Jarní přesazování květin | e15.cz

Jarní přesazování květin

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud chceme, aby nám květiny zdobily a oživovaly náš byt, musíme se o ně také pořádně postarat. Pomalu se blíží doba, kdy je důležité pamatovat na to, že potřebují přesadit.

S přicházejícím jarem se probouzí k novému životu také většina pokojových rostlin. Stále přibývá tepla a světla, a proto jim můžeme dopřát i více čerstvého vzduchu a vláhy. Musíme však dbát na to, aby nám nenastydly v přímém proudu venkovního vzduchu.

Omyjeme je a zjistíme, zda nepotřebují také přesadit, nebo se spokojí jen s nakypřením půdy a přidáním trochu čerstvé hlíny navrch.

Od poloviny března nastává nejvhodnější čas na k přesazování pokojových květin. Již předem si obstaráme pokojovou zeminu pro jednotlivé druhy rostlin. Většině z nich bude vyhovovat zemní směs, kterou koupíme v prodejnách zahradnictví.

K přesazování si obstaráme květináč, které mají být v průměru asi o 2 cm větší, než předcházející. Při přesazování dáme na dno květináče střípek a nasypeme trochu písku jako drenáž, aby přebytečná voda měla volný odtok. Potom nasypeme trochu hlíny, rostlinu přesadíme, mezeru mezi kořenovým balem a květináčem vyplníme čerstvou zemí a utěsníme. Máte-li pomocníka, může vám velkou rostlinu přidržet. Když půda překryje celý kořenový bal, zalijte vše vlažnou vodou a nechte prosáknout. Rostlinu postavte na dva týdny na světlé, ale zastíněné místo. Teprve potom ji přestěhujte na stálé stanoviště. Nezalévejte, dokud povrch půdy nezačne vysychat.

Výběr květináčů?
Pokud si nejste jisti tím, jaký květináč zakoupit, možná vám pomůže následující:

Květináče z pálené hlíny
jsou pórovité, proto v nich rostlinám nehrozí přelití.

Plastové květináče
zadržují více vody, rostliny není třeba často zalévat.

Neglazované květináče
jsou propustné.

Těžké keramické hrnky
se hodí pro vysoké rostliny.

Do hrnků, které nemají ve dně drenážní otvor, používejte hlubší vrstvu drenážního materiálu a zalévejte opatrně, abyste rostliny nepřelili.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video