Jarní úklid podle feng-šuej | e15.cz

Jarní úklid podle feng-šuej

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Také máte pocit, že když na jaře vysmýčíte všechny kouty, domácnost najednou vypadá nějak větší a zářivější? Je to tím, že podle feng-šuej je prostorová očista součástí takzvaného pozemského štěstí, které kladně ovlivňuje energii životního prostoru.

A nejen to, domácnost prokoukne, a všichni v rodině budou spokojenější. Proto se nebojte do jarní generálky zapojit každého z nich. Menší děti si mohou udělat pořádek v hračkách a školních věcech a manžela klidně vyžeňte do garáže, na půdu nebo do sklepa, kde zatím může věci třídit.

Není třeba se zničit až do úplného vyčerpání, rozumnější je práci rozvrhnout třeba na několik víkendů. Nakupte pytle na odpadky a začněte s úklidem místnost po místnosti.

Místo pro nové věci

Člověk dokáže nahromadit neuvěřitelné množství zbytečností a haraburdí. Hmotný odpad však zatěžuje mysl a zbavit se zbytečností je proto osvobozující. Ve feng-šuej představuje každý světový směr jinou oblast života. Každá je důležitá, každou je třeba očistit a připravit na novou příležitost..

Nejvíce věcí se po zimě nahromadí v předsíni či hale. Podle feng-šuej vchod do domu či bytu symbolizuje počátek proudění energie čchi, a proto je tento prostor třeba osvobodit od rozházených bot, deštníků a kabátů. Vchod musí vás i vaše hosty vítat čistotou a pořádkem.

Velkou pozornost věnujte ložnici. Tento prostor musí být čistý a střídmý, a pokud možno bez televizoru či počítače. Dbejte, aby úložné prostory pod postelí plnily jediný účel a sloužily pouze k odkládání polštářů a přikrývek.

Zvláštní kapitolou jsou skříně plné obnošeného oblečení. Z některého děti již dávno odrostly, s jinými oblíbenými kousky se především my ženy nerady loučíme. Chce to razantní zásah, to co si neobléknete alespoň jednou v roce, nevezmete to již na sebe nikdy. Poškozené oblečení, které nestojí za to opravovat bez milosti hoďte do kontejneru, to zachovalejší vyperte a darujte.

Rada pro váhavé – vyhodit nebo nechat?

Vše co se v domácnosti používá zřídka se někam odkládá. Do sklepa, na půdu, garáže nebo někam jinam, ale za čas na ně stejně zapomeneme a s největší pravděpodobností už je nikdy nebudeme potřebovat. Zkuste je vytřídit metodou dvou krabic. Skvěle se osvědčila například u dětí, které se nechtějí vzdát oblíbených plyšáků, stavebnic či suvenýrů z dovolených.

Připravte si velké krabice s víkem a na každou napište jedničku nebo dvojku… Do první uložte věci, s nimiž se nechcete rozloučit a potřebujete je jen jednou za čas. Do druhé krabice dejte předměty, které sice nepotřebujete, ale vyhodit je nedokážete. Pokud nebudete cokoliv z první krabice potřebovat jeden rok, přeřaďte to do krabice s číslem dvě. Pokud vám ani následující rok nechyběl předmět z druhé krabice, je jisté, že je na čase se jej zbavit a patří do kontejneru nebo jej darujte, věnujte potřebným či pošlete na dobročinné účely.

Při třídění věcí však buďte ohleduplní k ostatním. Ani u malých dětí bez jejich vědomí nezahazujte, které pro ně mají význam. To, co je pro vás bezcenné, může být pro druhého pokladem a krásnou vzpomínkou.

Vnitřní úklid vás pozitivně naladí

Likvidovat zbytečností není snadné. Některé předměty připomínají pěkné chvíle, a proto se jich nedokážete vzdát. Jsou však i takové, které vzbuzují sklíčenost nebo vyvolávají nepříjemné vzpomínky. Tyto předměty však vyzařují špatné a tíživé vibrace. Může to být i skříň, kterou jste koupili s bývalým manželem a jen tento kus nábytku vám jej neustále připomíná.

Ať už jde o malý prstýnek, větší obraz nebo zmiňovanou skříň – pryč s nimi. Tak se naladíte na svůj vnitřní očistný proces a přes hmotné věci uvolníte prostor pro nové životní možnosti. Rozloučení se smutnými událostmi a křivdami je nezbytná, pokud chcete dále kráčet životem šťastní a vyrovnaní.

Když už ve vašem příbytku vše záři čistotou, odložte košťata, hadry a čisticí prostředky pryč! Rozhodně nepatří ani do koupelny či toalety. Oba prostory mají být především čisté a sloužit jen svému účelu..Kromě živých rostlin a hygienických potřeb do nich nepatří nic jiného. Úklidové prostředky, vysavač, kbelíky patří do komory. Mít stále na očích úklidové pomůcky se ve feng-šuej považuje za velmi špatný symbol, který harmonii domácnosti narušuje.

A jak si „jarně“ vyzdobit domácnost? Určitě živými květinami. Mnohé z nich jsou „léčitelé“ a dokáží pohlcovat jedovaté výpary a čistit vzduch.Důležitou zásadou je, že všechny rostliny ve vašem bytě musí být zdravé a čisté, bez prachu na listech a bez škůdců. Úžasnou sílu má i ten nejmenší živý kvítek ve váze a na stolku pár kamínků, které vám připomenou krásné chvíle z prožité dovolené.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video