Jaká svítidla do zahrady? | e15.cz

Jaká svítidla do zahrady?

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dříve než uspořádáme jedno z posledních letních posezení v zahradě, měli bychom myslet na vhodné osvětlení.

Rozhodování o vhodném typu svítidla ovlivňuje nejen vzhled, ale především provedení, které je přizpůsobeno náročným podmínkám v exteriéru. I z toho důvodu se nevyplatí svítidla posuzovat podle ceny, ale spíše přihlédnout ke kvalitě.

Samozřejmostí u svítidel do exteriéru je vodotěsnost, odolnost proti prachu, jednoduchá montáž a snadná údržba. Při koupi svítidel nezapomeňte zjistit příkon svítidla, který je důležitý hlavně kvůli spotřebě proudu. Moderní zahradní svítidla jsou vybavena úsporným zářivkovým zdrojem, s příkonem od 9 do 22 W, výbojky a bodová svítidla mají příkon vyšší, zhruba od 35 do 120 W. Výběr svítidla je však závislý na velikosti plochy či zeleně, které mají být osvětleny.

====Posviťte si na cestu==== Nejistá chůze po neznámé cestě není pro návštěvu příjemným zážitkem. Stejně tak i domácí obyvatelé využijí alespoň orientační osvětlení zahradních cestiček, vstupní branky či vchodu do domu. Nejčastěji se cesty osazují po stranách nízkými či vysokými svítidly nebo malými reflektory zabudovanými přímo v dlažbě.

Pokud chcete osvětlení využívat i během zatažených zimních dní doporučujeme zvolit svítidla vysoká alespoň jeden metr. V opačném případě nízké nebo štěrbinové osvětlení plní funkci spíše orientační.

====Světlo a zeleň ====
Rozmanitý vzrůst rostlin a jejich neustále se měnící barvy vytvářejí spolu s osvětlením působivou kulisu, která harmonicky působí při pohledu zblízka i z dálky. Pro osvětlení zeleně jsou nejvhodnější bodové reflektory. Pro samotný efekt není tak důležitý jejich vzhled a tvar, jako barva světla kterou vybíráme podle druhu zeleně.

Tmavé jehličnaté stromy a keře vyniknou osvětlením studeným bílým světlem, listnáče snesou teplejší odstíny žluté a oranžové. Uvedené kombinace však nejsou pravidlem. Různým střídáním světelných tónů lze dosáhnout zajímavých efektů, například osvětlením bizarních větví a kmenů, neobvyklých tvarů listů a zajímavých květů či celých zahradních partií.

Pro osvětlení stromů se nejčastěji používají svítidla zapuštěná do země, kde svým umístěním ve dne celkový vzhled neruší. Pro osvětlení záhonů, skalek, jednotlivých keřů nebo květin jsou vhodná zapuštěná svítidla přímo do půdy nebo bodové reflektory.

====Osvětlená voda je efektní==== Vodní plochy jsou populárním doplňkem zahrady a bylo by škoda zrcadlící se hladinu nevyužít i večer. Bazén, fontánka či jezírko získá osvětlením další rozměr. K tomu účelu se využívají svítidla vyráběná speciálně pro exteriér, konstruované na běžné napětí 220 V. Umisťují se na břehu vodního prvku, ale jejich nevýhodou je nutná dostupnost elektrické zásuvky. Jiné řešení poskytují osvětlovadla s LED zdrojem nebo solární, oboje však vydávají spíše orientační osvětlení.

Výjimečné postavení venkovních svítidel mají ponorné osvětlovací lampy, které jsou napájeny pouze dvanáctivoltovým napětím z transformátoru. Vyrábí se v různobarevných provedeních, napevno instalované nebo plovoucí.

V každém případě ať si vyberete jakýkoliv typ elektrického osvětlení, vždy montáž svěřte odborníkům. Zásah elektrickým proudem může posezení ve světle lamp změnit v leckdy tragickou nepříjemnost.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery