Jarní péče o pokojové rostliny | e15.cz

Jarní péče o pokojové rostliny

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud chcete úspěšně pěstovat pokojové květin, musíte o ně dobře pečovat v každém ročním období. Nejvíce práce vás čeká nyní na jaře.

Čerstvá zemina, nový květináč a odstranění zaschlých listů povzbudí pokojové rostliny do začátku nové sezony.

Jaro je ideální období pro přesazování pokojových rostlin. Rostliny poté začnou opět silně růst a nový substrát brzy prokoření. Mladé, silně rostoucí rostliny přesazujte každý rok, starší jedince stačí přesadit po dvou až třech letech. Neklamným znamením, že už není čas otálet, je prokořeněný bal nebo kořeny vyrůstající z odtokového otvoru.

Zásady správného přesazování
Správná velikost květináče: Nová nádoba by měla být jen asi o 3 cm větší než původní.
Drenážní vrstva: Přes odtokové otvory na dně květináče položte hliněné střepy, kamínky nebo kousky polystyrenu, aby se zemina nesypala ven. U menších pěstebních nádob nemusíte vždy na dno sypat drenážní vrstvu. Nutně ji potřebují jen druhy citlivé na mokro. U větších nádob by však 3-5 cm vysoká vrstva keramzitu, která zajišťuje dobrý odtok vody, neměla chybět.
Výběr substrátu: Použijte zeminu pro pokojové rostliny, případně speciální substrát pro konkrétní skupinu rostlin.
Hloubka výsadby: Rostliny zasaďte do stejné výšky, v jaké rostly ve staré nádobě, a dosypejte kolem kořenového balu čerstvou zeminu.
Zálivka: Čerstvě přesazenou rostlinu důkladně zalijte. Přebytečnou vodu z krycích květináčů či podmisek včas vylijte. „Mokré nohy“ jsou nebezpečné zejména pro čerstvě přesazené rostliny.
Hnojení: Zásoba živin v čerstvé květinové zemi vystačí asi na 6 týdnů. Teprve potom rostliny začněte pravidelně přihnojovat. Ovšem pozor, existují speciální substráty obohacené o pomalu rozpustná hnojiva. Ty pak zajistí rostlinám dostatečný přísun živin po celou vegetační sezonu.
Stanoviště: Čerstvě přesazené pokojové rostliny postavte v prvních dnech na místo chráněné před sluncem, aby se takzvaně usadily. Teprve potom je přestěhujte na stálé stanoviště.

Zelený dorost z vlastní množírny
Jaro je nevhodnější dobou k rozmnožování pokojových rostlin dělením nebo řízkováním. Takže pokud si chcete vlastnoručně vypěstovat rostliny pro zkrášlení vašeho bytu či k obdarování svých přátel a známých, nastala ta pravá doba.
Některé rostliny mají k rozmnožování již připraveny hotové rostlinky, např. zelenec, naduť a některé kapradiny. Jiné, například břečťan a begonie, se snadno rozmnožují vegetativním způsobem z odříznutých nebo odlomených částí rostlinného těla. Snadno zakořeňují koncové výhony takřka u všech plazivých rostlin, např. u žumenu, popínavých filodendronů či voděnky. Ponořením řezné rány do stimulátoru tvorbu kořenů ještě podpoříte.
Dobře vypěstujete mladé rostlinky v miniaturní plastové množírně postavené u radiátoru. Mnoho pokojových rostlin totiž pochází z tropů a k zakořenění potřebují teplotu půdy nejméně 25 stupňů. To platí např. pro fíkovníky, voskovku, filodendron, stefanotis nebo ibišek. Použijte speciální množitelskou zeminu. Asi po čtyřech týdnech většina řízků zakoření.

Množení rostlin řízkováním:
1. Na řízky stříhejte nejlépe vrcholky stonků rostlin o délce 8-10cm.
2. Připravte si květináč naplněný směsí rašeliny a písku nebo speciálním substrátem na množení pokojových rostlin. Povrch zeminy upěchujte a kolíčkem v něm nadělejte otvory pro výsadbu rostlinných řízků.
3. Spodní konce řízků ošetřete stimulátorem.
4. Řízky zapíchejte do připravených otvorů a zeminu kolem nich dobře přitlačte.
5. Lehce zalijte, přikryjte fólií, do které udělejte malé dírky, a umístěte na teplé a světlé místo. Použít můžete i speciální plastový množírenský minipařníček.
6. Poté co řízky zakoření, rozesaďte je do samostatných květináčů.
7. Pokud chcete podpořit keřovitý růst rostliny, zaštípněte jí vrcholek.

Běžná péče
Aby byly rostliny zdravé, musí být umístěny na místo, které uspokojuje jejich nároky na světlo a teplo. Dále potřebují ještě pravidelné hnojení a zalévání. Stojí to každý den trochu času, ale zato můžete očekávat potěšitelný výsledek. Správné zalévání je pravděpodobně nejdůležitější součástí péče o pokojové rostliny. Není bohužel možné vytvořit přesný plán zavlažování, který by měl všeobecnou platnost. Každá rostlina potřebuje v různém prostředí různou intenzitu zálivky. Seznamte se proto důkladně s nároky všech druhů pokojových rostlin.
Rovněž nepodceňujte pravidelné přihnojování. Používejte speciální hnojiva pro pokojové rostliny. Hnojit byste měli jen v době růstu. Nikdy nehnojte rostliny, je-li půda proschlá nebo přemokřená. Zaprášené lesklé listy pokojových rostlin otírejte vlhkým hadříkem nebo vatou. Nové listy neoprašujte, snadno se poškodí. Chlupaté listy oprašujte jemným štětečkem. Chcete-li rostliny po zimě umýt, postavte je na lehký, teplý déšť nebo pod mírnou, vlažnou sprchu.

Sprchování pokojových rostlin
Abyste zabránili splavení zeminy z povrchu květináče, použijte plastový sáček nebo vystřihnutý kruh ze silnější fólie. Fólii či sáček navlečte na květináč a gumičkou stáhněte okolo rostliny. Mírnou, vlažnou sprchou pak spláchněte rostlinám z listů prach a případné škůdce.


Zdroj: Rok v zahradě, Radka Procházková a Marcela Novotná, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Motto, www.motto.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery