Jaké koření použít na gril? | e15.cz

Jaké koření použít na gril?

ZDROJ: Ženy - E15

časopis F.O.O.D.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aromatické přísady (ať už jeden druh či směs), bylinky a sůl - to je základní výbava, se kterou se můžete směle přidat ke všem vyznavačům ohně, na jehož řeřavých uhlících se připravují grilované dobroty. Pojďme se na některé z představitelů kořenicí říše podívat zblízka.

Růžový pepř

Zralé bobule pepřovce balzámového, který patří do čeledi ledvinovníkovitých (jeho příbuzná je u nás rostoucí škumpa), jsou lesklé červené kuličky chutnající po pryskyřici a často se přidávají do směsí do mlýnků se skutečným pepřem. Lahodí s masem nebo rybami. Používá se buď čerstvě rozdrcený, nebo celý jako dekorace na pečeně.

Bílý pepř

Pepř bílý, černý a zelený pocházejí z jedné rostliny – pepřovníku černého, stálezelené popínavé rostliny připomínající chmel. Jeho plody procházejí různým procesem zpracování, pepř bílý vzniká oddělením červené slupky ze zcela zralých bobulí. Dochutí pikantní jídla i koláčky nebo čerstvé ovoce. Přidává se pod masa, do omáček, rizot, dušených pokrmů, salátů a k houbám.

Černý pepř

Nejznámější pepř černý se získává sklizní nedozrálých plodů. Jeho kuličky, bez kterých si vaření a grilování neumíme představit, obsahují látky, které mají na lidský organismus blahodárné účinky. Podporuje trávení, metabolismus, povzbuzuje chuť k jídlu a pomáhá proti nadýmání. Má zemité aroma, mísící se s lehce nasládlou vůní a výraznou chutí. Používá se mletý, drcený nebo celý.

Jedlá sůl

I když výživáři připouštějí její používání jen se zdviženým ukazováčkem, úsloví „sůl nad zlato“ je pravdivé. Masité pokrmy by bez dochucení solí byly jen těžko poživatelné a špetka soli odpíchne i chuť sladkých pokrmů. Na dochucení grilovaných jídel je dobré používat sůl mořskou, která na rozdíl od soli kuchyňské obsahuje řadu stopových prvků prospěšných pro naše tělo.

Kari koření

Kořenicí směs kari obsahuje až 25 druhů různých koření a v Indii, pravlasti svého původu, se nazývá masala. V různých poměrech tu najdete kardamom, hřebíček, skořici, kurkumu, koriandr, kmín či pepř. Typicky žlutou barvu mu dodává kurkuma, která potlačuje nárůst tukových buněk. Koření se dobře hodí k dochucení ryb, drůbeže a zeleniny.

Uzená paprika

Španělská paprika se od doby, kdy ji Kolumbus přivezl z Nového světa, zpracovává stejně – sušením nad ohněm z dubového dřeva. Na grilování je prostě ideální. Ve směsi s kvalitním olejem je výborná na kuřecí maso, ryby i pizzu. Ve Španělsku se přidává do masových i zeleninových směsí s rýží (paella) a na tvrdý sýr. Dobře se kombinuje s česnekem.

Článek vyšel v časopise F.O.O.D. - Speciál grilování.

Autor: časopis F.O.O.D.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video