Javor babyka (babyka obecná, Acer campestre) | e15.cz

Javor babyka (babyka obecná, Acer campestre)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Javor babyka poskytuje nejpevnější a nejtvrdší dřevo z našich javorů.

Čeleď: Aceraceae - javorovité
Rod: Rod Acer zahrnuje asi 150 druhů, které rostou převážně v mírném a subtropickém pásmu severní polokoule, jen ojediněle v tropech nebo na jižní polokouli.

Popis


Strom až 20 m vysoký s kulovitou korunou, řidčeji keř. Kůra tmavě hnědá, ve stáří podélně i příčně rozpraskaná v téměř pravoúhlé obdélníky. Listy vstříčné, řapíkaté, dlanitě 5laločné, někdy 3laločné, laloky tupé, řapík při nalomení mléčící. Květy uspořádány v latách, 5četné, oboupohlavné, žlutozelené, vykvétají současně s rašením listů. Plodem je křídlatá 2nažka, nažky 2 až 4 cm dlouhé a asi 1 cm široké. Kvete v V.

Stanoviště


 0:normal690:true:trueMeze, křoviny, teplé doubravy, lesostepi, listnaté a smíšené lesy, okraje lesů, na půdách výživných, na minerály bohatých, často vápnitých, suchých až čerstvě vlhkých, stanoviště polostinné a teplé, nesnáší přemokření.

Rozšíření


V ČR hojně od nížin po pahorkatiny (max. asi 530 m n.m.), zejména ve středních a východních Čechách a na jižní a východní Moravě. Celkově roste v téměř celé Evropě, na západě od Britských ostrovů, na východ až po Volhu, na severu po Dánsko a jih Švédska, mimo Evropu roste v Malé Asii, na Kavkaze a v Íránu.

Užití


Javor babyka poskytuje nejpevnější a nejtvrdší dřevo z našich javorů.

0:normal690:true:truePěstování


Často bývá pěstován v parcích a zahradách a to v několika kultivarech (např. 'Compacta'). Vyžaduje polostinné stanoviště, půda by měla být spíše sušší, výživná, nejlépe zásaditá, ale snese i mírně kyselou reakci. Bývá využíván i jako součást živých plotů, kdy je častým řezem (řeže se až několikrát ročně) udržován v nižší, keřovité formě. Množí se semeny.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video