skalku se vztahují určitá pravidla, zvlášť na venkovské zahradě byste měli dbát na to, aby šlo o kámen, který se přirozeně vyskytuje v blízkém okolí. Chtějte spíš větší kusy a rozhodně od jednoho druhu. Minimálně jedna třetina kamene se vždy musí zapustit do země. Nad zem by měla koukat část oblá, tak jako na skále v přírodě, na niž už nějaké ty tisícovky let působí vlivy počasí. Kameny skládejte tak, aby mezi nimi byla místa, kam se budou sázet rostliny. U větší skalky myslete při pokládání kamenů na to, že se budete k rostlinám muset nějak snadno dostat, abyste je mohli ošetřit, zalít, vytrhat plevel…

Proto z kamenů vybudujte přirozené stupně (schody) a případně uprostřed skalky nenápadnou cestičku. Jen dodržujte pravidlo, že na českou skalku (na rozdíl třeba od japonské) patří pouze jeden druh kamene. Volná místa (nejlépe až po vysazení skalniček) je možné dosypat sutí, naopak oblázky na skalce nemají své místo. Jak už bylo řečeno, skalka má kopírovat přírodu a ohlazené oblázky najdete jen v potoce či řece.

STAROST RADOST

Aby vaše skalka vypadala celoročně k světu, nestačí pouze dobře při jejím zakládání nakombinovat skalničky. Pokud se o ni nebudete starat, brzy zaroste převládající rostlinou, velmi expanzivní jsou například jestřábník, rožec či štěničník… Pravidelně se musí zalévat, zvlášť v suchém létě, a také plít. Zhruba jednou měsíčně je potřeba se o skalku postarat, generální údržba nastává vždy na jaře, ale před zimou je nutné skalničky aspoň trochu ochránit, zvlášť na chalupě, kde nebudete v mrazech každý den. Rostliny choulostivé na mráz přikryjte chvojím nebo listím.

Na jaře tuto ochrannou vrstvu odstraňte a prohlédněte, co zima na vaší skalce napáchala za škody. Vyschlé a odumřelé části rostlin odstraňte, příliš rozrostlé sazenice ostříhejte, vyhynulé nahraďte novými a skalku pečlivě vyčistěte od plevele, což budete od jara dělat pravidelně. Odkvétající květenství by se mělo odstranit, i když u méně se rozrůstajících rostlin, jako jsou zvonky, orlíčky, hořec, koniklec, můžete nechat pracovat přírodu a dovolit jim se volně ve skalce vysemenit.

V srpnu se mohou rozrostlejší skalničky rozdělovat a dosazovat na volná místa. Skalka je živý kus přírody na vaší zahradě, a pokud na ni nebudete mít dostatek času, bylo vaše veškeré úsilí zbytečné, tak na to při její údržbě myslete.

ŠIKOVNÍ POMOCNÍCI

Pokud si chcete udělat terénní úpravy na zahradě svépomocí, k modelaci pozemku, odvozu zeminy a zahradního odpadu i k různým jemnějším pracím, jako je kypření a urovnávání záhonů, využijete multifunkční kultivátor. Jeho použití je však díky různým nástavcům ještě širší – zvládá posekat přerostlý porost, úklid sněhové nadílky, převoz zahradního odpadu, zkypření půdy, sadbu plodin i jejich sklizeň. Jde o výkonnou pohonnou jednotku s nepřeberným množstvím různých příslušenství, díky kterým dokáže nahradit několik jednoúčelových strojů a ušetřit tak svému majiteli finanční prostředky, ale i potřebné skladovací místo a čas.

Těchto víceúčelových zahradnických strojů máte v různých hobbymarketech na výběr, avšak pokud chcete pouze stroj na úpravu zeminy, bude vám stačit malý (a podstatně levnější) jednoúčelový rotavátor, který je ideální pro nakypření půdy před setím a sázením na záhoncích nebo ve sklenících a na tzv. jemnou modelaci pozemku.

Rozhodnete-li se pro chodníček z přírodního kamene, ponechte povrch raději drsnější. Nebude po dešti zbytečně klouzat.Autor: Ženy - E15

CESTY A CESTIČKY

Jaké přístupové cesty budou na vaší venkovské zahradě nejlépe vypadat? Asfalt nebude tím nejvhodnějším materiálem k venkovské chalupě. Laciný a praktický beton bychom také doporučili vynechat a vsadit raději na přírodní materiály.

Kámen

Mramorový chodníček si asi u chalupy položit nenecháte, avšak kámen je klasickým a praktickým přírodním materiálem, který má na venkovské zahradě své místo, ať už se jedná o různé zdi a zídky, nebo právě přístupové cesty. Doporučujeme tzv. neformátovanou kamennou dlažbu (tedy nepravidelných tvarů), která se ukládá buď na zatravněnou spáru, nebo do betonové mazaniny.

Přírodní kamenná dlažba by měla mít drsnější povrch, aby neklouzala. Velmi dobře a přirozeně vypadají cestičky vysypané drobnými oblázky, navíc jsou nenáročné na údržbu. V takovém případě nejprve místo odplevelte speciálními herbicidy, pak položte vrstvu drobného kamení a překryjte vrstvou z jemného písku, která cestu zpevní. Variantou kamenné cesty je cesta z vypálených cihel, které se k venkovské chalupě také dobře hodí.

