Jak zvládnout vánoční úklid
První a základní rada zní – na mytí oken si udělejte čas. Nejdříve z parapetu ukliďte všechny květiny někam do bezpečí, aby při práci nepřekážely, což platí jak zevnitř tak i zvenku. Potom hadříkem otřete oba parapety a pusťte se do mytí rámů. Na očištění stačí teplá voda se saponátem.
Většina profesionálů na mytí oken speciální čistící prostředky nepoužívá. Důvod je prostý – přípravky často zanechávají na skle film, který je sice zprvu krásně lesklý, ale začas se na něho začne špína doslova lepit. Proto nespoléhejte na „zázračné“ účinky speciálních saponátů a na mytí oken natočte kbelík vody, do které můžete přidat ocet, saponát na mytí nádobí nebo pár kapek lihu. Na okna kam se snadno dosáhne stačí stěrka s krátkou násadou, pro mytí vysokých oken práci usnadní otočná stěrka s násadou dlouhou či teleskopickou.
Okna umytá třemi tahy
Přiložte stěrku na vlhké okno a mírným vodorovným tahem setřete sklo. Tak si vytvoříte první suchý pruh.
Stěrku otřete suchým hadříkem, přiložte ji na suchý pruh a odshora táhněte svislým směrem. Gumový okraj stěrky zlehka opírejte o okenní rám.
Celé okno umyjte dalším přiložením stěrky na suchý pruh nahoře svislým tahem směrem dolů. Důležité je přikládat stěrku tak, aby okrajem zasahovala do již setřeného skla. Tím se vyhnete viditelným přechodům mezi pruhy a sklo pak zůstane čisté opravdu jako sklo.
Okna jasná jako den
Při mytí oken záleží na tom, jak jsou skla znečištěná. Na silně špinavá použijte při prvním, hrubém mytí horkou, mýdlovou vodu a nezapomeňte poctivě umýt i všechny rohy. Další kbelík vody - už jen s čistou vodou - použijte na domytí skel.
Úspěch při mytí oken závisí na nejdůležitější práci, a tím je leštění. Nejrůznější hadříky ani mikroutěrky nejsou k tomu účelu ideální, ba ani tradiční kůže okna nevyleští jako obyčejný novinový papír, který nezanechává na mokrém skle chloupky, ale naopak přebytečnou vodu odsaje. Pokud chcete mít okna pěkně lesklá a beze šmouh je potřeba s leštěním dlouho neotálet a okna vyleštit ještě za vlhka.
Nikdy nemyjte okna když je velké horko nebo svítí slunce. Voda na oknech totiž rychle usychá, skla se nedají a zůstávají na nich šmouhy.
Pro zvýšení lesku skel smíchejte sklenku čistého lihu se sklenkou vody a jednou čajovou lžičkou octa. Tuto směs můžete použít nejen na mytí oken, ale také na vyleštění chrómu či dlaždic. Když je sklo hodně zašlé a nejde umýt běžným postupem kápněte do vody amoniak.
Jak na úklid prachu - prachovka a leštěnka
Běžné otírání nábytku měkkým hadříkem je nejrychlejší způsob, ale také nejméně účinný. Zvířený prach se za chvíli opět usadí na své místo. Je to způsobeno obyčejnou zemskou přitažlivostí a statickou elektřinou. Proto výrobci nabízejí řadu přípravků s antistatickým účinkem, například známé Pronto na dřevěný, lakovaný či plastový nábytek. Nezáleží však jen na přípravku, ale na kvalitě prachovky.
Klasické „chlupaté“ již dávno nahradily utěrky z umělých mikrovláken, které jsou vhodné ke stírání prachu z nábytku, zrcadel, televizních obrazovek i skleněných ploch. Mikrovlákno povrch nepoškrábe a prach nepustí zpět. Nezapomínejte na nedostupná místa, například pod ledničkou či televizí, vnitřky úložných prostor, žaluzie a také očistěte topná tělesa.
Pouhé zametání podlahy už také není v módě. Účinnější jsou mopy a mechanické či akuzametače na koberce, dlažby, lina i na laminátové podlahy. Aktivní rotující gumový kartáč lze jednoduše vyjmout a opláchnout i se sběracím zásobníkem pod tekoucí vodou. Úklid podlahy u stěn a v rozích usnadní kartáč uzpůsobený pro vymetání nečistot a nastavitelným kloubem.
Suché či mokré vysávání?
Mezi nejrozšířenější vysavače stále patří typy, které prach „skladují“ v textilních či papírových sáčcích. Luxusnější modely jsou vybaveny rotačním kartáčem připevněným k vysávací hubici. Pro běžný úklid sice vyhovují, ale k dokonalému odstranění prachu nestačí. Jsou vhodné spíš jako doplňující pomocník pro domácnosti s chlupatými miláčky, kde podlahu i bytové textilie pohotově zbaví srsti.
Účinnější jsou vysavače, které kromě prachového sáčku mají nádobku naplněnou vodou. Nasátý prach prochází čistícími HEPA filtry, které kromě nejmenších částeček prachu, pohltí i alergenní látky jako jsou spóry i škodlivé bakterie.
Parní čističe jsou nejefektivnějším řešením na rozpouštění a odstraňování špíny, skvrn na polstrovaném nábytku a kobercích. Při čištění kuchyně a koupelny je parní čistič ideální na odstranění špíny a zbytků všeho druhu a dezinfekci jedním snadným krokem.
Autor: Irena Forejtová
14. prosince 2010