Dřevo

Pokud chceme sázet na přírodní materiál, bude vždy na prvním místě dřevo, které dobře vypadá, a navíc je příjemné na omak. Jen nezapomeňte, že i při kvalitní impregnaci nikdy nevydrží tak dlouho jako kámen. Na cesty volte každopádně kvalitní tvrdé dřevo, které je odolné vůči hnilobě, deformacím a praskání.

Písek

Nejméně náročné a také nejlevnější jsou cestičky pískové. I u nich je však potřeba místo předem řádně odplevelit a občas stejně budete muset nějaký ten plevel vyplít. Pískové cestičky by neměly být příliš široké, nejsou také moc vhodné do svahů, neboť za prudkých dešťů se z nich písek vyplavuje.

JAK DLOUHO A ZA KOLIK

Modelový pozemek 350 m² bez stavebních doplňků (besídky, jezírka, pergoly, zídky)

  • doba realizace: 3–4 týdny
  • plán: od 5000 Kč
  • práce: od 20 000 Kč
  • rostliny + materiál: od 25 000 Kč

Modelový pozemek 900 m² s drobnými stavebními doplňky + okrasné jezírko

  • doba realizace: od 5 týdnů
  • plán: od 10 000
  • okrasné jezírko: 15 až 20 000 Kč
  • práce: od 35 000 Kč
  • rostliny: od 45 000 Kč
  • materiál: od 30 000 Kč

ROSTLINY NA SKALKU

Na skalce by měly být rovnoměrně zastoupeny jehličnany i listnáče (nebojte se těch opadavých) a trvalky. Do skalky se rozhodně nedoporučují letničky, neboť nejsou v tomto prostředí přirozené. Rostlinky vybírejte tak, aby se skalka postupně měnila celý rok a bylo stále na co koukat. Z jehličnanů nakupte zakrslé tvary, na venkovskou zahradu především ty, které rostou i „za plotem“ ve volné přírodě, např. smrk, borovici, jedli.

Pokud možno se vyhněte oblíbeným tújím či tisům, ale můžete si dopřát jalovec, který se u nás vyskytuje i divoký. U listnáčů můžete typické české druhy doplnit nějakým stálezeleným keříkem s barevnými listy, např. dřišťálem, který existuje v červené či žluté variantě. U trvalek se při výběru příliš nespletete, neboť se na českém trhu objevují převážně takové, které u nás rostou i ve volné přírodě.

Aby na začátku nevypadala skalka příliš chudě, vysazujte rostlinky po větších skupinách stejného druhu, nejlépe po třech. Běžné je skupinky rostlin opakovat v různých částech skalky, stejně tak i solitérní dřeviny.

TRADICE

Pokud chcete dbát na tradice, nezapomeňte, že naši předci měli obvykle zahradu rozdělenou na tři části – předzahrádka, zápraží, sad. Venkovskou zahradu u chalupy zároveň charakterizují konkrétní rostliny. Z letniček jsou to například chrpy, letní fialy, hrachor, mák, měsíček nebo slunečnice, z trvalek pak kamzičníky, konvalinky, srdcovky, orlíčky, lupiny, zvonky, astry, jiřiny a chryzantémy se obvykle vysazovaly podél plotu.

Bazén na chalupěAutor: Ženy - E15

KDYŽ CHCETE BAZÉN

K letnímu období patří koupání a pokud vám stylové jezírko nepřipadá dostatečně komfortní, může na zahradu chaty či chalupy zakomponovat i moderní bazén. Nejprve byste se měli zamyslet, kam bude ideální nový bazén umístit. Pokud jste ještě ve fázi plánování domu a zahrady, může vám s tím pomoct architekt. Jestli jste se však rozhodli vybudovat bazén na stávající zahradě, máme pro vás pár tipů.

Bazén by měl být na místě, kde svítí co nejdéle slunce a neměl by být zastíněn vaším domem, ani domy sousedů. Podobně by jej neměly stínit ani stromy a keře, ať už stávající či ty, které teprve plánujete na zahradě vysadit. Nepříjemný v tomto případě není jen stín, ale i možné znečištění vody bazénu. Bazénovou filtraci a ostatní technologii pravděpodobně umístíte do některé z technických místností v domě. V takovém případě mějte na paměti, že by neměla být dále než 15 metrů od bazénu a výše než metr nad bazénem.

Nezapomeňte na dostatečný prostor kolem bazénu na následnou relaxaci – lehátka, křesílka, slunečníky… Ač se možná chcete novým bazénem pochlubit, pravděpodobně vám nebude příjemné, když při plavání a slunění budete všem na očích, tudíž jej situujte co nejdál od ulice, ostatně už kvůli rušivému hluku. Pokud bude mít bazén přídavné technologie jako solární panely, případně tepelné čerpadlo, nezapomeňte, že i pro ty musíte najít místo.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Markéta Růžičková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video